Wiązarka RO-M Fusion – cichy bohater małych i średnich zakładów pralniczych
30 Mar 2022 14:43

Pralnia Washpro, jedna z najnowocześniejszych pralni w Polsce, stawia na technologię MOSCA przy wiązaniu prania dla hoteli. W nowo wybudowanym budynku, spełniającym najwyższe standardy, firma dysponuje rozwiniętym i świetnie zaopatrzonym parkiem maszynowym, dzięki czemu plasuje się w czołówce pralni obsługujących hotele na Wybrzeżu. 

Przy wyposażaniu zakładu w nowoczesne maszyny pralnicze właściciel postawił wysokie wymagania również w zakresie maszyn pakujących. Na etapie pakowania pralnia Washpro potrzebowała szybkiego i bezproblemowego rozwiązania zapewniającego stabilne, ekologiczne i ekonomiczne pakowanie. Ze względu na ciągle rosnące koszty zarówno dotychczasowego pakowania w folię stretch, jak i wymagania ochrony środowiska zakład Washpro postawił na wiązarkę marki MOSCA.

Pralnia Washpro w Wolinie obsługuje klientów z Polski oraz z Niemiec. Zakład, w zależności od sezonu, pracuje w trybie dwui trzyzmianowym. W sezonie wysokim pralnia obsługuje nawet 150 000 kg prania miesięcznie, czyli blisko 500 000 sztuk ręczników i pościeli. Wyprane tekstylia, dotychczas pakowane w folię, są dostarczane do hoteli. Jednak to rozwiązanie nie jest optymalne. Dlatego właściciele Washpro poszukiwali innych sposobów pakowania. W naszym zakładzie dla mniejszych klientów, odpowiadających za około 70 procent naszych zleceń, pranie pakowaliśmy w folię. Większe obiekty wymagają dostarczania prania w wózkach z pokrowcami – wyjaśnia Agnieszka Jesionka, właścicielka pralni. 

– Rozwiązanie pakowania paczek taśmą polipropylenową podpatrzyliśmy na targach opakowań. Jednak gdy mówiliśmy, że jesteśmy zainteresowani pakowaniem pościeli, producenci stwierdzali, że nie mogą nam nic zaproponować. My szukaliśmy dalej. Tak trafiliśmy na wiązarki MOSCA. Już na wstępie zaproponowano nam testy wiązarki w naszym zakładzie, aby sprawdzić rozwiązanie MOSCA na naszym praniu.

Decyzja o zakupie wiązarki zapadła po testach 

Rosnące koszty folii stretch zmuszają firmy do poszukiwania innych rozwiązań niż coraz droższe i mało wydajne foliowanie. Zarząd Washpro po badaniach rynkowych oraz rozmowach z klientami zdecydował się na przeprowadzenie testów maszyny MOSCA RO-M Fusion z ramą 800x600 mm. Kluczowymi argumentami przemawiającymi za wyborem wiązarki niemieckiej firmy MOSCA były: wydajność, niskie koszty eksploatacyjne maszyny, jak również niezawodność. Dodatkowymi atutami były rozbudowana sieć serwisu, magazyn części zamiennych i taśmy w Polsce, gwarantujące szybką reakcję na potrzeby klientów. Testy wypadły bardzo dobrze. Klienci pralni byli zadowoleni z nowego sposobu pakowania, a Washpro z optymalizacji kosztów tego procesu. Dlatego zapadła decyzja o zakupie testowanej wiązarki. 

Krok po kroku w stronę optymalizacji pakowania produktów pralniczych

Karol Tomczak, współwłaściciel pralni Washpro: W pralni mieliśmy dedykowany magazyn na zapas folii, dodatkowo transport na linię pakowania wymagał użycia wózka paletowego, a same rolki folii były duże i ciężkie. Nie widzieliśmy alternatywy aż do momentu zaznajomienia się z wiązaniem taśmą polipropylenową. Rolki taśmy PP są lekkie i trzymamy je na regałach przy maszynach. Ich przenoszenie jest bezpieczne – nie stanowi problemu dla pracowników. Dodatkowo nasi klienci – hotele i restauracje – informowali nas o rosnącym problemie z utylizacją folii stretch, w którą pakowano pranie. Objętościowo były to duże ilości. Początkowo mieliśmy wątpliwości, głównie ze względu na przyzwyczajenia klientów. Jednak przy prezentacji nowego rozwiązania podkreślaliśmy zalety taśmowania. Ważnym impulsem do zmiany była redukcja ilości śmieci generowanych podczas takiego pakowania.

Washpro posiada obecnie jedną wiązarkę RO-M Fusion marki MOSCA, która – dzięki swojej wydajności – zaspokaja potrzeby zakładu. Pranie wiązane jest krzyżowo, co zapewnia stabilność pakunków podczas transportu oraz wygodę przenoszenia. Warto podkreślić, że paski nie oplatają prania hermetycznie, w związku z czym jest zapewniona swobodna cyrkulacja powietrza.

Zwiększona wydajność dzięki szybkiemu wiązaniu i wydajnemu agregatowi

Także pod kątem niezawodności oraz wydajności RO-M Fusion jest udaną inwestycją. Paskarka MOSCA wiąże bezproblemowo paczki, minimalizując liczbę przestojów produkcyjnych. Przy wysoko wydajnej produkcji rozwiązanie to zwraca się w bardzo szybkim czasie. Właściciele pralni Washpro również zauważyli oszczędności: Do tej pory obsługa procesu pakowania wymagała ponoszenia kosztów jednego etatu. Obecnie mogliśmy go zlikwidować. Wiązarka jest prosta w obsłudze i pracuje na tyle efektywnie, że osoba na linii maglowniczej jednocześnie pakuje pościel w paski. Obliczyliśmy, że cykl pakowania taśmą na krzyż to czas od około 5 do 7 sekund. Natomiast pakowanie w folię jednej paczki zajmowało od 40 do 60 sekund. 

Opłacalność paskowania ma duże znaczenie

Zarząd Washpro zauważył również redukcję innych kosztów: Rocznie wydawaliśmy około 15 000 zł na folię. Teraz wydajemy jedynie około 2000 zł na taśmę PP. Przedstawiony powyżej przykład potwierdza słowa specjalistów firmy MOSCA, że taśmy wiążące stanowią dobrą alternatywę dla wciąż drożejącego, kłopotliwego w utylizacji i mało wydajnego foliowania. Pralnie przemysłowe na całym świecie wykazują zainteresowanie tym rozwiązaniem i testują tę technologię pakowania. MOSCA GmbH współpracuje na rynku Europy Zachodniej z pralniczym potentatem Kanegeisser w zakresie automatycznych linii pralniczych.

O spółce MOSCA GmbH

Niemiecka firma MOSCA GmbH jest producentem wysokiej jakości maszyn i materiałów do wiązania pakietów i palet oraz dostawcą kompletnych systemów pakowania w zakładach przemysłowych. Portfolio maszyn MOSCA obejmuje zarówno uniwersalne urządzenia o szerokim zakresie zastosowań, jak i wyspecjalizowane, w pełni zautomatyzowane maszyny o wysokiej wydajności, które można 

integrować z automatyczną linią produkcyjną. W jednym z najnowocześniejszych zakładów w Europie MOSCA produkuje też taśmy PP i PET. Międzynarodowa sieć dystrybucji, serwisu i doradztwa MOSCA umożliwia spółce obsługę klientów na całym świecie. MOSCA powstała w 1966 roku w niemieckim Waldbrunn jako firma rodzinna. Dziś posiada już 27 oddziałów w 19 krajach świata i 6 zakładów produkcyjnych w Niemczech, Malezji, Kanadzie i USA. Spółka zatrudnia łącznie ponad 1000 pracowników. Dzięki swojemu ciągłemu rozwojowi już od ponad 55 lat MOSCA utrzymuje pozycję rynkowego lidera w zakresie nowoczesnych technologii i jakości produktów. Po szczegółowe informacje zapraszamy na naszą stronę internetową.

Opracowano na podstawie materiałów firmy MOSCA