Światowy lider na rynku opakowań z tworzyw sztucznych za najważniejszy cel stawia sobie dostarczanie wysokiej jakości, trwałych i innowacyjnych produktów. Na przestrzeni ponad pięciu dekad działalności nastąpił gwałtowny rozwój firmy. Dziś zatrudnia ona ponad 6000 osób na całym świecie w ponad 40 fabrykach w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Afryce i Azji.
Firma ta dostarcza swoje produkty niemal do wszystkich gałęzi przemysłu, między innymi do producentów środków higieny osobistej, napojów gazowanych czy środków czystości, stosując innowacyjne technologie.
Wyzwanie
Amerykański producent opakowań z tworzyw sztucznych w swojej fabryce w stanie Ohio (USA) był ograniczony niską efektywnością stosowanych dotychczas 50 wiązarek. Pracowały one w liniach produkcyjnych pustych opakowań do detergentów. Powtarzające się problemy z podawaniem i naprężeniem taśmy powodowały wydłużone przestoje tych urządzeń, a reakcja łańcuchowa wymuszała przerywanie procesów początkowej fazy produkcji. Zacięcia taśmy wymagały wielu ingerencji operatorów; często musieli oni wymieniać szpule nawet jeszcze przed ich całkowitym zużyciem. W ten sposób marnowali taśmę i zwiększali koszty.
Potrzebne było bardziej niezawodne rozwiązanie w tym zakresie. Miało ono zapewniać solidne wiązanie kartonów z pustymi butelkami na detergenty.
Rozwiązanie
Firma zdecydowała się zwrócić do inżynierów MOSCA z zapytaniem o analizę procesu. Zaproponowano bezpłatny test maszyny SoniXs MP-6 o ramie 1250 mm (szerokość) x 1000 mm (wysokość) wraz z sześciomilimetrową taśmą polipropylenową. Maszynę wyposażono również w czujniki podawania i zgrzewania taśmy.
Testy rozpoczęły się w maju 2017 roku.
Wykorzystanie ultradźwiękowej technologii zgrzewania SoniXs zagwarantowało niezawodność zgrzewu i odpowiednie naprężenie taśmy. Jej uzupełnienie nie stanowi już problemu. Wiązarki MOSCA automatycznie ściągają z kanału pozostałości taśmy, gdy tylko skończy się na szpuli. Czujniki wykrywają jej koniec i taśma jest usuwana z maszyny. Natychmiast można założyć nową. Funkcja ta w znaczący sposób redukuje liczbę przestojów, zmniejsza koszty taśmy oraz ilość odpadów powstających w procesie.
Rezultaty
W ciągu 9 miesięcy w fabryce zamontowano 12 wiązarek MOSCA. Szerokość taśmy z powodzeniem zmniejszono z 6 mm do 5 mm; zapewniło to firmie oszczędności rzędu 24% na każdym wiązaniu – bez utraty stabilności i niezawodności zabezpieczenia. Odnotowano również zarówno zmniejszenie zużycia taśmy o 21%, jak i zmniejszoną częstotliwość wymiany szpuli – o 27%.
Montaż wiązarek MOSCA przyniósł także inne korzyści, wśród nich:
– 50-procentową redukcję czasu wymiany szpuli: z 4 minut do 2 minut;
– zmniejszenie o ponad 30 m bieżących taśmy ilości odpadów z jednej rolki PP dzięki zmianie systemu wiązania;
– skrócenie czasu przestojów produkcyjnych w fabryce w Ohio (USA) o 25%.
Oszacowano też, że po wymianie wiązarek we wszystkich fabrykach klienta na rozwiązania MOSCA całkowity czas przestojów linii produkcyjnych zmniejszył się o 75%.
Opracowano na podstawie materiałów firmy MOSCA