Nawet o ponad 50% mogą w 2022 roku wzrosnąć w Polsce ceny opakowań kartonowych, prognozuje zarząd Grupy Akomex. To przede wszystkim rezultat wzrostu cen surowców – w szczególności kartonu i papieru – oraz kosztów materiałów eksploatacyjnych, w tym opłat za prąd i gaz, a także między innymi ograniczeń transportowych, w szczególności w transporcie morskim i drogowym. Na podwyżki niewątpliwie wpływ będzie miała także wojna w Ukrainie. Dla niektórych producentów surowców oznacza ona przerwanie łańcucha dostaw ich surowców, kolejne zachwianie cen gazu i energii.
Obserwowane podwyżki w sektorze będą miały także wpływ na wyższe ceny na przykład za leki czy artykuły spożywcze, do których używa się opakowań kartonowych. Zarząd Akomexu przewiduje dalszy wzrost cen opakowań – w wyniku zapowiadanych kolejnych podwyżek głównego surowca, czyli kartonu – w perspektywie najbliższych miesięcy. Warto także wspomnieć o problemach z realizacją dostaw – producenci kartonu, abstrahując od nieustannych podwyżek cen, nie są w stanie zapewnić terminowej i całościowej realizacji zamówionych wolumenów.
W sektorze opakowań kartonowych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy nastąpił gwałtowny wzrost kosztów surowca (nawet o 100%) oraz wszystkich materiałów eksploatacyjnych. Palety używane w transporcie zdrożały o 170%, folia do pakowania o 60%, lakiery i farby używane w procesie produkcji opakowań kartonowych o 20%, zaś same pudła tekturowe używane w transporcie o 40%. Oczywiście trudno też nie zauważyć wzrostu ogólnopolskich opłat za energię, gaz czy makulaturę. Do tego dochodzą również zmiany w innych sektorach gospodarki, które mają ogromny wpływ na wzrost popytu na rynku opakowań kartonowych. Zdecydowanie wzrosły wolumeny zakupów przez internet, między innymi wskutek pandemii. Ogromne zapotrzebowanie na opakowania do żywności pojawiło się w związku z ożywieniem gospodarczym związanym ze znoszeniem obostrzeń wprowadzonych wcześniej z powodu zachorowań na koronawirusa. Dodatkowo w Chinach obserwowaliśmy ogromny wewnętrzny popyt na papier, a papiernie w USA wstrzymały produkcję surowca, co znacząco podniosło marżę, dlatego europejscy producenci papieru wolą sprzedawać swoje wyroby klientom ze Stanów Zjednoczonych.
Główny surowiec używany przez nas w czasie produkcji, czyli karton, podrożał w ostatnich kilkunastu miesiącach o przeszło 50%, a niektóre jego rodzaje ponad 100%. Nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się ustabilizować. Niestety negatywnie na cały sektor wpływają także wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję. Co więcej, zakłady papiernicze już teraz zapowiadają kolejne podwyżki. To niesie za sobą problemy w ofertowaniu i wycenie naszych wyrobów nawet w perspektywie kwartalnej, nie mówiąc już o półroczu czy roku. Możliwe, że z tego powodu będziemy podpisywać umowy krótkoterminowe z naszymi klientami. Ponieważ w obecnej sytuacji, gdy ceny rosną z dnia na dzień, ciężko dokonywać nawet wycen w perspektywie miesiąca. Wszystkie te czynniki zapewne wpłyną na wzrost cen opakowań kartonowych nawet o ponad 50%, co może przełożyć się na ceny np. leków czy artykułów spożywczych. Akomex nie ma obecnie większych problemów z realizacją dostaw i nie sprzedajemy bezpośrednio naszych produktów do Ukrainy czy Rosji – komentuje Grzegorz Łajca, prezes Grupy Akomex.
Zdecydowanie wzrastają także koszty transportu międzynarodowego. W 2021 roku ceny frachtów wzrosły średnio o ok. 10%. Początek 2022 przyniósł kolejne podwyżki w granicach 5%, ale należy spodziewać się kolejnych podwyżek związanych ze wzrostem cen paliwa i z brakiem wykwalifikowanych kierowców. Szacuje się, że w całej Europie brakuje około 400 tys. kierowców, zaś w samej Polsce około 120 tys., więc to na pewno przełoży się na dalszy wzrost cen usług transportowych.
Dodatkowo dochodzą przepisy wprowadzone w Unii Europejskiej, mające na celu zmniejszenie zużycia opakowań z tworzyw sztucznych. Są one zastępowane właśnie opakowaniami kartonowymi. To oczywiście dobre, ekologiczne rozwiązanie, ale zwiększony popyt z tego powodu kumuluje się z innymi czynnikami, które powodują wzrost cen w łańcuchu dostaw. Od kilkunastu dni w zasadzie codziennie dostajemy informacje i pisma od naszych dostawców, w tym także producentów papieru, którzy podnoszą nam ceny różnych surowców. My też niestety musimy podnosić ceny naszych produktów, aby zbilansować rachunek ekonomiczny – dodaje Grzegorz Łajca.
Według różnych szacunków europejski rynek opakowań kartonowych jest wart ponad 10,5 mld USD. Polskie firmy z tego sektora gospodarki należą do najprężniej rozwijających się na Starym Kontynencie, dostarczając swoje produkty do wielu krajów. Wartość polskiego rynku opakowań kartonowych szacowana jest na ponad 800 mln USD.
Opracowano na podstawie materiałów Grupy Akomex