Powszechnie uznaje się, że wiązanie taśmami i owijanie folią stretch to metody pakowania i zabezpieczania towarów na czas transportu, które można stosować tylko wymiennie. Tymczasem te dwa rozwiązania doskonale się uzupełniają. Zarówno taśmy, jak i folia mają swoje role do odegrania w bezpiecznym transporcie towarów.
Zalety wiązania taśmą
Taśmy wiążące mają wszechstronne zastosowanie. Wiązanie poziome stabilizuje poszczególne warstwy produktów, natomiast pionowe zabezpiecza je na całej wysokości, spinając ładunek z paletą. Do wiązania przesyłek i produktów na paletach najczęściej wykorzystuje się taśmy z poliestru (PET). PET wygrywa dużą wytrzymałością na rozciąganie i niewielkim stopniem wydłużania taśmy. Doskonale zabezpiecza jednolite ładunki o zawartości ułożonej w stos. Szerokość taśmy wiążącej można dostosować do masy ładunku, a także ewentualnych zwiększonych potrzeb w zakresie ochrony jego zawartości. Dzięki temu zyskujemy większą kontrolę nad kosztami i łatwiej możemy minimalizować zużycie materiału.
Obecnie firmy poszukują rozwiązań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju. Z tego powodu szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się taśma PET. Jest to nasz produkt numer jeden wśród ponownie wykorzystywanych tworzyw sztucznych. Jest ona wytwarzana w 100% z materiałów z odzysku takich jak płatki PET z butelek. Zużyta taśma to również cenne źródło surowca, który po odpowiednim przygotowaniu zostanie ponownie wykorzystany do produkcji.
Folia stretch – przykłady zastosowań
W procesach zabezpieczenia towaru owijanie folią stretch najczęściej służy zabezpieczeniu całej zawartości ładunku. Wstępnie rozciągnięty materiał kurczy się podczas owijania. Dzięki temu wokół towarów tworzy się ściśle przylegająca, wielowarstwowa powłoka ochronna. Folia wyjątkowo dobrze sprawdza się przy pakowaniu lżejszych produktów, tj. wszędzie tam, gdzie jej elastyczność nie jest ograniczeniem. W przypadku chwiejnych ładunków o nierównomiernie rozłożonych obciążeniach, których nie da się unieruchomić za pomocą taśm, zwiększa ich stabilność. Dodatkowo folia stretch chroni przed kurzem, a jeśli połączyć ją z folią okryciową – również przed deszczem. Większość folii jest wytwarzanych z polietylenu liniowego o niskiej gęstości (LLDPE), czyli z czwartego najczęściej recyklingowanego tworzywa sztucznego.
Choć LLDPE nie jest poddawany recyklingowi w tej skali co PET, to jednak istnieje rynek odzysku tego tworzywa. Kluczem jest odpowiednia ilość materiału, który najczęściej przygotowuje się do ponownego przetworzenia za pomocą rozdrabniacza do tworzyw sztucznych.
Różnice między taśmami wiążącymi a folią stretch
Oba materiały mają liczne zastosowania w pakowaniu produktów. Mogą być wykorzystywane w procesach manualnych i w systemach zautomatyzowanych. Doskonale nadają się do pakowania pojedynczych ładunków, a także do stosowania w automatycznych procesach o wysokiej przepustowości, nawet przekraczającej 150 palet na godzinę.
Palety owija się folią stretch, by uniemożliwić zsunięcie się towarów podczas przygotowywania ładunku i w czasie transportu. Natomiast by unieruchomić towar na palecie, najlepiej zastosować pionowe wiązanie taśmą. Przełożenie taśm przez otwory w palecie lub pod ładunkiem zapewni jego stabilność podczas magazynowania i transportu. Taśmy dobrze zabezpieczają towary ciężkie, osiadające, które mogą się przemieścić.
Z kolei folia ma większe właściwości ochronne. Przy taśmach pojawia się bowiem pewne ryzyko: niezbędny w ich przypadku naciąg może spowodować, że wbiją się w opakowanie. Dlatego niektóre towary wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed tego rodzaju wgnieceniami czy przecięciami. Z drugiej strony taśmy wiążące zdejmuje się z ładunku znacznie sprawniej niż folię. Ponadto zużyty materiał zajmuje o wiele mniej miejsca podczas utylizacji.
Odmienne właściwości taśm i folii sprawiają, że ich cechy dobrze się uzupełniają. Może się wydawać, że rozwiązania te są konkurencyjne względem siebie. Jednak często optymalnym wyborem okazuje się właśnie połączenie obu tych zabezpieczeń.
Folia stretch szczególnie dobrze sprawdza się przy pakowaniu lżejszych ładunków, które składają się z niestabilnych stosów produktów. Stanowi skuteczną ochronę przed kurzem i wilgocią.
Taśmy wiążące są przeznaczone głównie do zabezpieczania ciężkich ładunków i spinania ich z paletami, a także stabilizowania produktów, które mogą się przemieścić. Zapewniają one bezpieczeństwo podczas transportu, a także zapobiegają uszkodzeniom spowodowanym niewłaściwym obchodzeniem się z ładunkiem.
Stanowisko Grupy MOSCA
Grupa MOSCA koncentruje się głównie na automatycznych rozwiązaniach o wysokiej przepustowości, które znajdują się na końcu linii produkcyjnej. MOSCA jest znana przede wszystkim z wysokiej jakości systemów wiązania, jednak w naszej ofercie znajdują się także owijarki Movitec. Dokładamy wszelkich starań, by oferować klientom najlepsze rozwiązania odpowiadające konkretnym potrzebom. Naszym celem jest dostarczanie kompleksowych rozwiązań, które w razie potrzeby łączą w sobie zarówno owijanie folią stretch, jak i wiązanie taśmami.
Ralph Morini, Senior Associate EAM-MOSCA