Firma UNITED CAPS, globalny producent zakrętek i zamknięć, zaprezentowała swoją nową inicjatywę „Define Your Circle”. Stanowiąca element trwałego zaangażowania firmy w zrównoważony rozwój, została ona opracowana w celu zapewnienia użytkownikom rozwiązań UNITED CAPS i ich klientom uproszczonego sposobu obliczania kompletnego wpływu ich produktów na środowisko w całym cyklu życia, od momentu dostarczenia surowca do fabryki aż do ich zastosowania przez klienta końcowego.
Dodatkowo inicjatywa „Define Your Circle” umożliwia klientom udział w tworzeniu prawdziwej gospodarki obiegu zamkniętego, w której tworzywa sztuczne są zbyt cenne, by je marnować, a tak się dzieje, gdy są one wykorzystywane do jednorazowego użytku. Bardziej szczegółowe informacje na temat celu i znaczenia inicjatywy oraz sposobów, w jaki mogą ją wykorzystać producenci, zostaną zamieszczone w przygotowywanej „białej księdze”.
Zrównoważony rozwój zawsze leżał w centrum naszych wartości w UNITED CAPS – tłumaczy dyrektor generalny firmy, Benoit Henckes. – Nieustannie poszukujemy działań, które możemy podjąć w celu zmniejszenia wpływu naszych zakrętek i zamknięć na środowisko – sposobu ich produkcji, materiałów, z których są wykonane, ich masy, sposobu sprzedaży i dystrybucji. Dzięki naszej pierwszej w branży inicjatywie „Define Your Circle” rozszerzyliśmy ten potencjał na naszych klientów i udostępniamy im łatwe w użyciu narzędzia do dokładniejszego obliczania śladu węglowego ich działalności, wykonywania niezbędnych kroków w celu zmniejszenia wpływu ich cyklu życia na środowisko oraz podejmowania świadomych, opartych na danych decyzji dotyczących ich produktów. Uważamy to za odpowiedzialne podejście do prowadzenia działalności gospodarczej w dobie zmian klimatycznych i negatywnego wpływu człowieka na środowisko.
Co wyróżnia „Define Your Circle”?
UNITED CAPS obserwuje rosnące zainteresowanie stosowaniem żywic pochodzenia naturalnego – certyfikowanych pod kątem zrównoważonego rozwoju i pochodzących z recyklingu – jako składnika nowych produktów. Jednocześnie zarówno klienci, jak i konsumenci starają się lepiej zrozumieć wagę podejmowanych przez siebie decyzji w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Jednym ze sposobów mierzenia wpływu na środowisko wykraczającym poza li tylko przyjmowanie założeń na jego temat – co stanowi prawdopodobnie najczęstsze podejście – jest proces zwany oceną cyklu życia (LCA), który sprawdza środowiskowe oddziaływanie opakowań na żywność z uwzględnieniem zużycia materiału, końca życia produktu (odpadów), a także innych efektów, takich jak ogólny wpływ paliw kopalnych lub surowców pochodzenia biologicznego. Proces ten pokazuje również, jaki wpływ na ogólny ślad węglowy ma stosowanie lżejszych (ale równie skutecznych) zakrętek i zamknięć, szyjek o mniejszym przekroju i nie tylko.
To proces, który zwłaszcza w przypadku mniejszych i średnich przedsiębiorstw może być trudny, złożony i kosztowny, bowiem jego realizacja wymaga specjalistów. Co więcej, istnieje wiele błędnych przekonań na temat środowiskowego wpływu cyklu życia różnych rodzajów tworzyw sztucznych, w tym produkowanych z surowców kopalnych lub z surowców pochodzenia biologicznego.
Naszym celem związanym z „Define Your Circle” jest zapewnienie klientom narzędzia, które pozwoli im podejmować bardziej racjonalne decyzje odnośnie do wpływu ich działalności na środowisko oraz porównać nasze produkty między sobą i z innymi, konkurencyjnymi, w celu osiągnięcia najbardziej zrównoważonego rozwiązania – wyjaśnia Henckes.
Firma UNITED CAPS zdecydowała się na skorzystanie w tym celu z jednej z największych w branży baz danych oceny cyklu życia, GaBi, która jest stale aktualizowana w miarę pojawiania się nowych technologii i nowych spostrzeżeń.
Nazwa GaBi wywodzi się od niemieckich słów „Ganzheitliche Bilanzierung” oznaczających „holistyczny balans” i istnieje od ćwierć wieku, a jego celem jest ułatwienie procesu oceny cyklu życia. Narzędzie UNITED CAPS „Define Your Circle” daje klientom dostęp do tej obszernej bazy danych, zapewniając wgląd i wskazówki, które prowadzą do lepszego podejmowania decyzji w zakresie zrównoważonego rozwoju. W ramach tego holistycznego podejścia inicjatywa UNITED CAPS pozwala klientom analizować wpływ na środowisko zakrętek, zamknięć i pojemników, z którymi są używane, co pozwala podejmować lepsze decyzje dotyczące wielu aspektów produkcji i dystrybucji produktów.
Zdawanie sobie sprawy ze skomplikowania procesu podejmowania właściwych zrównoważonych decyzji jest istotne. UNITED CAPS zaadaptowało taki rodzaj podejścia, które kładzie nacisk na opartą na danych przejrzystość pomocną przy wyborze działań – mówi Henckes. – Przykładem może być nasz produkt KINDCAP przeznaczony na odżywki dla niemowląt. Zaprojektowaliśmy go tak, by był najlżejszym produktem na rynku, ale chcieliśmy sięgnąć głębiej i pomóc ludziom zrozumieć, co to naprawdę oznacza.
Porównując za pomocą wskaźnika GaBi nasze zamknięcie KINDCAP ze standardowym zamknięciem snap 99 PE od konkurencyjnego dostawcy X możemy się dowiedzieć, że KINDCAP jest o przeszło 20% bardziej przyjazny dla środowiska w praktycznie każdym aspekcie. Jest lepszy dla planety pod względem oszczędności wody, wpływu na zmiany klimatyczne oraz zużycia surowców.
Gdybyśmy jednak chcieli pójść jeszcze dalej, moglibyśmy zadać pytanie: a co, jeśli klient chciałby wykonać to zamknięcie z żywic pochodzenia biologicznego lub uzyskanych w procesach recyklingu?
Istnieje powszechne przekonanie, że surowce biopochodne, które można wykorzystać do produkcji żywic, takie jak kukurydza lub trzcina cukrowa, są najbardziej zrównoważonym rozwiązaniem.
Teraz możemy znacznie lepiej zrozumieć kompromis związany z decyzją o wymianie typowej zakrętki z polietylenu wykonanej w tradycyjny sposób na zakrętkę KINDCAP wyprodukowaną w 50% z żywicy pochodzenia biologicznego. Dla przykładu: efekt ograniczenia zmian klimatycznych byłby znaczący, ale użycie nawozów i innych chemikaliów może przyczynić się do skażenia wody pitnej. Unikalne dla branży podejście zastosowane przez UNITED CAPS umożliwia szybkie i łatwe podejmowanie decyzji opartych na faktach.
Przeznaczone dla użytkownika końcowego rozwiązanie polegało na zastosowaniu posiadających certyfikat ISCC Plus żywic pochodzenia biologicznego i pozyskanych z recyklingu. Certyfikacja ta, właściwa dla produktów spożywczych, pozwala markom informować o częściowym wykorzystaniu certyfikowanej żywicy (w ilości mniejszej niż 100%), np. wtedy, gdy tylko zamknięcie – ale już nie butelka – jest produkowane z żywicy posiadającej certyfikat ISCC. W tym przypadku certyfikat zamknięcia może być umieszczony na opakowaniu, pomagając konsumentowi w dokonaniu świadomego wyboru.
Często rozmawiamy o zakrętkach i zamknięciach pod kątem tego, jak zachowują się w fabryce i w użytkowaniu; wierzymy, że „Define Your Circle” zachęci ludzi do dyskusji również o ich zachowaniu w kontekście planety!
Tłumaczenie: TK