Na początku 2020 roku Torraspapel, wiodąca hiszpańska firma w zakresie produkcji i dystrybucji papierów specjalnych do opakowań giętkich, etykiet, papierów satynowanych oraz niepowlekanych dla przemysłu wydawniczego i druku komercyjnego, zleciła firmie New Aerodinamica optymalizację instalacji aspiracyjnej. Był to bardzo skomplikowany projekt, biorąc pod uwagę zakres interwencji oraz konieczność zachowania części istniejącego zakładu.
Firma New Aerodinamica powraca do Hiszpanii, a dokładniej do Girony, słonecznego miasta na północy Hiszpanii, około 60 mil od Barcelony. Każda interwencja w Katalonii przynosi radość i ciepło, które oferuje „kraina rzek”, a także satysfakcję z perfekcyjnie wykonanej pracy. Na początku 2020 roku Torraspapel – już wcześniej klient New Aerodinamica i wiodąca firma w zakresie produkcji oraz dystrybucji papierów specjalnych do opakowań giętkich, etykiet, papierów satynowanych i niepowlekanych dla przemysłu wydawniczego i druku komercyjnego – zleciła New Aerodinamica optymalizację instalacji aspiracyjnej. Był to bardzo skomplikowany projekt, biorąc pod uwagę zakres interwencji oraz konieczność zachowania części istniejącego zakładu. New Aerodinamica przystąpiła do pracy nad projektem z najwyższymi oczekiwaniami co do czasu realizacji prac, ale kryzys pandemiczny zmusił pracowników do zwolnienia tempa w początkowej fazie. Nie zatrzymał ich jednak ani na chwilę i projekt zakładu nabierał kształtów w coraz szybszym tempie od kwietnia do czerwca ub.r. Było to możliwe dzięki temu, że zespoły New Aerodinamica i Torraspapel korzystały z programów 3D, które były w stanie zintegrować projekt w czasie rzeczywistym, od budowy do umieszczenia odtworzonych maszyn w dostępnej przestrzeni, z uwzględnieniem zmian w samej fabryce.
Tak więc w ciągu kilku miesięcy można było przesłać materiał do instalacji systemu, zapewniając tym samym pełną optymalizację odprowadzania ścinek. Jak to było możliwe? Wszystko zaczęło się od zainstalowania nowego separatora poza układem wentylacji, który jest wyposażony w wahadłowy by-pass niezbędny do alternatywnego opróżniania dwóch zbiorników maszyny lub nawet obu jednocześnie w razie nagłej potrzeby. Został on zainstalowany na konstrukcji samonośnej z bocznym przejściem, zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i – ten aspekt ma zasadnicze znaczenie – zaprojektowany z uwzględnieniem położenia geograficznego oraz warunków pogodowych panujących na danym terenie (gleba, wiatr, śnieg itp...), które zawsze odgrywają istotną rolę. Kolejnym krokiem było dobranie wielkości separatora tak, aby pasował do obecnych 6 zakładów produkcyjnych i przyszłych 3 maszyn, o łącznej wydajności 65 000 m3/h. Nowy separator i istniejący filtr cyklonowy zostały przetestowane w celu sprawdzenia, czy działają prawidłowo; faza ta spełniła oczekiwania. Po zdemontowaniu filtra cyklonowego zainstalowano drugi, nowy system separatorów. Również podczas drugiej próby wszystko poszło jak w zegarku, a klienci byli pod wrażeniem rozwłókniacza, który zobaczyli po raz pierwszy podczas pracy (rozwłókniacz działa dzięki aerodynamicznym separatorom i systemowi regulacji dostosowanemu przez New Aerodinamica). Rozwłókniacz i prasokontener mogą być zautomatyzowane lub operator może zdecydować, gdzie skierować odpady. Aby uczynić cały proces jeszcze bezpieczniejszym, New Aerodinamica zastosowała sterownik PLC z programem specjalnie zaprojektowanym odpowiednio do potrzeb klienta, wyposażony w zdalne sterowanie, które może zagwarantować całkowity nadzór bezpośrednio z Włoch. Wszystko to pozwoliło firmie New Aerodinamica stworzyć zakład, którego wartość dodana jest wymierna zarówno pod względem redukcji odpadów, jak i zużycia energii, które są elementami kluczowymi dla ochrony środowiska. Klient, podobnie jak pracownicy New Aerodinamica, był zadowolony z tego udanego projektu, który z pewnością utoruje drogę do przyszłej współpracy na Półwyspie Iberyjskim. AN