Projekt DAFIA zamienia odpady połowowe w opakowania
8 Apr 2021 08:00

Europejski Projekt DAFIA pod przewodnictwem centrum badawczego AIMPLAS ogłosił stworzenie nowych biopolimerów i barierowych materiałów opakowaniowych wykonanych z odpadów połowowych i komunalnych.

Projekt został uruchomiony w celu odzyskiwania stałych odpadów komunalnych i morskich surowców wtórnych z przemysłu rybnego i przetwarzania ich w nowe, wysokowartościowe produkty i dodatki.

W ten sposób uzyskano m.in. opóźniacze palenia, które stanowią alternatywę względem środków opartych na chlorowcowanych związkach organicznych; opakowania barierowe i powłoki jadalne, które przedłużają trwałość żywności; oraz substancje chemiczne, które mogą być stosowane do produkcji nowych tworzyw sztucznych z zasobów odnawialnych.

Odpady z przemysłu rybnego wykorzystano dodatkowo do uzyskania alternatywy dla alkoholu etylenowo-winylowego (EVOH pochodzenia kopalnego), która posiada własności barierowe wobec tlenu. Formuła oparta na rybiej żelatynie może być zastosowana do produkcji folii do pakowania żywności lub do powlekania produktów spożywczych rodzajem jadalnej powłoki, która przedłuża jej trwałość.

Zastosowanie innowacyjnych procesów fermentacji wobec stałych odpadów komunalnych umożliwiło wyodrębnienie składników budulcowych z cukrów, które mogą być wykorzystane do syntezy biopolimerów, takich jak poliamidy pochodzenia biologicznego. Materiały te pochodzą ze źródeł odnawialnych i znajdują zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym.

Projekt finansowała program Unii Europejskiej Horizon 2020 poświęcony badaniom i innowacyjności na podstawie dotacji nr 720770.

Opracowano na podstawie informacji Projektu DAFIA