FINAT przeciw wykazowi negatywnych cech opakowań
1 Jan 1970 08:39

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W oświadczeniu, udostępnionym członkom Komisji biorącym udział w trwających konsultacjach międzywydziałowych FINAT zwraca uwagę, że lista przedstawiona w projekcie tekstu prawnego, który ukazał się w mediach, nie jest oparta na najbardziej aktualnych zmianach dotyczących materiałów opakowaniowych i recyklingu.

Wykaz negatywny działałaby na niekorzyść dalszego rozwoju technologii recyklingu, a ponadto przewidziany proces jego wdrażania nie zapewniłby pewności prawnej dla branży, co jest jednym z celów nowelizacji – przekonuje stowarzyszenie.

Alternatywnie FINAT proponuje położenie nacisku na definicję kryteriów projektowania dla recyklingu w sposób niezależny od technologii i zaangażowanie wielostronnej Grupy Ekspertów w rozwój wytycznych projektowania dla recyklingu odnośnie konkretnych materiałów opakowaniowych.

Oto pełna treść stanowiska FINAT podpisana przez Pabla Englebienne'a, menedżera ds. uregulowań prawnych i zrównoważonego rozwoju.

Uważamy, że definicja recyklowalności opakowań, jak również proces oceny potencjału odzysku opakowań, muszą być niezależne od technologii i materiałów. Dlatego zdecydowanie sprzeciwiamy się włączeniu „wykazu negatywnych cech opakowań” do tekstu nowego prawodawstwa. Tego rodzaju ogólna lista nie może mieć kompleksowego, naukowo uzasadnionego i przyszłościowego charakteru. Zakłada ona, że niepotwierdzone dowody w pełni opisują najnowocześniejsze procesy recyklingu, ignorując aktualne i istniejące osiągnięcia i innowacje w produkcji i recyklingu opakowań. Tymczasem opakowania o kilku sugerowanych „cechach” nadają się do recyklingu i są obecnie poddawane praktycznemu odzyskowi (na co zwróciliśmy już uwagę szczegółowo w naszych opiniach na temat kwestionariusza dla zainteresowanych stron w marcu 2022 r.).

Ogólny „wykaz negatywny” kłóci się z ustanowieniem kryteriów Projektowania Dla Recyklingu (Design for Recycling), które uwzględniają kompatybilność materiałów i komponentów opakowaniowych w procesach recyklingu specyficznych dla danego materiału i formatu w sposób skuteczny i niedyskryminujący. Kryteria te są już ustanawiane w ramach projektów międzysektorowych (m.in. RecyClass dla opakowań z tworzyw sztucznych, 4evergreen dla opakowań na bazie włókien oraz CEFLEX dla opakowań giętkich) i mogą być dalej doskonalone przy udziale szerszego grona zainteresowanych stron w ramach grupy ekspertów Forum Opakowaniowego. W praktyce „czerwone rubryki” tych wytycznych już działają jako de facto wykazy negatywne, ponieważ ich stosowanie jest zdecydowanie odradzane w całym łańcuchu dostaw. Naszym zdaniem określenie klas wydajności w ramach każdej kategorii opakowań przyniosłoby ten sam efekt, który jest zamierzony przez „wykaz negatywny”, ale przy bardziej pewnym i opartym na nauce podejściu. Każda definicja „wykazu negatywnego” przed ustanowieniem kompleksowych kryteriów projektowania dla recyklingu byłaby przedwczesna i nie zapewniałaby pewności prawnej dla przedsiębiorstw, poważnie zniechęcając je do bieżących inwestycji w rozwój materiałów, komponentów i recyklingu dla obecnych i przyszłych rozwiązań w zakresie opakowań, tym samym uniemożliwiając rozwój gospodarki obiegu zamkniętego w zakresie opakowań.

Z tego względu zachęcamy Komisję Europejską, aby położyła nacisk na opracowanie parametrów zapewniających kompleksowe kryteria projektowania dla recyklingu i powstrzymanie się od włączenia „wykazu negatywnego” do przygotowywanego rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Takie podejście zagwarantuje, że opakowania wprowadzane na rynek UE będą kompatybilne z istniejącymi strumieniami recyklingu, przyczynią się do efektywnego recyklingu odpadów opakowaniowych na dużą skalę, a także pozwolą uzyskać wysokiej jakości surowce wtórne, co umożliwi powstanie prawdziwej gospodarki obiegu zamkniętego.

Opracowano na podstawie informacji FINAT