Firma DS Smith poinformowała o zaprojektowaniu i stworzeniu „pierwszego w historii” opakowania z tektury, przy którym wykorzystała własne Wskaźniki Projektowania dla Obiegu Zamkniętego (Circular Design Metrics). Teraz zamierza wykorzystać je w ramach ekologicznej inicjatywy firmy Toast Ale z okazji zbliżającego się szczytu klimatycznego ONZ (COP26) i zwrócić uwagę na negatywną rolę, jaką odpady żywnościowe odgrywają w kryzysie klimatycznym.
Ogłoszone w maju 2021 r. Wskaźniki Projektowania dla Obiegu Zamkniętego DS Smith mają pomóc firmom w sprawdzeniu i porównaniu wydajności projektów opakowań w odniesieniu do szeregu kryteriów zrównoważonego rozwoju, takich jak możliwość recyklingu, zawartość odnawialnych materiałów czy optymalizacja łańcucha dostaw. Wskaźniki obejmują osiem różnych kryteriów, które umożliwiają dokonanie oceny opakowania w zakresie ekologii i pomagają zidentyfikować obszary do poprawy. Narzędzie jest pierwszym tego rodzaju rozwiązaniem dla marek, które dążą do wdrożenia zasad zrównoważonego rozwoju poprzez stosowanie odpowiednich opakowań dla swoich produktów.
DS Smith dostarczy 2600 pudełek opracowanych zgodnie z Wskaźnikami Projektowania projektowi Companion Series kierowanemu przez producenta piwa, firmę Toast Ale, w kooperacji z 25 angielskimi i irlandzkimi browarami, m.in. Guinness oraz Adnams. Z myślą o COP26 przygotowały one kolekcję piw warzonych z nadwyżki chleba, która ma zwrócić uwagę na ograniczenie odpadów spożywczych oraz – w efekcie – emisji dwutlenku węgla.
Tym, co wyróżnia wspomniane pudełka, są nie tylko Wskaźniki Projektowania dla Obiegu Zamkniętego, ale także fakt, że przy ich tworzeniu wykorzystano koncepcję DS Smith PACE, której nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskich słó Performance (wykonanie), Assurance (gwarancja), Consistency (zgodność) i Environment (środowisko). Jej celem jest optymalne dopasowanie opakowania do potrzeb każdego projektu i ograniczenie zużycia celulozy dzięki optymalizacji łańcucha dostaw przy ograniczeniu emisji CO2. DS Smith we współpracy z Fundacją Ellen MacArthur przeszkoliło 700 projektantów w zakresie stosowania zasad GOZ w opakowalnictwie.
Dave Ellerington, szef ds. wzornictwa i innowacji oraz rozwoju biznesu w DS Smith Packaging UK & Ireland, komentuje: Wzornictwo to jeden z kluczowych elementów Gospodarki Obiegu Zamkniętego i cieszymy się, że po raz pierwszy możemy zastosować w praktyce nasze zasady projektowania i unikalne wskaźniki wzornictwa cyrkularnego w branży FMCG.
Dane uzyskane z tych wskaźników dowodzą, jak kluczowe znaczenie dla zmniejszenia ogólnego wpływu na środowisko może mieć dobrze zaprojektowane opakowanie, wspomagając firmy z wielu sektorów w zmniejszaniu ilości odpadów i zanieczyszczeń, wydłużaniu trwałości materiałów i produktów oraz uzyskaniu jasnej wiedzy na temat obiegowego charakteru własnych projektów opakowań, aby spełnić obietnicę zrównoważonego rozwoju.
Limitowana edycja Companion Series jest dostępna od dzisiaj na stronie internetowej Toast Ale. Celem projektu jest uzyskanie kwoty 65 tys. funtów, która zostanie przeznaczona na ochronę środowiska oraz dla organizacji zajmujących się rolnictwem regeneracyjnym, w celu ochrony 3,25 miliona drzew w zagrożonych lasach tropikalnych i sekwestracji 360 ton CO2 w glebach uprawnych.
Opracowano na podstawie informacji firmy DS Smith