Firma Zotefoams, innowator w dziedzinie materiałów komórkowych, który w tym roku obchodzi swoje setne urodziny, informuje o przełomowych wynikach zleconej niedawno oceny cyklu życia (LCA) swojego monomateriałowego opakowania kartonowego w obiegu zamkniętym – ReZorce.
Opakowanie w obiegu zamkniętym ReZorce do kartonów do napojów jest wykonane z w pełni nadającego się do recyklingu monomateriału barierowego, który spełnia lub przewyższa wszystkie normy branży spożywczej i jest pierwszą realną alternatywą dla kompozytowych opakowań barierowych.
Firma Zotefoams zleciła The LCA Centre, niezależnym specjalistom w dziedzinie sądowych ocen cyklu życia opakowań, przetestowanie ReZorce i porównanie jego wpływu na środowisko z tradycyjnym wielo- materiałowym LPB występującym na rynku. Oceniono trzy rodzaje kartonów ReZorce ze spienionego polietylenu o wysokiej gęstości (zawierające 12,5%, 25% i 50% materiałów wtórnych), a także jedno opakowanie LPB złożone z kartonu (72,5%), polietylenu (24%) i folii aluminiowej (3,5%) – każdy karton mieścił 1 litr soku jabłkowego.
Wyniki pokazują, że produkcja, napełnianie i transport kartonu ReZorce wymagają pięciokrotnie mniej energii w porównaniu do konwencjonalnych kartonów z tektury opakowaniowej do napojów (LPB). Produkcja ReZorce zużywa także jedenastokrotnie mniej wody i – jeśli zostanie poddany recyklingowi – ma w sumie o 50% niższy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego.
ReZorce bazuje na autorskiej technologii spieniania mikrokomórkowego i przekładaniu warstw pianki warstwami litymi, aby zoptymalizować skuteczność bariery i zapewnić taką samą możliwość składania, jaką mają konwencjonalne kartony do napojów. Oprócz możliwości recyklingu poprzez zbiórkę odpadów pokonsumenckich, ReZorce może zawierać do 100% materiałów wtórnych (w przypadku dostępności polimerów przetworzonych klasy spożywczej). Materiał HDPE przewyższa w działaniu obecną technologię kartonów do napojów, zapewniając ekologiczną klarowność bez szkody dla wyglądu, odbioru w dotyku czy wydajności, rozprawiając się z największym wyzwaniem branży opakowań żywności i napojów w zakresie ochrony środowiska, jakim są kartony wielomateriałowe.
Kluczowymi elementami oceny LCA były określenie potencjału tworzenia efektu cieplarnianego (kgCO2eq), wpływu na zasoby wodne (m3) i skumulowanego zapotrzebowania na energię (MJ-eq) w czterech różnych scenariuszach „od kołyski do bramy”, a następnie po zakończeniu eksploatacji (spalanie, recykling czy połączenie obu procesów).
Dr Alan Campbell, dyrektor techniczny, The LCA Centre: Opakowanie ReZorce wytwarzane z materiałów z odzysku może być korzystne dla środowiska naturalnego z uwagi na niższy od opakowań alternatywnych potencjał tworzenia efektu cieplarnianego.
Neil Court-Johnston, wiceprezes ds. strategii, EMEA, Zotefoams: Z radością ogłosiliśmy wyniki naszej niedawnej oceny cyklu życia; liczby mówią same za siebie. To ekscytujący czas dla firmy Zotefoams i ReZorce; zainwestowaliśmy milion dolarów w zakład pilotażowy w Stanach Zjednoczonych, który umożliwi właścicielom marek i sprzedawcom szybkie przeprowa- dzanie prób, pozwalając na wdrożenie technologii pomostowej przed zbliżającymi się terminami ustawowymi. (...) Kartony do napojów to dopiero początek.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Zotefoams