Fundacja na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL opublikowała dokument zatytułowany „Recykling aluminium – w kierunku zamknięcia obiegu” w celu – jak informuje – rzetelnego opisania stanu gospodarki odpadami opakowań z aluminium, którymi od ponad 25 lat zajmuje się RECAL. Gospodarki odpadami, którą obecnie cechują brak spójnych danych, nieprecyzyjne szacunki i wykluczające się informacje – to rzeczywistość, z którą mierzy się wielu uczestników tego rynku w Polsce. Sytuacja ta dotyka bowiem praktycznie całą branżę, która często musi podejmować strategiczne decyzje przy braku spójnych wytycznych i w nieustannie zmieniającym się otoczeniu prawnym. A przecież to właśnie twarde, merytoryczne argumenty powinny być podstawą wszelkich działań: zarówno w biznesie, jak i w sferze publicznej.
Autorzy podkreślają, że wspomniane opracowanie jest pełne faktów i rzetelnych, dokładnie zweryfikowanych diagnoz, ustaleń oraz liczb. To najbardziej kompleksowe, a jednocześnie przejrzyste i przystępne kompendium wiedzy o recyklingu aluminium. Jak sama nazwa wskazuje, podajemy w nim najlepsze znane nam rozwiązania, by zbliżyć się do „zamknięcia obiegu”, czyli sytuacji, w której każda tona wprowadzonego na rynek aluminium będzie zbierana i przetwarzana w nowy produkt. Od początku przyświecało nam, by nie skupiać się jedynie na najpopularniejszym opakowaniu zawierającym aluminium, czyli puszce napojowej, tylko wnikliwie prześledzić los wszystkich innych opakowań, w których ten cenny metal występuje. Dzięki temu wiemy już gdzie, jak i dlaczego tracimy go tak dużo. I wiemy też, co zrobić, by ten stan rzeczy przerwać.
Dane opublikowane w dokumencie są owocem kilkunastomiesięcznych obserwacji wszystkich ogniw długiego łańcucha podmiotów zaangażowanych w zbieranie aluminium: od gmin, przez firmy odbierające odpady, punkty skupu, sektor usług, po instalacje komunalne. Pozwoliło to zdiagnozować wszystkie luki, bariery i trudności, zarówno systemowe, wynikające z niewystarczającego wyposażenia sortowni i słabej jakości selektywnej zbiórki, jak i bardziej prozaiczne „niedociągnięcia”, takie jak nieprecyzyjne informacje dotyczące segregacji odpadów, których udzielają mieszkańcom samorządy.
Wierzymy, że niniejsze opracowanie zainspiruje Państwa do działań, które przysłużą się nie tylko środowisku, ale również mieszkańcom i biznesowi. Zamknięcie obiegu aluminium przyniesie bowiem korzyści nam wszystkim. Życzymy miłej lektury, zachęcamy do kontaktu i redystrybucji niniejszej informacji.
Opracowano na podstawie materiałów Fundacji RECAL