Koncepcja Pharma 4.0 nabiera rozpędu w branży farmaceutycznej. Wyjątkowe cechy tego sektora sprawiają, że producenci farmaceutyków chętnie inwestują w cyfrową transformację. Firma doradcza ABI Research prognozuje, że całkowity przychód z cyfrowej produkcji w tym segmencie osiągnie do 2030 roku wartość 4,5 miliarda USD, przy zakładanym wzroście wydatków producentów na rozwiązania do analizy danych na poziomie 27% CAGR. Potrzeba śledzenia produktów w łańcuchu dostaw oraz optymalizacji i podnoszenia wydajności produkcji sprawią, że wydatki na analitykę danych w 2030 r. powinny osiągnąć wartość 1,2 mld dolarów.
Dynamika konkurencyjności w branży wymaga od firm farmaceutycznych optymalizacji linii produkcyjnych w celu zmaksymalizowania wydajności w okresie, gdy lek podlega ochronie patentowej. Producenci kontraktowi poszukują technologii cyfrowych, które pozwolą im na jednoczesną obsługę klientów. Po wygaśnięciu patentów producenci leków generycznych muszą wytwarzać jak największą ilość produktów. Wykorzystanie analityki danych będzie wspierać producentów przy zwiększaniu ich wydajności.
Przejście od produkcji partii leków i szczepionek do optymalizacji procesu produkcyjnego w ramach produkcji ciągłej będzie miało kluczowe znaczenie dla zwiększenia produktywności. Jednak aktywne składniki farmaceutyczne są podatne na zmiany zachodzące w ich bezpośrednim otoczeniu. Seria musi zostać usunięta, jeśli stan składników lub receptura wykracza poza przyjęte parametry. Producenci będą musieli zainwestować w analitykę w celu stworzenia cyfrowych bliźniaków swych operacji, dzięki czemu będą mogli przygotować linie produkcyjne do produkcji ciągłej - mówi Michael Larner, główny analityk ds. przemysłu i produkcji w ABI Research.
Innym celem cyfryzacji z punktu widzenia firm farmaceutycznych jest usunięcie papieru z ich działalności. Gromadzenie i przechowywanie danych z pomocą procesów opartych na papierze grozi zmniejszeniem produktywności i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia błędów na linii produkcyjnej z powodu pomyłek administracyjnych - zauważa Larner. Regulacja FDA 21 CFR Część 11 to jeden ze sposobów, w jaki FDA zachęca do przyjmowania technologii cyfrowych, publikując kryteria wdrażania dokumentacji elektronicznej w organizacji i wykorzystywania podpisów elektronicznych.
Wszechobecność papieru pokazuje, jak wiele firmy farmaceutyczne muszą jeszcze osiągnąć w zakresie cyfrowej transformacji. Firma ABI Research opracowała pięcioetapowy model dochodzenia do cyfrowej dojrzałości, który prezentuje kolejne kroki, jakie powinni wykonać producenci w celu optymalizacji swych działań. Larner wyjaśnia: Obecnie producenci farmaceutyków znajdują się na 2. etapie, gdy posiadaniu nowoczesnych fabryk nie towarzyszy dalekowzroczność i dostosowanie procesów produkcyjnych, lub na 3. etapie, gdy zaczęli wdrażać procesy cyfrowej transformacji, ale brakuje im doświadczenia w rekonfiguracji linii produkcyjnych. W nadchodzącej dekadzie wiele firm zmodernizuje swoje obecne zakłady lub stworzy nowe obiekty, a ich działania przejdą cyfrową transformację (etap 4.) lub będą przebiegać bez udziału ludzkiej siły roboczej (etap 5., czyli tzw. 'produkcja przy wyłączonym oświetleniu).
Dobrym przykładem zaawansowanych obiektów produkcyjnych jest zdigitalizowana i działająca w procesie ciągłej produkcji fabryka firmy Sanofi w Framingham w stanie Massachusetts, w której wszystkie procesy odbywają się bez użycia papieru, a operatorzy zakładu korzystają z cyfrowych narzędzi współpracy, analizy danych i rozwiązań rzeczywistości rozszerzonej (AR), dzięki czemu mogą podejmować decyzje i wprowadzać zmiany na bieżąco.
Istnieje niezliczona liczba dostawców wspomagających branżę farmaceutyczną w procesach cyfryzacji i optymalizacji procesów. Appian, COPA-DATA, Metastorm, Metronik i Neo PLM to dostawcy pomagający producentom farmaceutyków przejść od etapu przedcyfrowego (etap 1.) do digitalizacji ich zakładów (etap 3.). Emerson, Falkonry, Siemens i Seeq dostarczają rozwiązania, które wspierają produkcję leków i farmaceutyków od etapu 3., czyli cyfrowej fabryki, przez etap 4. (predykcyjny) po etap 5. (adaptacyjny).
Opracowano na podstawie informacji firmy ABI Research