9 stycznia br. w poznańskiej drukarni MDM Druk miały miejsce Dni Otwarte z firmą Heidelberg. Wydarzenie odbyło się w nowej siedzibie drukarni, a okazją do spotkania były pokazy najnowszych inwestycji: maszyny drukującej Speedmaster XL 106, sztancy Promatrix oraz premierowego systemu do inspekcji offline Diana Eye. Poznańska drukarnia jest również pierwszym w Polsce użytkownikiem rastra MultiDot z wykorzystaniem technologii zabezpieczającej HQSM.
Drukarnia MDM Druk powstała w 1996 roku z inicjatywy trzech wspólników, absolwentów technikum poligraficznego: Macieja Sierpińskiego, prezesa zarządu firmy oraz Mariusza Kowalczyka i Dariusza Kowalczyka pełniących funkcję wiceprezesów zarządu. Wyspecjalizowała się w produkcji reklamowej, a w ostatnich kilku latach dynamicznie rozwija dział opakowań, stąd wspomniane inwestycje w maszyny i oprogramowanie. Firma dysponuje dwoma zakładami produkcyjnymi i – ze względu na ścisłą współpracę z firmą Heidelberg w zakresie prepressu, druku oraz finiszingu – jest posiadaczem prestiżowego certyfikatu „Technology by Heidelberg”.
Partnerstwo z MK Masterwork
W portfolio firmy Heidelberg bardzo istotne miejsce zajmują obecnie rozwiązania do obróbki po druku. Duży wpływ na rozwój oferty miało partnerstwo z chińską firmą MK Masterwork, która od marca ub.r. posiada 8,25% akcji niemieckiego koncernu. Z firmą MK Masterwork związani jesteśmy już od 5 lat – poinformował Krzysztof Pindral, prezes zarządu Heidelberg Polska Sp. z o.o. – Firma powstała w 1995 roku na Tajwanie, a po przeniesieniu działalności do Chin kontynentalnych, 150 km od Pekinu, jej rozwój nabrał niezwykle szybkiego tempa. W 2011 r. firma została wprowadzona na giełdę, zaś pierwszy list intencyjny odnośnie do współpracy z firmą Heidelberg został podpisany w 2014 r. Dwa lata później MK nabywa od nas kilka projektów badawczo-rozwojowych, a obejmując nasze akcje przejmuje równocześnie zakład produkujący składarko-sklejarki na Słowacji oraz centrum badawczo-rozwojowe w Niemczech. Miałem przyjemność odwiedzić zakład MK Masterwork w Chinach i z czystym sumieniem twierdzę, iż w niczym nie odbiega on od standardów, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Europie, a w szczególności w Wiesloch. Warto wiedzieć, że MK w kooperacji z włoską firmą Cerutti produkuje także maszyny wklęsłodrukowe oraz sztance laserowe. Pod koniec 2020 r. otwarty zostanie park technologiczny o powierzchni 1 km2 z partnerami takimi jak Cerutti czy Marbach. Na ofertę produktową firm MK i Heidelberg składają się zarówno rozwiązania dla drukarń stawiających pierwsze kroki w produkcji opakowań, jak i tych z bogatym doświadczeniem. Od 2014 r. firma Heidelberg sprzedała już blisko 340 maszyn MK Masterwork, z czego 68 w Europie Środkowo-Wschodniej i 33 w Polsce – 20 sztanc Easymatrix i Promatrix, 12 składarko-sklejarek, w tym 4 z modułem Braille’a i 3 z modułem do inspekcji (wraz z pierwszą instalacją systemu offline Diana Eye w drukarni MDM Druk). Po Niemczech i Stanach Zjednoczonych Polska jest więc trzecim krajem pod względem wielkości sprzedaży rozwiązań MK Masterwork.
Technology by Heidelberg
Dominującym produktem w ofercie drukarni MDM Druk są obecnie opakowania składane. Trzy ostatnie inwestycje poznańskiej firmy zostały poczynione z myślą o dalszym rozwoju tego segmentu produkcji.
Maszyna drukująca Heidelberg Speedmaster XL 106-4+L (4 kolory plus lakier) w technologii Push-to-Stop oferuje najwyższy stopień automatyzacji i wsparcie dla operatora. Drukowanie kolejnych zleceń może się odbywać w sposób autonomiczny. Automatycznie odbywa się kolejkowanie, system Intelliguide umożliwia śledzenie zaawansowania procesu, zaś Quality Assist wraz z systemem InPress Control 2 pozwala automatycznie włączyć licznik dobrych odbitek i na bieżąco monitorować jakość produkcji.
Pełnoformatowa sztanca Promatrix 106 CSB (Cutting-Stripping-Blanking) składa się z 3 stacji: do wykrawania, oczyszczania oraz separacji użytków. W zależności od surowca jej prędkość maksymalna dochodzi do 7500 ark./h. Poradzi sobie zarówno z papierami o gramaturze od 90 g/m2, jak i z tekturami litymi do 2000 g/m2 oraz tekturą falistą o grubości maksymalnej 4 mm. Maksymalna wysokość stosu na nakładaku wynosi 1,5 m.
Diana Eye 42/55 to system do inspekcji offline, którego pierwsza w tej części Europy instalacja miała miejsce właśnie w drukarni MDM Druk. Pozwala on na inspekcję wizyjną wykrojonych użytków. Oferuje pełną kontrolę obrazu (pod kątem błędów druku) oraz podłoża (pod kątem defektów materiału), a także pełną kontrolę powierzchni (rysy, zadrapania), przetłoczeń (obecność punktów Braille’a), aplikacji folii na gorąco czy pozycjonowania hologramów. Dodatkowo możliwe jest porównanie kolorów piksela do pikseli, kontrola wybrań w lakierze, powierzchni metalizowanych czy lakierowanych UV. Opcjonalnie istnieje możliwość instalacji dwóch dodatkowych kamer od góry, kamer powierzchniowych do kontroli małych obrazów, np. kodów QR, czy kamery od dołu.
Innowacja na skalę światową
MDM Druk to także pierwsza w Polsce drukarnia produkująca opakowania w technologii HQSM opartej na rastrze MultiDot, rozwiązaniu opatentowanym na całym świecie i zdobywającym coraz większą popularność. Raster MultiDot został opracowany jako struktura modulowana amplitudowo (AM), nieposiadająca elementów losowych ani pseudolosowych – wyjaśnił Andrzej Kunstetter z firmy Heidelberg Polska. – Największą innowacją MultiDot w stosunku do
rozwiązań klasycznych jest podział komórki rastrowej na klastry – co bardzo istotne – o różnej wielkości. Kontrolowane wydłużenie linii brzegowej komórek rastrowych przy zachowaniu proporcji kształtu punktów wewnątrz subkomórek oraz regularności struktury rastrowej zaowocowało podwyższeniem stopnia odwzorowania szczegółów, zmniejszeniem podatności rastra na interferencje, wzrostem dynamiki obrazu (z wykorzystaniem szczególnych cech ludzkiego wzroku) i oszczędnością farby bez pogorszenia stabilności procesu drukowania. Próby przeprowadzone w drukarniach opakowaniowych potwierdziły średnią oszczędność farby na poziomie 23%, a w drukarniach dziełowych i komercyjnych oszczędności sięgały aż 45%. Cechy rastra MultiDot stały się także podstawą do jego zupełnie innego zastosowania, jakim jest ochrona przed nieuprawnionym kopiowaniem obiektów zadrukowanych oraz kontrola autentyczności druków poprzez kodowanie w strukturze rastrowej jawnej bądź ukrytej informacji. Naszą odpowiedzią na zalewające rynek podróbki w fałszywych opakowaniach jest technologia HQSM – High Quality Safe Microprinting, czyli wysokiej jakości mikrodruk z elementami zabezpieczającymi produkt – powiedział Michał Borkowski z MDM Druk. – Dla nas HQSM to innowacja na skalę światową. Opakowanie dzięki zastosowaniu tej technologii daje dostęp do sieci globalnej pozwalającej sprawdzić autentyczność produktu. Stosowane zabezpieczenie jest niewidoczne i niemożliwe do skopiowania. Sprawdzenie oryginalności opakowania może odbyć się z każdego miejsca na świecie z dostępem do internetu, kontrola jest natychmiastowa i nie wymaga żadnych innych procesów poligraficznych niż sam druk. Kodowane pole graficzne posiada miliard różnych kombinacji na powierzchni mniejszej niż 1 cm2. Aby zeskanować takie pole i zweryfikować oryginalność produktu, wystarczą smartfon oraz obiektyw makro, który nasi klienci otrzymują od nas gratis. Jestem jednak przekonany, że już niedługo obiektywy makro zostaną zintegrowane ze smartfonami, co pozwoli na dalsze upowszechnienie naszej usługi. Weryfikacja produktu odbywa się za pomocą kodu EAN-13, którym oznaczany jest każdy produkt sprzedawany na rynku. Jego wywołanie w specjalnej, dostarczanej przez nas aplikacji waliduje odpowiedni kod w naszym systemie. Samodzielna kontrola opakowań stanowi ogromną korzyść dla klientów i wartość dodaną do produkowanych przez nas opakowań. Dodatkowo dzięki właściwościom rastra MultiDot odnosimy wymierne korzyści środowiskowe. W skali roku jesteśmy w stanie zaoszczędzić 1500 kg farby rocznie, za czym idzie oszczędność chemii, wody i papieru. Technologia HQSM jest więc przyjazna dla środowiska, przyjazna dla producenta i dla końcowego odbiorcy, któremu coraz bardziej zależy na ekologii. AN