Firma UPM Raflatac zyskała uznanie inicjatywy RecyClass za szereg produktów etykietowych wykorzystujących rozmaite technologie klejenia. RecyClass wyróżniła materiały z polietylenu oraz z polipropylenu. Zarówno PE, jak i PP zostały uznane za nadające się do recyklingu w strumieniu opakowań z barwionego HDPE (polietylenu o wysokiej gęstości) oraz z polipropylenu. Oznacza to, że etykiety z PE i PP mogą być poddawane odzyskowi w strumieniach recyklingu PP lub HDPE. Uznanie zgodności ze strumieniem recyklingu PP jest pierwszym tego typu rozwiązaniem na świecie.
W UPM Raflatac pracujemy nad bardziej zrównoważoną i cyrkularną przyszłością. Jednym z ważnych elementów jest zapewnienie recyklowalności plastikowych opakowań konsumenckich. Jesteśmy dumni z bycia pierwszym producentem etykiet samoprzylepnych, który zapewnia nadające się do recyklingu etykiety na opakowania z polipropylenu zaaprobowane przez RecyClass. Szczegółowe, niezależne badania przeprowadzone przez Plastics Forming Enterprises (PFE) dowodzą, że nasze niezadrukowane etykiety w ograniczonym stopniu wpływają na jakość recyklingu w strumieniach odzysku PP oraz kolorowego HDPE. To dowodzi, że nasze etykiety nie zakłócają procesu recyklingu ani jakości recyklatu – mówi Katja Kivelä, dyrektor handlowy w dziale Food and HPC, Films & Specials SBU EMEIA, UPM Raflatac.
W przeszłości kluczowe dla wzornictwa opakowań były funkcjonalność i wizerunek marki, a los opakowań po zużyciu pozostawał mało istotny. Dzisiaj od firm oczekuje się tworzenia i oferowania rozwiązań, które są istotne dla recyklowalności.
Współcześnie konsumenci i właściciele marek oczekują rozwiązań produktowych, w których aspekty zrównoważonego rozwoju, takie jak recyklowalność opakowań, są dogłębnie przemyślane, a w przyszłości te potrzeby będą jeszcze większe. Dobrze przygotowaliśmy się na rynkowe oczekiwania, a nasze rozwiązania etykietowe na produkty FMCG są zaprojektowane z myślą o wspieraniu kompatybilności z recyklingiem – dodaje Kivelä.
RecyClass to inicjatywa oparta na dążeniach marek, sprzedawców, przetwórców, producentów surowców oraz recyklerów do rozwoju możliwości recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych poprzez poprawę odzysku i jakości recyklatu. Dzięki naukowemu podejściu RecyClass zwiększa i sprawdza potencjał recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych poprzez opracowanie metodologii i wytycznych niezbędnych do oceny możliwości odzysku opakowań.
Nie tylko skład, ale również elementy opakowań czynią je nadającymi się do recyklingu. To dlatego etykiety odgrywają zasadniczą rolę w ustalaniu kompatybilności produktu z dostępnymi strumieniami recyklingu – mówi Fabrizio di Gregorio, dyrektor techniczny w RecyClass. – Innowacja UPM Raflatac to doskonały przykład na to, jak zagwarantować tę kompatybilność. Warto również zauważyć, że aprobata RecyClass stosuje się jedynie do strumieni odpadów zabarwionych. Co więcej, ponieważ testowane były etykiety bez zadruku, farby nakładane na etykiety mogą mieć wpływ na recyklowalność – podsumowuje Fabrizio.
Opracowano na podstawie materiałów firmy UPM Raflatac