Firma Gallus Ferd. Rüesch AG ogłosiła przełomowe zobowiązanie: do końca 2022 r. zamierza uczynić swoje produkty neutralnymi pod względem emisji dwutlenku węgla i w ten sposób stać się prawdopodobnie pierwszym w świecie producentem maszyn do druku wąskowstęgowego, który to uczynił. Poza skupieniem swej uwagi na kwestiach odpowiedzialności ekonomicznej, społecznej i środowiskowej – na co składają się aktywne działania przedsiębiorstwa na rzecz ograniczenia szkodliwych emisji dwutlenku węgla - Gallus nawiązał współpracę ze specjalistą w dziedzinie rozwiązań klimatycznych, firmą Forliance, z myślą o offsecie pozostałych emisji powstających w procesie produkcyjnym i o wsparciu działań na rzecz osiągnięcia wspomnianego celu w tak krótkim terminie.
Kompleksowy program zrównoważonego rozwoju firmy Gallus jest już certyfikowany międzynarodową normą ISO14001 dotyczącą systemów zarządzania środowiskowego i stanowiącą dowód, że posiadające ją organizacje działają zgodnie z przepisami, stosują procesy przyjazne dla środowiska i kierują się odpowiedzialnym podejściem do kwestii zarządzania środowiskiem. Michael Sahm, dyrektor ds. strategii zmian klimatycznych w firmie Forliance, komentuje: Zmiany klimatyczne coraz częściej stają się testem wytrzymałości dla producentów druku i dla ich modeli biznesowych – w przypadku niektórych jest to jedno z głównych wyzwań, w obliczu których stoją. Jednak dobrze zaplanowane korporacyjne rozwiązanie dla klimatu może sprawić, że ryzyko i ból głowy z powodu zmian klimatycznych może nagle zmienić się w prawdziwą szansę. Jesteśmy pewni, że w przypadku Gallusa posiadamy strategię optymalnie dopasowaną do realizacji założonych celów zgodnych ze złotym standardem protokołu z Kioto. Przyczyni się ona do istotnej zmiany środowiskowej dla firmy oraz jej klientów i stworzy podstawy do osiągnięcia przyszłych celów przedsiębiorstwa.
Gallus produkuje w swych szwajcarskich i niemieckich zakładach szeroką gamę konwencjonalnych i cyfrowych maszyn wąskowstęgowych przeznaczonych dla branży etykiet i opakowań. Firma zatrudnia około 300 osób na całym świecie, ma ponad 1250 klientów i ponad 3800 instalacji maszyn na całym świecie. Przy tak dynamicznej działalności i zróżnicowanym portfolio pierwszym celem projektu jest skontrolowanie metod produkcji urządzeń i obliczenie związanych z nimi emisji CO2 poprzez ocenę każdego etapu procesu produkcyjnego, od projektu i wyboru materiałów po zużycie energii i opakowania. Zgodnie z planem kolejnym etapem będzie zrekompensowanie wyemitowanego dwutlenku węgla zgodnie ze złotym standardem programu offsetowego. Równolegle odbywa się dekarbonizacja firmy na drodze podniesienia efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w celu zmniejszenia emisji z zakresu 1 i 2.
Dario Urbinati, dyrektor ds. sprzedaży i serwisu w Gallus Group: W firmie zdajemy sobie sprawę, że naprawdę nie ma czasu do stracenia przy wysuwaniu kwestii zrównoważonego rozwoju na pierwsze miejsce problemów do rozwiązania. Jest niezwykle ważne, abyśmy zajmowali się naszym wpływem na środowisko z taką samą wiedzą, zaangażowaniem, skrupulatnością i szybkością, jak w przypadku rozwiązań do druku. Co więcej musimy być pewni, że nasi klienci i – szerszej – marki będą darzyć równie dużym zaufaniem nasze działania na rzecz środowiska jak każdy inny aspekt naszych usług.
Przez ostatnie 10 miesięcy pracowaliśmy zgodnie z korporacyjnym programem środowiskowym Heidelberga. Został on wdrożony w firmie na poziomie praktycznym i umożliwia nam podejmowanie świadomych decyzji dotyczących zasobów, kwestii zarządzania obiektami i sposobu projektowania oraz produkcji naszych maszyn. Mimo to musimy zrobić jeszcze więcej. Dlatego, choć wciąż jesteśmy na początku drogi, ważnym krokiem w realizacji naszych ambicji będzie zagwarantowanie, że nasze produkty będą w przyszłości neutralne węglowo – podsumowuje Urbinatti.
W 2023 r. Gallus będzie świętował 100-lecie swej działalności. Obok programu zrównoważonego rozwoju spółka realizuje także inne projekty, których celem jest nie tylko stworzenie nowej przyszłości dla firmy, ale również zapoczątkowanie kolejnego stulecia sukcesów i uruchomienie korzystnych zmian w branży.
Dr Frank Schaum, dyrektor generalny Gallus Group, podsumowuje: W miarę jak wkraczamy w nową, ewolucyjną fazę naszego biznesu, koncentrujemy się na wszelkich działaniach, które pozwolą nam zbudować lepszą, zrównoważoną przyszłość dla rynku druku i opakowań. Zbliżanie się setnego jubileuszu to doskonała okazja, by przewartościować nasze procesy i przegrupować nasze priorytet, tak byśmy potrafili podejmować świadome, celowe działania na rzecz przekształcenia tej wizji w rzeczywistość.
Opracowano na podstawie informacji firmy Gallus