Składarko-sklejarki do obróbki kartonu 
20 Feb 2020 12:13

Jakiś czas temu przedstawiliśmy Państwu artykuł dotyczący zagadnień związanych ze składarko-sklejarkami przeznaczonymi do tektury falistej. Dzisiaj czas na maszyny przeznaczone głównie do kartonu (tektury litej) oraz mikrofali, w tym materiałów kaszerowanych na mikrofalę.

Cieńsze materiały (kartony, mikrofala itd.) wymagają innych narzędzi niż gruba tektura falista, a więc również składarko-sklejarki przeznaczone do tych materiałów muszą oferować inne, dedykowane opcje i rozwiązania. Przede wszystkim opakowania wykonane z cieńszych kartonów występują na ogół w znacznie mniejszych formatach, co w oczywisty sposób determinuje wielkość samej maszyny. Z drugiej jednak strony produkcja opakowań kartonowych wiąże się często z większymi nakładami, a więc też wydajność maszyn musi być odpowiednio wyższa. 

Składanie i sklejanie jest jednym z najistotniejszych procesów w produkcji opakowań kartonowych. To w zasadzie ostatni z elementów ciągu technologicznego, a więc jego precyzja i efektywność mają kluczowe znaczenie. Nowoczesne składarko-sklejarki muszą spełniać szereg wyśrubowanych wymogów dotyczących parametrów oraz oferować wiele funkcji i opcji umożliwiających szybkie, dokładne i pozbawione strat sklejanie różnorodnych opakowań. Chcielibyśmy przedstawić te szczególne właściwości na przykładzie serii maszyn SMARTFOLD dobrze w Polsce znanego producenta DGM. Modele tej serii są dostępne w zakresie formatów od 650 mm do 1100 mm i posiadają wszelkie cechy uniwersalnych maszyn dedykowanych kartonowi i mikrofali. SMARTFOLD to dwie podstawowe linie produktowe: CLASSIC i UltraX.

Podawanie i boczne wyrównywanie

Różnorodność materiałów i kształtów wykrojów sprawia, że podajnik składarko-sklejarki musi charakteryzować się dużą uniwersalnością. Dlatego też producenci maszyn wyposażają ten element sklejarki w funkcje gwarantujące poprawne podawanie, takie jak pasy z podsysem oraz wibrator. Taka kombinacja funkcji, wraz z serwomotorowym, niezależnym napędem podajnika, zapewnia precyzyjne podawanie pozostające w pełni pod stałą kontrolą operatora.

Kolejnym kluczowym elementem warunkującym precyzję procesu jest boczne wyrównanie wykroju, zaraz za podajnikiem. Nowoczesne maszyny – w tym modele SMARTFOLD – są wyposażone w dwustronny moduł bocznego wyrównywania (margines boczny).

Wstępne przełamywanie (pre-folding)

Niezwykle istotnym elementem produkcji opakowań kartonowych jest wstępne przełamywanie (pre-folding). Opakowania kartonowe złożone i sklejone na składarko-sklejarce są konfekcjonowane na płasko. Oznacza to, że dwie z czterech big są złamane (złożone) do 180°, a dwie pozostałe są otwarte. Na ogół pierwsza i trzecia biga pozostają otwarte. Jednak bez wstępnego przełamania tych big trudno jest otworzyć sklejone pudełko, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia konfekcjonowanie pudełka u końcowego odbiorcy (gdzie na ogół dostarczone z drukarni opakowania są konfekcjonowane automatycznie) – a więc istnieje konieczność „złamania” czy raczej zamknięcia tych big, a potem ponownego ich otwarcia. Maszyny z serii SMARTFOLD są wyposażone w długą (w modelu CLASSIC 2300 mm, a w modelu UltraX 3000 mm) sekcję wstępnego przełamywania, na której klapka klejowa (czyli pierwsza biga) jest zamykana do 180° (i natychmiast ponownie otwierana), a biga trzecia jest przełamywana do 135°.

Precyzyjne zamykanie (składanie) i wyrównywanie kątowe

Poważnym problemem przy składaniu opakowań jest ich tendencja do przekoszenia, czyli inaczej mówiąc trudność w precyzyjnym ich złożeniu. Dotyczy to przede wszystkim opakowań trzypunktowych z dnem automatycznym, szczególnie tych wykonanych z grubszego materiału, jak np. bardzo często stosowana kaszerowana mikrofala. Opakowania takie mają naturalną dążność do nierównego złożenia (zamknięcia), której rezultatem jest tzw. efekt rybiego ogona, co na ogół dyskwalifikuje takie opakowanie z punktu widzenia kontroli jakości. Ten niekorzystny efekt wstępnie eliminuje się różnicując prędkość górnych i dolnych pasów w sekcji końcowego zamykania. Nie bez znaczenia jest też długość samej sekcji – generalnie rzecz ujmując, czym sekcja zamykająca jest dłuższa, tym ten niekorzystny efekt jest łatwiejszy do zniwelowania, a sam proces zamykania następuje bardziej precyzyjnie. 

Jednakże zdarza się, że pomimo wyposażenia maszyny w wymienione funkcje opakowania trzypunktowe z dnem automatycznym mogą wymagać dodatkowego wyrównania kątowego przed wejściem pod prasę, gdzie ich złożenie zostanie ostatecznie utrwalone. Dlatego też producenci składarko-sklejarek na tym ostatnim przed utrwaleniem etapie oferują systemy wyrównywania kątowego. W maszynach z serii SMARTFOLD jest to system pneumatycznych prowadnic wprowadzających, które sterowane odpowiednim oprogramowaniem sprzężonym z fotokomórką zatrzymują na chwilę każdy wykrój, wyrównują go za pomocą ruchomych ograniczników i następnie wprowadzają wyrównane już opakowanie pod prasę, za pośrednictwem opuszczanych prowadnic pasowych. Takie rozwiązanie pozwala na skuteczne i trwałe skorygowanie nierówności kątowych opakowania.

Automatyzacja procesu

W celu zwiększenia efektywności oraz maksymalnego skrócenia przyrządu maszyn producenci starają się w jak najwyższym stopniu zautomatyzować ich obsługę. W maszynach SMARTFOLD opcjonalnie stosuje się automatyczne ustawianie prowadnic wraz z pamięcią ich ustawień (wersja MOTORIZED). Ta ostatnia funkcja pozwala na radykalne przyspieszenie narządu maszyny w przypadku prac powtarzalnych. Warto również wspomnieć o stosowanym w tych maszynach systemie monitoringu, który za pomocą kamery umieszczonej przed wejściem pod prasę oraz dużego ekranu umieszczonego w sekcji podawania pozwala operatorowi na pełną kontrolę procesu. Obsługa większości funkcji maszyny za pomocą pilota zdalnego sterowania również wpływa na łatwość i efektywność obsługi.

Funkcje specjalne

Nowoczesne składarko-sklejarki oferują obecnie wiele ponadstandardowych funkcji i rozwiązań, pozwalających z jednej strony na znaczne zwiększenie efektywności, a z drugiej strony na produkcję coraz większego zakresu rodzajów opakowań. Jednym z ciekawszych rozwiązań proponowanych przez producenta sklejarek SMARTFOLD (DGM) jest moduł odwracania wykrojów o 90°. Pozwala on na produkcję opakowań, które w normalnych warunkach muszą być składane i sklejane w dwóch przebiegach – a w niektórych przypadkach w ogóle nie są możliwe do wyprodukowania bez tej opcji. Dobrym przykładem takiego produktu są koperty kurierskie, które obecnie z powodzeniem można produkować na maszynach SMARTFOLD w jednym przelocie, przy wykorzystaniu właśnie modułu do odwracania oraz aplikatora taśmy, również oferowanego przez DGM.

Innym interesującym uzupełnieniem standardowej konfiguracji składarko-sklejarek jest oferowany m.in. przez DGM moduł G-Pack, czyli niezależny system wspomagający odbieranie i konfekcjonowanie opakowań.

Istnieje oczywiście znacznie więcej specjalnych funkcjonalności (opcji dodatkowych) oferowanych przez producentów składarko-sklejarek. Funkcje te mają na celu umożliwienie produkcji jak największej ilości możliwych rodzajów i konstrukcji opakowań. DGM wyposaża oferowane przez siebie maszyny m.in. w systemy plazmowania klapek klejowych, oprzyrządowanie do opakowań CD i Pocket Folded, oprzyrządowanie do opakowań typu Z-Fold, nie wspominając już o serwomotorowym systemie tylnego zaginania klapek dla opakowań 4/6-punktowych.

W artykule tym zwróciliśmy uwagę jedynie na kilka istotnych cech i funkcjonalności, jakimi wg nas powinny charakteryzować się nowoczesne składarko-sklejarki. Z pewnością każdy planujący zakup maszyny tego typu powinien indywidualnie skonfigurować ją w odniesieniu do własnych potrzeb. Mamy nadzieję, że nasz artykuł okaże się pomocny w zdefiniowaniu wymagań, a w efekcie w wyborze najbardziej odpowiedniej maszyny dla Państwa potrzeb. 

Opracowano na podstawie materiałów Nave Europe Sp. z o.o.