W dniach od 19 do 26 października w niemieckim Düsseldorfie odbędą się po raz kolejny targi K, czołowa wystawa przeznaczona dla branży tworzyw sztucznych. Jako specjalista w dziedzinie automatyzacji produkcji folii firma Erhardt+Leimer zaprezentuje w ich trakcie nową generację systemów prowadzenia i kontroli naprężenia wstęgi, skupiając się na zintegrowanych możliwościach łączności sieciowej między wszystkimi komponentami. Do klientów zainteresowanych zapewnieniem jakości skierowany będzie – również dostępny na stoisku E+L – system monitorowania zadrukowanego obrazu przeznaczony dla maszyn do druku opakowań oraz ultradźwiękowy system pomiaru gramatury wstęgi.
Wszystkie komponenty do prowadzenia wstęgi z aktualnej oferty E+L są gotowe na IoT 4.0 – co oznacza, że są przygotowane do włączenia do najnowszej generacji systemów produkcyjnych. Te przemysłowe urządzenia można podłączyć zarówno aktywnie, jak i pasywnie do sieci cyfrowych – niezależnie od tego, czy chodzi o czujniki, ramy prowadzące, czy też o precyzyjne napędy liniowe. Ta nowa technologia, oferowana przez E+L pod nazwą EL.NET, pasuje zatem bezproblemowo do systemów produkcyjnych i systemów ERP użytkowników, tym samym umożliwiając zautomatyzowaną i udokumentowaną produkcję. Dane urządzeń i systemu E+L mogą być w razie potrzeby zapisywane w postaci kopii i przywracane. Te wysokowydajne produkty oferują zarówno bezpośredni, jak i zdalny dostęp serwisowy, a ich funkcje można łatwo rozbudować za pomocą Data Master lub sterownika PLC.
Ta najnowsza generacja podzespołów ze zintegrowanym serwerem sieciowym i intuicyjną obsługą opartą na przeglądarce pomaga personelowi technicznemu w osiągnięciu ciągłej, zoptymalizowanej produkcji. Dzieje się tak w dużej mierze dzięki zintegrowanym, zaawansowanym technologicznie narzędziom analitycznym, z których można korzystać bezpośrednio bez konieczności stosowania dodatkowego oprogramowania. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie, a nawet całkowite wyeliminowanie przestojów oraz zapewnienie długoterminowej gwarancji jakości.
Bezobsługowe systemy prowadzenia wstęgi z technologią EL.NET
Na targach K firma E+L pokaże – obok wielu innych urządzeń – przedstawiciela nowej generacji produktów EL.NET: system ramy prowadzącej DRB33 wchodzący w skład rodziny produktów ELGUIDER. Niezwykle trwała, bezszczotkowa technologia napędu zapewnia maksymalną dokładność pozycjonowania i dynamikę sterowania. Prowadnicę można połączyć z różnymi czujnikami takimi jak np. ultradźwiękowy czujnik krawędzi FX 42/52 do przezroczystych materiałów z tworzywa sztucznego lub czujnik linii koloru FE 52 do zadrukowanych wstęg wykrywający kontrast linii i koloru. W przypadku częstych zmian formatu można opcjonalnie zastosować zmotoryzowane urządzenie pozycjonujące czujniki. System prowadzenia wstęgi można połączyć w sieć poprzez Ethernet z systemami sterowania EL.NET w układzie gwiazdy lub linii. Dzięki obsłudze z wykorzystaniem standardowej przeglądarki internetowej bardzo łatwo wdrożyć rozwiązania przeznaczone do serwisowania i diagnostyki systemu.
Pomiar gramatury wstęgi z dokładnością do 0,01 g/m2
ELTIM to ultradźwiękowy, nieemitujący promieniowania czujnik służący do bezdotykowego określania gramatury i grubości cienkich materiałów takich jak folie i powłoki z tworzyw sztucznych. Dzięki wysokiej częstotliwości pomiaru i małej powierzchni detekcji ELTIM oferuje bardzo wysoką rozdzielczość poprzeczną do kierunku przesuwu wstęgi. Dokładność dla cienkich folii wynosi nawet 0,01 g/m2. Czujnik jest niewrażliwy na wahania wysokości wstęgi i zapewnia wysoką tolerancję na zmiany składu materiału. Na życzenie może być wyposażony w czujniki parametrów otoczenia do zintegrowanego pomiaru np. temperatury, ciśnienia powietrza i wilgotności.
Nowe możliwości systemu wizyjnego ELSCAN OMS6
W 2017 r. firma Erhardt+Leimer wypuściła na rynek system wizyjny ELSCAN OMS6 służący do monitorowania obrazu druku. System ten, który producent uznaje za najbardziej zaawansowany w swoim portfolio, pracuje obecnie na kilkuset maszynach w całym świecie. Na każdej z nich ELSCAN OMS6 dba o to, by registry, jakość druku i wierność kolorów spełniały oczekiwania klienta. Pozwala również do minimum ograniczyć ilość odpadów oraz do maksimum wykorzystać wydajność maszyn drukujących.
OMS6 oferuje od niedawna wiele nowo dodanych funkcji oprogramowania. Nowe możliwości, z których część była już dostępna w standardowym systemie OMS4, obejmują porównanie obrazów wzorcowych, monitorowanie kolorów parametrem Delta E oraz moduł wykrywania defektów takich jak zamglenie lub smużenie. Dzięki porównaniu obrazów wzorcowych możliwe jest wykrycie w trakcie produkcji najmniejszych zmian w obrazie wydruku. Kolejną funkcją kontroli o wysokiej precyzji jest możliwość monitorowania kolorów parametrem Delta E. Umożliwia ona ustawienie punktów pomiaru koloru w trybie powtarzania druku, dzięki czemu można wykryć nawet najmniejsze niuanse zmian koloru, które są następnie wyświetlane jako wartość Delta E.
Przy wymiarach 234x124 mm ELSCAN OMS6 oferuje największe pole widzenia spośród wszystkich produktów z rodziny ELSCAN, a także opatentowaną technologię „dualView” z dwiema 12-megapikselowymi kamerami. Aktywuje on – w zależności od poziomu zoomu – teleobiektyw lub kamerę szerokokątną. W trakcie przybliżania obrazu (zoom) system niezauważalnie przełącza się między kamerami. Wskutek tego obrazy druku mogą być wyświetlane w rozdzielczości wielokrotnie wyższej od oryginalnej. Ta wyjątkowa koncepcja pozwala na niemal całkowicie pozbawione zniekształceń powiększanie aż do najwyższej rozdzielczości. W przypadku wariantu OMS6 daje to rozdzielczość obrazu w jakości 4K (2x4096 pikseli), która zapewnia ponadprzeciętną ostrość krawędzi. Dzięki wysoce precyzyjnemu pozycjonowaniu kamery uzyskanemu dzięki użyciu napędzanej silnikiem, bezobsługowej prowadnicy belki poprzecznej z własnym napędem E+L, która umożliwia osiągnięcie prędkości pozycjonowania 1000 mm/m, system nadaje się do pracy z wstęgami o maksymalnej szerokości roboczej 3250 mm.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Erhardt+Leimer