Targi ICE Europe, CCE International i InPrint Munich dedykowane przetwórcom opakowań giętkich, producentom tektury falistej i drukowi przemysłowemu po raz pierwszy od 2019 roku odbyły się w trybie stacjonarnym w dniach 15-17 marca 2022 r. w Monachijskim Centrum Targowym w Niemczech, zapewniając branży bardzo potrzebne wydarzenie na żywo i przywracając potencjalne możliwości biznesowe i networkingowe.
Jak informuje organizator, brytyjska firma Mack-Brooks Exhibitions, łącznie 10 618 uczestników z 65 krajów przybyło do stolicy Bawarii, aby zapoznać się z maszynami, systemami, materiałami i rozwiązaniami dla szeroko pojętej branży druku i opakowań, z czego 5675 stanowili odwiedzający targi w celach stricte biznesowych. Łącznie 474 wystawców z 23 krajów zaprezentowało swoje najnowsze technologie na powierzchni wystawienniczej wynoszącej około 12,5 tys. m2.
Prawdziwie międzynarodowe
Większość odwiedzających pochodziła z: Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Austrii i Francji. Najliczniej reprezentowanymi krajami wśród wystawców były: Niemcy, Włochy, Francja, Wielka Brytania i Szwajcaria. W tym roku targi odwiedziło stosunkowo niewielu gości z Polski, na pewno na frekwencję wpłynął również strajk obsługi naziemnej, paraliżujący niemieckie lotniska pierwszego dnia targów. Wydarzenia odbyły się w ścisłym reżimie sanitarnym – wstęp na targi miały jedynie osoby zaszczepione, ozdrowieńcy oraz legitymujące się negatywnym testem. Obowiązywały również maseczki i to nie jakiekolwiek, a FFP2. Ich noszenie było bardzo restrykcyjnie przestrzegane, co nie dziwi w obliczu faktu, iż w poprzedzającym targi tygodniu w Niemczech odnotowywano ponad 200 tysięcy zakażeń dziennie.
Wydarzenia CCE, ICE i InPrint były pierwszą międzynarodową imprezą całej branży przetwórstwa opakowań giętkich, tektury falistej i druku przemysłowego od czasu wybuchu pandemii. Oczekiwania wielu dostawców co do liczby zwiedzających nie zostały spełnione; utrudnienia w podróżowaniu i sytuacja geopolityczna miały na to z pewnością niebagatelny wpływ, lecz mimo to wiele firm podkreślało, że targi były potrzebne i wyczekiwane.
Zapewnienie centralnej platformy dla branży i zgromadzenie osób decyzyjnych w celu nawiązywania kontaktów biznesowych i zawierania kontraktów zawsze było naszym wkładem w gospodarkę – mówi Nicola Hamann, dyrektor zarządzająca Mack-Brooks Exhibitions. – Jednak w tym roku wykonanie naszej pracy było ważniejsze niż kiedykolwiek. I muszę przyznać, że dobrze było widzieć uznanie na twarzach uczestników i słyszeć głównie pozytywne opinie.
Wyniki analizy struktury odwiedzających wykazały, że goście pochodzili z następujących sektorów przemysłu:
– opakowania, poligrafia, tworzywa sztuczne, inżynieria, papier, chemia, motoryzacja, tekstylia oraz elektronika (ICE Europe);
– zakłady produkcji tektury falistej i zakłady przetwórcze, producenci opakowań, poligrafia, projektanci i specjaliści ds. opakowań, rozwiązania logistyczne dla branży tektury falistej (CCE International);
– przemysł poligraficzny, przemysł opakowaniowy, przemysł produkcyjny, projektanci/agencje reklamowe (InPrint).
Dzięki targom ICE Europe, CCE International i InPrint Munich stworzyliśmy swoisty hub dla specjalistów z branży w czasie, gdy było to najbardziej potrzebne – dodaje Patrick Herman, dyrektor ds. wydarzeń związanych z przemysłem przetwórczym, papierniczym i poligraficznym w Mack-Brooks Exhibitions. – Zarówno wystawcy, jak i odwiedzający byli bardzo zadowoleni z nowo nawiązanych kontaktów biznesowych. Niektórym udało się nawet sprzedać na targach swoje maszyny i rozwiązania.
Tegoroczne targowe trio nie było może miejscem licznych premier (jedną z nich była prezentacja maszyny EFI Nozomi 14000 UV LED, której poświęcamy osobny artykuł), ale za to umożliwiło spotkania twarzą w twarz, których wszystkim zdecydowanie brakowało.
Targi ICE Europe 2022 stanowiły idealną platformę, aby w końcu ponownie spotkać się z naszymi obecnymi i nowymi klientami – przyznaje Dirk Schröder, kierownik Działu Sprzedaży, Erhardt+Leimer GmbH. – Byliśmy naprawdę szczęśliwi, że po tak długim czasie mogliśmy wrócić na teren targów i spotkać się z klientami osobiście. Jakość kontaktów biznesowych wygenerowanych na naszym stoisku była znakomita, więc dla nas targi zakończyły się sukcesem. Z niecierpliwością czekamy na powrót w przyszłym roku.
Nagrody ICE 2022 i bogaty program konferencji
Po raz trzeci organizator targów uhonorował najlepsze praktyki, doskonałość, innowacyjność i wybitne osiągnięcia wystawców nagrodami ICE Awards w trzech kategoriach: „Cyfrowe rozwiązania konwertingo- we”, „Zrównoważone produkty i procesy produkcyjne” oraz „Efektywne rozwiązania produkcyjne”.
Nicola Hamann wręczyła nagrody ICE Awards 2022 pierwszego dnia targów, a zwycięzcy zostali wyłonieni w głosowaniu online na stronie internetowej targów. Na liście nominowanych znalazło się 29 zgłoszeń wystawców, a ok. 1000 ekspertów branżowych oddało swoje głosy, aby wyłonić zwycięzców poszczególnych kategorii.
Firma DIENES Werke für Maschinenteile GmbH & Co. KG otrzymała 44% wszystkich głosów w kategorii „Cyfrowe rozwiązania konwertingowe” i zdobyła nagrodę ICE Award za rozwiązanie TEOC AddOn, które przetwarza zebrane dane maszynowe, środowiskowe i serwisowe, a wnioski oparte na dalszej analizie danych są wykorzystywane przede wszystkim do optymalizacji procesu w zakładzie klienta w celu ograniczenia przestojów maszyn i zwiększenia wydajności.
W kategorii „Zrównoważone produkty i procesy produkcyjne” firma WORK Microwave GmbH otrzymała 52% wszystkich głosów i zdobyła nagrodę ICE Award za WORKSens SR Series – kompleksowe rozwiązanie do ciągłego, dokładnego monitorowania wilgotności w linii produkcyjnej podczas wytwarzania, które można zintegrować z istniejącymi liniami i które jest zgodne z koncepcjami cyfrowego Przemysłu 4.0.
Otrzymując 53% wszystkich głosów, firma tesa SE zdobyła nagrodę ICE Award w kategorii „Wydajne rozwiązania produkcyjne” za produkt tesa 51948 Black X, który zapewnia doskonałe właściwości zwilżające na foliach o wysokim poślizgu, gwarantując bezpieczne łączenie nawet przy dużych prędkościach maszyny, a jednocześnie zmniejszając ilość odpadów.
Kompleksowy program konferencji na targach InPrint, realizowany przez XAAR i prowadzony przez Wernera Zapkę (WZA-Consulting), zapewnił uczestnikom ekscytujący wgląd w rozwój rynku i innowacyjne projekty. Ponad 60 prelegentów na dwóch specjalnie przygotowanych scenach konferencyjnych, w tym sesje FuturePrint prowadzone przez Frazera Chestermana i Marcusa Timsona, zapewniło pełen przegląd tematyczny. Sesje Seminariów Otwartych CCE obejmowały studia przypadków, wykłady techniczne i dyskusje panelowe na temat najnowszych trendów i osiągnięć w branży tektury falistej i litej.
Do zobaczenia za rok!
Wielu wystawców tegorocznych targów już zapowiedziało, że ponownie zaprezentuje się na kolejnych targach ICE Europe, CCE International i InPrint Munich 2023, które zaplanowano w dniach 21-23 marca 2023 roku, tradycyjnie w Centrum Targowym w Monachium w Niemczech. AN