Zgodność z przepisami prawa dotyczącego opakowań
21 May 2021 09:00

Wielu użytkowników urządzeń pakujących, które mocują towary na paletach za pomocą folii rozciągliwej w celu przeładunku oraz w sposób gotowy do wysyłki, przeżywa okres niepewności: od początku roku 2019 obowiązuje nowe prawo dotyczące opakowań. Jego celem jest ograniczenie odpadów oraz zintensyfikowanie recyklingu. W związku z tym folie będą zawierać w przyszłości więcej materiału z recyklingu. Może to znacząco zmienić ich właściwości, a tym samym również sposób obsługi. Czy pomimo to użytkownicy będą jeszcze mogli używać swoich urządzeń pakujących? Tak, odpowiada Grupa BEUMER. Jej urządzenie pakujące o wysokiej wydajności BEUMER stretch hood A przetwarza bardzo niezawodnie również te folie w zwykły sposób.

Sercem linii pakujących, jakie instalujemy u naszych klientów, jest urządzenie pakujące o wysokiej wydajności BEUMER stretch hood A - opisuje Jörg Spiekermann, kierownik działu sprzedaży linii paletyzująco-pakujących dla sektora dóbr konsumpcyjnych w Grupie BEUMER. Nieważne, czy chodzi o pralki, pojemniki farby, beczki czy też kartony szampana – maszyna pokrywa efektywnie różne produkty wysoce rozciągliwym kapturem elastycznym. Jest to możliwe na przykład również wtedy, jeśli zawartość nie powinna stykać się z powierzchnią pojemnika. Może tak być w przypadku smarów i klejów, środków zapobiegających zamarzaniu, żywic, czyściwa do hamulców, ale również w przypadku materiałów sypkich, takich jak granulaty. Wtedy można wyłożyć stronę wewnętrzną beczki lub innego pojemnika kapturem foliowym. W ten sposób podczas przeładunku oraz składowania na zewnątrz towar jest skutecznie zabezpieczony przed wpływami zewnętrznymi, takimi jak słońce, brud oraz wilgoć - objaśnia Spiekermann. Ponadto opakowanie zapewnia, że na powierzchni ładunkowej samochodu ciężarowego produkty są mocno przymocowane i nie ślizgają się.

Urządzenie pakujące BEUMER stretch hood A może niezawodnie zapakować w ciągu godziny do 110 stosów palet przy użyciu kaptura foliowego z typowych folii o grubości od 40 do 150 mikrometrów. Jednakże jak będzie wyglądać sytuacja w przypadku folii, które są cieńsze, bardziej sztywne, bardziej miękkie lub mniej rozciągliwe? To pytanie stawia sobie coraz więcej użytkowników urządzeń pakujących. Ma to związek z wejściem w życie na początku roku 2019 nowych przepisów dotyczących pakowania, które zmieniają pewne rzeczy.

Więcej recyklingu w Niemczech

Jeśli chodzi o recykling, problemem są różnorodne właściwości tworzyw sztucznych. W Niemczech zbiera się ponownie ponad 90 procent wszystkich odpadów z tworzyw sztucznych, ale jedynie 43 procent z nich poddawanych jest recyklingowi i wykorzystywanych ponownie. Ponad połowa, łącznie 55 procent, trafia natomiast do spalarni odpadów i służy wytwarzaniu prądu i ciepła lub też jest przetwarzana na paliwa alternatywne.

Aby stan ten uległ zmianie, konieczna jest zmiana sposobu myślenia w przypadku producentów dóbr konsumpcyjnych, materiałów budowlanych lub mebli, ale również w przypadku producentów folii. Aktualnie jeszcze większa część tworzyw sztucznych jest wytwarzana jako materiał pierwotny z surowej ropy naftowej. W przyszłości, do czego dążą politycy oraz przedsiębiorstwa recyklingowe w UE, udział tworzywa sztucznego z wtórnego przetworzenia powinien odczuwalnie wzrosnąć. Naszym celem jest mniej opakowań plastikowych i więcej recyklingu. Aby to osiągnąć, potrzebujemy udziału wszystkich zainteresowanych – producentów, handlu i konsumentów - stwierdza federalna minister ochrony środowiska Svenja Schulze. Wraz z nowym prawem będziemy w Niemczech w przyszłości recyklingować znacznie więcej niż dotychczas. W ten sposób na przykład udział recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych wzrośnie z dotychczasowych 36% początkowo do 58,5%, a do końca roku 2022 do 63%. W związku z tym użytkownicy instalacji do recyklingu muszą wykazać, że przetwarzają oni odpowiedni udział opakowań, które przyjmują. Nowe prawo dotyczące opakowań powinno więc znacząco wpłynąć na ograniczenie ilości odpadów oraz zintensyfikowanie recyklingu.

Recykling jest opłacalny ekonomicznie

Dla producentów folii, którzy zaopatrują Grupę BEUMER, jest to opłacalne ekonomicznie rozwiązanie, aby przetwarzać własne odpady produkcyjne. Zużyty materiał można przetworzyć na granulat wtórny i doprowadzić do obiegu produkcyjnego. Dzięki zastosowaniu własnych granulatów wtórnych producenci mogą oszczędzać zasoby, zredukować emisje, zminimalizować ilość odpadów poprzez ich wtórne przetworzenie i ograniczyć obciążenie środowiska naturalnego. W przypadku idealnym jakość produktów może nawet równać się z jakością produktów nowych. W takim przypadku w odniesieniu do naszego urządzenia pakującego nic się nie zmieni - podkreśla Spiekermann.

Jednakże ze względu na udział materiału z recyklingu mogą również ulec znacznej zmianie właściwości folii. Kierownik działu sprzedaży w firmie BEUMER wskazuje tu przykład producenta folii, dla którego priorytetem jest wyższa jakość przy równocześnie mniejszej ilości materiału. Folie rozciągliwe są tym samym cieńsze, a mimo to bardziej wydajne niż zwykłe folie - opisuje. Dzięki temu zapakowane produkty są optymalnie zabezpieczone, równocześnie zaś zużywana jest mniejsza ilość materiału. Zapewnia to wyższą wydajność produkcji oraz mniej wymian rolek folii przy maszynie. Jak stwierdza Spiekermann: Przetestowaliśmy folię dokładnie w naszym urządzeniu do pakowania BEUMER stretch hood A. Przetwarza ono równie bezpiecznie i niezawodnie także te cieńsze folie.

Eksperci firmy BEUMER przeprowadzili w tym celu wspólnie z producentami folii testy i analizy różnych folii we własnym centrum badawczo-rozwojowym w Beckum. Również w przypadku folii o wysokim udziale materiału z recyklingu stwierdziliśmy, że zachowują się one podczas przetwarzania podobnie jak zwykłe tworzywa sztuczne - mówi Spiekermann.

Opakowanie czyste jak zawsze

Czyli nie ma zagrożenia? „Tak”, stwierdza z pewnością ekspert z firmy BEUMER. „Cieszymy się z nowego prawa dotyczącego opakowań. Ostatecznie zrównoważony rozwój stanowi część filozofii naszej firmy.” Dzięki temu użytkownicy urządzeń pakujących o wysokiej wydajności mogą nadal pakować w wysoce elastyczne kaptury elastyczne środki piorące, pojemniki farby, beczki lub kartony szampana na paletach. Folia przylega bardzo ściśle, 'prawie jak druga skóra', do całego stosu i zapewnia w ten sposób niezbędną stabilność również w przypadku nowych, przetestowanych przez nas folii - opisuje Spiekermann.

Opracowano na podstawie informacji Grupy BEUMER