Folia bąbelkowa – wielka kariera przypadkowego wynalazku
1 sty 2022 00:01

Folia bąbelkowa - produkt, który zna każdy. Wielu z nas kojarzy się ona z przyjemnym pstrykaniem. Prowadzono nawet badania na temat antystresowego wpływu folii bąbelkowej i efekty były bardzo ciekawe. Okazuje się, że oddziaływanie tego niezwykłego materiału na nasze zmysły - dotyk, słuch i wzrok - przynosi ukojenie porównywalne do masażu. Relaksacyjne pstrykanie to jednak z pewnością jedno z mniej typowych zastosowań folii bąbelkowej. W tym artykule skupimy się na niej w kontekście opakowania zabezpieczającego produkty. Powiemy też sobie nieco o jej historii, różnych zastosowaniach i o dostępnych na rynku rodzajach.

Historia folii bąbelkowej

Folia bąbelkowa powstała, jak wiele innych materiałów, w wyniku przypadku. W 1957 roku inżynierowie Alfred Fielding i Marc Chavannes zaprojektowali tapetę, która miała być trójwymiarowa i plastikowa. W trakcie eksperymentu przepuścili przez zgrzewarkę arkusze zasłony prysznicowej. Efektem tego było utworzenie się pęcherzyków powietrza wewnątrz folii. Jednak Alfred i Marc nie porzucili swojego odkrycia. W 1960 roku założyli bowiem Sealed Air Corporation i postarali się o patent na proces produkcyjny. Na początku sprzedaż koncentrowała się na innym zastosowaniu folii bąbelkowej niż obecnie, a mianowicie na izolacji szklarni. Po kilku latach pracownik firmy wpadł na pomysł, żeby ochraniać nią komputery IBM podczas transportu. Uznano, że właściwości amortyzujące folii będą w tym przypadku idealne. Stopniowo folia bąbelkowa zyskiwała coraz większą popularność, będąc doskonałą alternatywą dla papieru. Z czasem dopracowano także cały proces produkcji i technologię. Stała się ona grubsza i bardziej wytrzymała. Sealed Air Corporation zanotowała ogromny rozwój, kiedy jej dyrektorem generalnym został TJ Dermot Dunphy. Wymyślono nowe zastosowania dla folii bąbelkowej, m.in. przykrywanie nią basenów. Chroniła ona wodę zarówno przed zabrudzeniami, jak i pomagała utrzymać odpowiednią jej temperaturę.

Ciekawostka: Folia bąbelkowa przez lata zdobyła takie uznanie na całym świecie, że postanowiono to uczcić! W ostatni poniedziałek stycznia obchodzi się tzw. Bubble Wrap Appreciation Day, czyli Dzień Uznania dla Folii Bąbelkowej.

Różne zastosowania folii bąbelkowej

Folia bąbelkowa jest wykorzystywana w wielu branżach i w wielu dziedzinach naszego życia. Przyjrzyjmy się więc im nieco bliżej!

  • Folia bąbelkowa jako materiał do pakowania - jak zabezpieczyć nią przedmioty?

Jest to najbardziej rozpowszechnione zastosowanie folii bąbelkowej. Materiał jest miękki, elastyczny i świetnie amortyzuje uderzenia oraz wibracje. Z powodzeniem można w niego pakować także delikatne przedmioty wykonane ze szkła albo porcelany. Chroni przewożony produkt przed kurzem, pyłem, popękaniem i zarysowaniami. Nie przepuszcza także wilgoci. Podczas pakowania z pomocy folii bąbelkowej przesyłki, która składa się z kilku elementów, można je idealnie od siebie odseparować, zyskując gwarancję dobrego zabezpieczenia. Jej zastosowanie w branży opakowaniowej jest jednak nieco szersze. Zdarza się, że folia bąbelkowa występuje w roli wypełniacza do paczek. Bez najmniejszego problemu wypełni puste przestrzenie w kartonie i będzie stabilizowała zawartość. Niezwykłą popularność zyskały także koperty bąbelkowe, czyli produkty wykonane z papieru i wypełnione folią z charakterystycznymi pęcherzykami. Są idealną formą opakowania dla małych przedmiotów o różnym przeznaczeniu. W koperty bąbelkowe można zapakować biżuterię i inne delikatne produkty, które w takim opakowaniu z pewnością nie ulegną zarysowaniu. Do koperty pakuje się również niekiedy kosmetyki o niedużych gabarytach - w zwykłej kopercie, w przypadku uszkodzenia opakowania, płyn mógłby się rozlać i sprawić dużo kłopotu. Folia bąbelkowa wyściełająca kopertę będzie bezpieczna, nawet jeśli np. zakrętka produktu uległaby uszkodzeniu. Koperty bąbelkowe świetnie nadają się do opakowania produktów o ostrych brzegach, które mogłyby przebić zwykłą kopertę papierową, na przykład książek i płyt.

  • Folia bąbelkowa w branży budowlanej i transportowej

Folia bąbelkowa była używana w branży budowlanej ze względu na swoje właściwości termoizolacyjne. Jak już wspomnieliśmy przy okazji omawiania historii tego bardzo ciekawego materiału, charakteryzuje się ona stosunkowo dużym oporem cieplnym. Używano ją więc do termoizolacji ścian oraz dachów. Protip dla tych, którzy chcieliby przetestować te właściwości i nie uszczelnili okien przed zimą: można to zrobić przy pomocy folii, którą należy przykleić do szyby wzdłuż krawędzi. Aktualnie materiał jest wykorzystywany do ochrony materiałów w marketach budowlanych czy na samej budowie, a także przy pracach remontowo-budowlanych, na przykład do ochrony mebli przed uszkodzeniami. To samo dotyczy przeprowadzek - podczas transportu łatwo uszkodzić różne cenne przedmioty. Dokładnie zabezpieczenie ich folią bąbelkową może zapobiec wielu stratom.

  • Folia bąbelkowa w codziennym życiu

Osoby posiadające ogród lub basen mogą skorzystać ze świetnych właściwości folii bąbelkowej. Przykrycie nią przydomowego basenu było jej głównym zastosowaniem wkrótce po wynalezieniu. Bez wątpienia i dziś spełni ona swoje funkcje - będzie chroniła przed nadmiernym wychłodzeniem wody albo przed jej zbyt dużym nagrzaniem. Zabezpieczy także basen przed owadami oraz innymi zanieczyszczeniami. Folia bąbelkowa doskonale będzie unosiła się na tafli wody. Kolejnym jej zastosowaniem jest ochrona roślin ogrodowych przed mrozem. Należy jednak zadbać o wykonanie otworów wentylacyjnych, które dadzą roślinom odpowiedni dopływ powietrza. Przy zamawianiu jedzenia z restauracji w opcji na wynos lub z dowozem możemy się spotkać z owijaniem dań w folię bąbelkową - oczywiście chodzi tutaj o dobre zabezpieczenie przed utratą ciepła.

  • Bardziej nietypowe zastosowania folii bąbelkowej

Folia bąbelkowa - oprócz tego, że jest wytrzymała i ma dobre właściwości termoizolacyjne oraz amortyzujące - może być także… bardzo wygodna! Jeśli śpisz na niewygodnym materacu, karimacie albo w innym mało przyjemnym miejscu, możesz podłożyć sobie pod plecy folię bąbelkową! Śpiąc np. na dmuchanym materacu, na którym będzie zimno w ciągu nocy, z folią poczujesz większy komfort i będzie Ci cieplej. Ponadto można nią wypełnić np. nieużywaną przez pewien czas torebkę, żeby nie straciła swojego kształtu i uległa zabrudzeniu. Folia przyda się także w kuchni. Możesz owinąć nią owoce i warzywa, żeby się nie poobijały, albo lody, jeśli nie chcemy, by zbyt szybko uległy rozmrożeniu.

Rodzaje folii bąbelkowej

Na rynku dostępne są folie o różnej szerokości i długości. Bez problemu dopasujesz je do swoich potrzeb. Materiał możesz również kupić w opcji na metry. Do ciekawych rodzajów należą przykładowo niebieska folia bąbelkowa z filtrem UV dedykowana pracom ogrodniczym albo folia bąbelkowa antystatyczna, która jest niezbędna m.in. w branży AGD. Poszczególne produkty mogą się także różnić wielkością samego bąbla (zobacz tutaj). Jeśli potrzebne Ci są różne rodzaje folii bąbelkowej, to z powodzeniem znajdziesz je w sklepach internetowych takich jak Neopak.

 

 

 

Artykuł sponsorowany