Wiele drukarń w Polsce rywalizuje między sobą projektując i wytwarzając coraz to bardziej wyszukane opakowania z naciskiem na sektor typu Premium. Niewystarczające stają się już uszlachetniania takie jak złocenie, tłoczenie czy różnego typu lakierowanie hybrydowe i laminowanie. Działy marketingowe wielu firm pracują nad tym, aby ich kontrahenci wraz z zakupionym produktem otrzymali opakowanie odpowiednie dla luksusowego prezentu.
Już od jakiegoś czasu takim rozwiązaniem stały się opakowania tzw. rigid box, w głównej mierze produkowane z oklejanej tektury. Pudełka te można śmiało zaliczyć do jednych z najbardziej ekskluzywnych rodzajów opakowań, które jednocześnie wyróżniają się wysoką sztywnością i twardością.
Oprócz samych walorów estetycznych, gdzie okleina na tekturę poddana jest wielu procesom obróbki znanym z rynku opakowań wysoko przetworzonych, dodatkowo pudełko doskonale chroni znajdujący się w środku produkt. Takie rozwiązanie jest zarówno trwałe, jak i estetyczne i bardzo często długo służy jego nabywcy lub obdarowywanemu, który nie wyrzuca go wraz z zakupem lub otrzymaniem prezentu, ale nadal trzyma w nim otrzymany produkt albo przeznacza do przechowywania innych rzeczy. Innymi słowy często samo opakowanie i forma cieszą jego właściciela przez długi czas.
Obecnie funkcjonuje wiele najrozmaitszych rodzajów konstrukcji twardych tego typu, wykonanych czy to w różnych ciekawych i mniej typowych kształtach jak trapez, w wersji łączonej z wieczkiem, typu wieko-dno, czy zamykanych na magnes lub rzepy. Opakowania te nie tylko wykorzystuje się na produkty typowo luksusowe jak biżuteria, zegarki, bardzo drogie alkohole, ale coraz częściej także na wina, czekoladki, kartoniki reklamowe czy chociażby w ostatnim czasie bardzo popularne opakowania na kwiaty.
Okazuje się więc, że prosta, szara tektura introligatorska oklejona odpowiednio uszlachetnioną okleiną lub papierem ozdobnym pozwala na stworzenie najbardziej efektownych i ekskluzywnych produktów z wykorzystaniem kartonu.
Firma Sate s. r. l., której wyłącznym reprezentantem na rynku polskim jest spółka Technograph, to nowa era maszyn do produkcji opakowań typu rigid box. Włoski producent dzięki nowatorskiemu podejściu eliminuje klasyczne problemy z obróbką.
Linia S działa z szerokim spektrum różnego rodzaju pudełek, nawet dziurkowanych, z taśmą lub szwem hot-melt oraz w bardzo nietypowych kształtach i wysokościach.
Wszelkie procesy zostały udoskonalone w celu zwiększenia szybkości i precyzji, skracając czas produkcji i ewentualne przestoje maszyny. Możliwa jest regulacja podczas pracy maszyny, bez jej zatrzymywania. Zmiana na kolejne zadanie wykonywana jest z panelu obsługi. Urządzenie pozwala na pracę właściwie bez strat już przy pierwszym opakowaniu. Oprócz tego linia oferuje zintegrowany teleassistance, a 90% awarii usuwanych jest online. Urządzenie pozwala na maksymalną kontrolę i daje możliwość generowania pełnego raportu końcowego. W raporcie można znaleźć informacje o rodzaju produkowanych opakowań, ilościach, zużytych materiałach eksploatacyjnych jak klej, taśmy itp., a wszystko to z możliwością podłączenia do zewnętrznego systemu zarządzania, na którym pracuje drukarnia.
Technologia SATE zapewnia bardzo dokładne wykrawanie, powtarzalność klejenia arkusza w stosunku do precyzyjnego nadruku oraz zwiększoną precyzję naklejania tektury na oklejkę z idealnym pozycjonowaniem. Pasowanie wykonywane jest z precyzją nawet do 0,04 mm, a jak wiadomo, centrowanie na oklejce jest jednocześnie jedną z najważniejszych operacji w procesie produkcji tego typu opakowań. W tym względzie firma Sate nie ma sobie równych, znacznie wyprzedzając konkurencję. W urządzeniach stosowane są zaawansowane i bardzo wysokiej jakości systemy elektroniki oraz mechaniki. Maszyna jest w pełni automatyczna i wszystkie regulacje rozmiaru wykonywane są w kilka sekund przez odpowiednie, zainstalowane w urządzeniu systemy.
Te wszystkie cechy pozwalają na wykonywanie przyrządów w najkrótszym możliwym czasie w porównaniu do innych dostępnych na rynku rozwiązań. Urządzenia SATE są bardzo precyzyjne, niezawodne, intuicyjne i przyjazne dla użytkownika, jak również łatwe w obsłudze i – co bardzo istotne – przyjazne dla środowiska i naszego portfela dzięki niskiemu zużyciu energii elektrycznej.
Technologia SATE bazuje na 60-letnim doświadczeniu tego włoskiego producenta, który nie tylko sprzedaje maszyny, ale buduje je od podstaw, podchodząc indywidulanie do potrzeb swoich klientów i wciąż rozwijając oferowane rozwiązania. Dzięki temu, na przestrzeni lat SATE opatentowało ponad trzydzieści innowacji w zakresie obróbki papieru i tektury, z czego ponad szesnaście dotyczy tylko najnowszych automa- tycznych maszyn do produkcji sztywnych pudełek z prezentowanej tutaj linii S.
Takie podejście SATE idealnie wpisuje się w filozofię firmy Technograph, bazującej na sprawdzonych technologiach i pełnym wsparciu technicznym. Stąd zawsze pozostajemy gotowi do pomocy podczas procesu wyboru, testowania i wdrażania oferowanej technologii oraz jej obsługi w środowisku produkcyjnym.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Technograph