Materiały odporne na wysokie temperatury 
30 Mar 2022 16:00

Przed rozpoczęciem projektowania nowej etykiety, która ma być stosowana w warunkach określonych przez użytkownika, powinniśmy ustalić, co określenie „wysoka temperatura” oznacza w rozumieniu naszego rozmówcy. 

W tym materiale podzielę się z Państwem kilkoma wskazówkami oraz podpowiem, na co należy zwrócić uwagę, aby dobrać odpowiednią konstrukcję materiału tak, by sprawdził się w procesie i w środowisku pracy etykiety. Przy okazji zwrócę uwagę na kwestię tego, jak stworzyć opłacalną etykietę możliwie optymalnie dopasowaną do danego projektu. 

Bazując na swoim doświadczeniu mogę powiedzieć, że w momencie, gdy temperatura sięga 100°C, klienci określają ją jako „wysoką”. Czy rzeczywiście ten poziom temperatury jest technicznym wyzwaniem? Absolutnie nie ma powodu do zmartwień. Dla potwierdzenia podam przykład i szczegóły techniczne jednej z wielu grup materiałów poliestrowych z portfolio FLEXcon.

THERMLfilm®Advantage

Różnej grubości poliestry (PET), które są przeznaczone do druku konwencjonalnego oraz do druku termotransferowego. Znajdziemy tu materiały z różnym klejem, którego dobór jest zależny od rodzaju powierzchni aplikacji. 

Wszystkie te materiały posiadają cienką powłokę wierzchnią (TC – top coat), która czyni materiał drukowalnym, a także chroni jego powierzchnię przed zarysowaniami oraz znacznie poprawia odporność chemiczną. Każdy materiał z tej serii odporny jest na temperatury sięgające 150°C przy możliwym założeniu wzrostu temperatury do 180°C.

Co jednak, gdy temperatura pracy etykiety przewyższa 180°C? 

Uspokajam: nie ma powodów do zmartwień. Gdy wymagania temperaturowe oscylują w okolicach 220°C, wówczas sięgamy po termicznie stabilizowany poliester (HS PET – heat stabilised PET). 

Poliestry odporne na tego typu wysokie temperatury zostały zaprojektowane przede wszystkim do laminowania ochronnego etykiet w procesie malowania proszkowego lub jako wielowarstwowy produkt, w zależności od procesów technologicznych. Nasze materiały wyróżniają się wśród dostępnych na rynku tym, że mimo wysokiej temperatury procesowej klej na materiale da się usunąć na czysto. Termicznie stabilizowany poliester dostępny jest również w konstrukcjach z klejami permanentnymi odpornymi na wysokie temperatury. Materiały te znajdują zastosowanie w procesach, w których etykiety muszą pracować w ciągłej temperaturze ok. 200°C przy możliwym wzroście temperatury do 220°C. 

A jeśli temperatura przekroczy 220°C?

Tym razem sięgnąć musimy po poliamid (PI). 

Konstrukcja poliamidu z permanentnym klejem akrylowym jest odporna na temperatury do 398°C i – co istotne – również na temperaturę szokową, gdy wzrost temperatury następuje nagle w bardzo krótkim czasie oraz ponownie ona spada. Ten element związany ze wzrostami i spadkami temperatury procesowej stanowi jeden z najważniejszych czynników, które należy brać pod uwagę przy wyborze materiału do produkcji etykiet przeznaczonych np. do znakowania płytek PCB.

Materiały poliamidowe znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym. Produkty odporne na wysokie temperatury są przystosowane do druku termotransferowego. Idealnie gładka powierzchnia pozwala na uzyskanie jakości druku aż do 600 DPI. 

Dostępne są też zawieszki, czyli konstrukcje bezklejowe odporne na temperatury do 400°C, drukowanie TTR.

Co zrobić, gdy temperatura przekroczy 400°C? 

Tutaj na pomoc przychodzi THERMLfilm® UHT™ 5000. 

60-mikronowe aluminium pokryte powłoką umożliwiającą zadruk TTR rekomendowany na podstawie przeprowadzonych testów za pomocą kalek wysokotemperaturowych DNP R510 lub R510HF czy kalki Sintering HT510. Konstrukcja zbudowana z klejem silikonowym odporna na temperatury do 600°C. Każda aplikacja wymaga indywidualnego podejścia, testowania w warunkach produkcyjnych i często drobnych zmian w konstrukcji. Uzależnione jest to od całego procesu technologicznego Państwa projektów. Możliwe jest też zastosowanie tej konstrukcji w formie zawieszki.

Przedstawione powyżej grupy materiałowe stanowią tylko nieznaczną cząstkę portfolio firmy FLEXcon. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie selektor produktów poprowadzi Państwa do wybrania najlepszego rozwiązania dla danej, specyficznej aplikacji. 

W przypadku zainteresowania produktami firmy FLEXcon zapraszam do odwiedzenia strony internetowej    , przesłania zapytania na adres e-mail: dwitthuhn@FLEXcon.com lub kontaktu telefonicznego pod numerem +48 660 542 986.

Gdybyście byli Państwo zainteresowani przetestowaniem materiału z pomocą bezpłatnych próbek, proszę o przesłanie takiej informacji. Gdybyście zdecydowali się natomiast na zakup rolki testowej o wymiarach około 1524 mm x 175 mb, to również są one dostępne na specjalnych preferencyjnych warunkach. 

Zapraszam do współpracy.

Artykuł sponsorowany

 

Dorota Witthuhn