Cztery europejskie organizacje konsumenckie (Test-Achats/Test-Ankoop z Belgii, Altroconsumo z Włoch, Deco Proteste z Portugalii i OCU z Hiszpanii) zrzeszone w stowarzyszeniu Eurokonsumenci (Euroconsumers) przeprowadziło badanie cyklu życia (Life Cycle Assessment, LCA) toreb wykorzystywanych przez konsumentów do pakowania zakupów, w tym lekkich i cięższych toreb plastikowych, toreb na zakupy na kółkach i jednorazowych opakowań z logo sprzedawcy. Jego wyniki, potwierdzone przez Prof. Rolanda Clifta z Uniwersytetu Surrey (Wielka Brytania), profesora inżynierii chemicznej i międzynarodowy autorytet w sprawach zrównoważonego rozwoju, są jednoznaczne.
Celem metody oceny cyklu życia (LCA), którą wykorzystano do przeprowadzenia badania, jest analiza wpływu na środowisko toreb na zakupy i przyzwyczajeń zakupowych a także oszacowanie związanych z tym skutków działań człowieka dla środowiska naturalnego.
Na podstawie wyników badania zostały sformułowane rekomendacje skierowane bezpośrednio do konsumentów, producentów oraz sprzedawców detalicznych. W badaniu podkreślono, że bardzo ważne jest komunikowanie konsumentom wyłącznie prawdziwych i sprawdzonych informacji na temat danego rodzaju torby. Nie powinno się wprowadzać konsumenta w błąd, informując go o tym, że rozwiązanie alternatywne jest „bardziej zrównoważone”, „zielone” lub „ekologiczne”, jeżeli w rzeczywistości jego negatywny wpływ na środowisko naturalne jest większy niż w przypadku innych rozwiązań.
W podsumowaniu badania cyklu życia różnych rodzajów toreb przedstawione zostały następujące trzy grupy rekomendacji:
Rekomendacje dla konsumentów:
Rekomendacje dla producentów:
Rekomendacje dla sprzedawców detalicznych:
Europejskie Stowarzyszenie Przetwórców Tworzyw Sztucznych (EuPC), którego członkiem jest Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych (PZPTS), w pełni zgadza się z powyższymi rekomendacjami – należy podjąć odpowiednie kroki, by wspomóc dotychczasowe wysiłki podejmowane w naszej branży tak, by pomóc w jej przejściu na model gospodarki o obiegu zamkniętym. Rozwiązania alternatywne dla plastikowych toreb na zakupy z materiałów pochodzących z recyklingu mają zdecydowanie gorszy wpływ na środowisko i ważne jest, by konsumenci zdawali sobie z tego sprawę.
Opracowano na podstawie informacji EuPC