Wizja gospodarki obiegu zamkniętego realizowana przez firmę Valmatic z włoskiej Modeny – producenta systemów do produkcji opakowań jednodawkowych – w której kluczowe role odgrywają potrzeba ochrony środowiska, zabezpieczania zasobów naturalnych oraz odzyskiwania i recyklingu materiałów doprowadziła do opracowania Paperdose, termoformowanego papierowego opakowania jednodawkowego, które można poddać recyklingowi wraz z odpadami papierowymi.
Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na życiu społeczeństw i ich wzorcach konsumpcji, zwiększając popularność higienicznych, bezpiecznych opakowań jednodawkowych. To właśnie na tym rynku działa firma Valmatic. Istniejemy od 1980 roku. Działamy w dwóch głównych obszarach, które są ze sobą ściśle powiązane: produkujemy maszyny formująco-napełniająco-zgrzewające (FFS) o różnych prędkościach i zróżnicowanej wydajności, jesteśmy również dostawcą usług konfekcjonowania, pakując produkty jednodawkowe dla naszych europejskich klientów. Odbiorcy, którzy zdecydują się na zakup naszych maszyn FFS, otrzymują w cenie kompletny zestaw wiedzy na temat projektowania, produkcji i nowoczesnych rozwiązań. Wszechstronność i innowacyjność od początku pozostają najwyższymi priorytetami firmy Valmatic – wyjaśnia Graziana Tassinari, menedżer ds. sprzedaży i marketingu w Valmatic.
Projekt Paperdose, będący efektem prac badawczo-rozwojowych oraz ducha innowacji panującego w Valmatic, wykorzystuje papier z certyfikatami Aticelca i FSC i stanowi nową koncepcję pakowania produk- tów w pojedynczych dawkach. Zgodnie z nią przedsiębiorstwo wykorzystuje przy produkcji opakowań materiały nadające się do recyklingu, łącząc w swych działaniach troskę o środowisko z potrzebą zrównoważonego rozwoju i zaspokajając oczekiwania klientów z różnych sektorów: od kosmetyków po żywność, produkty chemiczne i weterynaryjne oraz parafarmaceutyki.
Portfolio Paperdose obejmuje opakowania jednodawkowe o pojemności od 1 do 45 ml, wykonane w 90% z papieru i 10% z polietylenu, dzięki czemu można je poddawać recyklingowi w papierowym strumieniu odpadów. Opakowanie jest produkowane z włókien drzewnych pochodzących z odpowiedzialnie zarządzanych lasów.
Paperdose jest złożone z wewnętrznej cienkiej warstwy polietylenu oraz zewnętrznej papierowej, stanowiącej 90% składu opakowania. Można je uszlachetniać identycznie jak inne opakowania papierowe, drukując tekst lub grafiki zgodnie z zapotrzebowaniem klientów. Istnieje również możliwość aplikacji etykiet podnoszących atrakcyjność wykończenia, pożądanych przez producentów artykułów markowych, np. kosmetyków – dodaje Graziana Tassinari.
Nie tylko Paperdose
Firma Valmatic od zawsze dostarczała zindywidualizowane rozwiązania do pakowania produktów z różnych rynków. Zyskała również uznanie za swe prace badawczo-rozwojowe na rzecz zrównoważonego rozwoju. Oprócz najnowszych opakowań Paperdose, spółka od kilku lat wykorzystuje przy produkcji pojemników jednodawkowych i ampułek tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu.
Przed 6 laty rozpoczęliśmy prace badawczo-rozwojowe nad innowacyjnymi opakowania-mi jednodawkowymi z odzyskanych w procesach recyklingu tworzyw sztucznych. Byliśmy pierwszą firmą na tym rynku, która wykorzystała przy ich produkcji folię PET/PE w 80% pochodzącą z ponownego przetworzenia butelek napojowych. Od tego czasu dokonaliśmy szeregu wewnętrznych inwestycji i dzisiaj, w 2021 roku, możemy pochwalić się wyraźną przewagą konkurencyjną na rynku, ponieważ używamy co najmniej 50% PET pochodzącego z recyklingu w zdecydowanej większości naszych produktów.
Firma Valmatic realizuje wszystkie etapy procesu produkcyjnego we własnym zakresie, od projektowania maszyn FFS sprzedawanych na całym świecie aż po wytwarzanie form i gotowych opakowań produktów. To korzystne zarówno dla klientów, którzy korzystają z jednego punktu kontaktowego z dostawcą, jak i dla samego producenta, bowiem zyskuje on pełną kontrolę nad łańcuchem dostaw i może oferować stałe wsparcie oraz pomoc przez cały czas trwania współpracy.
Tomasz Krawczak