Europejska Federacja Producentów Opakowań Tekturowych (FEFCO) wspiera cel Komisji Europejskiej „redukcji negatywnych oddziaływań opakowań i odpadów opakowaniowych na środowisko naturalne, przy jednoczesnej poprawie funkcjonowania rynku wewnętrznego”, który ma zostać zrealizowany z pomocą Rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (Packaging and Packaging Waste Regulation, PPWR). Podkreśla jednocześnie, że przygotowywane przepisy powinny być zgodne z celami Planu Działań na Rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego (w oryginale Circular Economy Action Plan), czyli „upewnieniem się, że do 2030 r. opakowania na rynku UE będą nadawały się do ponownego użycia lub recyklingu w sposób ekonomicznie opłacalny”. Jak jednak podkreśla FEFCO, część celów dotyczących ponownego użycia, zawartych w propozycji rozporządzenia PPWR, podważa wspomniane dążenia i budzi obawy co do pryszłości zrównoważonych i cyrkularnych opakowań.
Ponowne użycie – jeśli odnieść je do istniejących opakowań nadających się do recyklingu - nie zawsze jest najlepszym możliwym wyjściem dla środowiska, a nierealistyczne cele w zakresie ponownego użycia torują drogę gospodarce opartej na tworzywach sztucznych. Zwiększy to zależność od zasobów kopalnych, spowoduje gwałtowny wzrost produkcji plastiku i powstawania odpadów z tworzyw sztucznych nie nadających się do recyklingu.
Dlatego FEFCO postanowiła zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, które należy rozważyć przy pracach nad PPWR, tak by zagwarantować bezproblemowe wdrożenie europejskiego Zielonego Ładu. Oto one:
Ponowne wykorzystanie i recykling powinny być środkami uzupełniającymi.
Cele ponownego użycia powinny być realistyczne i korzystne dla środowiska, społeczeństwa i gospodarki.
Opakowania wielokrotnego użytku, które mają być poddane recyklingowi po zakończeniu ich użytkowania, nie powinny zawierać metali ciężkich lub innych niebezpiecznych substancji.
Przepisy powinny wspierać istniejące i dobrze funkcjonujące systemy recyklingu.
Należy promować opakowania nadające się do przemysłowego recyklingu i odzysku, pochodzące ze źródeł odnawialnych.
Dyrektor Generalna FEFCO, Eleni Despotou, stwierdziła, że cele ponownego wykorzystania powinny być ustanawiane tylko wtedy, gdy są technicznie wykonalne, ekonomicznie opłacalne i udowodnione jako korzystne dla środowiska.
Ponad 90% opakowań z tektury falistej są trafia do recyklingu w Unii Europejskiej (najwyższy wskaźnik procentowy wśród opakowań z włókien drzewnych) i zawierają średnio 89% surowca pochodzącego z odzysku.
Pełna treść oświadczenia FEFCO jest dostępna TUTAJ.
Opracowano na podstawie informacji FEFCO