Obserwujemy intensywny rozwój n a rynku podłoży roślinnych typu torf, humus oraz alternatywnych podłoży do sadzenia. Aby te materiały, które często mają bardzo różne konsystencje, były bezpieczne zapakowane do transportu, firma BEUMER Group dostarcza dostosowane do potrzeb rozwiązania opakowaniowe oparte na znormalizowanych koncepcjach maszyn. Klient otrzymuje solidne, trwałe i wysoce dostępne systemy do stabilnych i paletyzowanych stosów produktów.
Pandemia koronawirusa z pewnością odpowiada za wzrost zapotrzebowania na ziemię doniczkową, torf, humus i alternatywne podłoża do sadzenia – mówi Jörg Spiekermann, kierownik sprzedaży systemów paletyzacji i pakowania w obszarze Consumer Goods w firmie BEUMER Group. W czasie pandemii ludzie nie mogli podróżować, dlatego bardziej dbali o swoje ogrody i tarasy. Ten trend wciąż się utrzymuje.
Wśród kupujących są również duże sieci handlowe, centra ogrodnicze oraz duże firmy ogrodnicze, które uprawiają różne rodzaje warzyw zarówno w wymiarze profesjonalnym, jak i hobbystycznym. Producenci ziemi doniczkowej pochodzą głównie z Europy, gdzie złoża torfu są największe. Grupa BEUMER dostarcza kompletne linie pakujące. Obejmują one wysokowydajne maszyny paletyzujące i pakujące – dostawca systemu współpracuje z firmami partnerskimi w zakresie pakowania i przetwarzania, takiego jak dozowanie, przesiewanie lub siekanie, a także wsparcia w doborze partnerów z obszaru materiałów eksploatacyjnych. W ten sposób klienci otrzymują wszystko z jednego źródła.
Przygotowani na okresy szczytu
Cechą szczególną tej branży jest działalność sezonowa – mówi Spiekermann. W przypadku maszyn oznacza to, że czasami muszą pracować bez przerwy przez kilka miesięcy, często w trybie wielozmianowym dzień i noc, aby dostarczyć ogromne ilości różnych materiałów ziemnych. Nie mogą zawieść w tym ograniczonym czasie, muszą być wysoce dostępne i wydajne.
Kolejnym wyzwaniem są różne składy podłoży. Torf zachowuje się inaczej niż próchnica, ściółka z kory czy alternatywne podłoża roślinne. Wpływa to zarówno na szybkość napełniania, jak i stabilność worka, a tym samym również na paletyzowany stos.
Od wilgotnych do gruboziarnistych
Na przykład torf jest formą humusu i wciąż jest składnikiem wielu podłoży do roślin doniczkowych. Ze względu na brak tlenu pod wodą i kwaśne pH z martwych roślin torfowiskowych występuje on na torfowiskach. Jego składnikami są niecałkowicie rozłożone i zachowane szczątki roślinne, przede wszystkim torfowiec. Ponieważ torfowiska magazynują dużo wody deszczowej lub są zasilane z wód gruntowych, są nasycone wodą. Mokry torf jest szczególnie łatwy do zapakowania – mówi Volker Feldmeyer, Business Development Manager w BEUMER Group. Inaczej jest w przypadku gleb beztorfowych lub z obniżoną zawartością torfu, które są coraz częściej wykorzystywane. Wynika to z faktu, że materiał roślinny osadzony w torfie składa się głównie ze związków węgla. Torf jest zatem ważnym magazynem CO2 usuwającym z atmosfery dwutlenek węgla, który kiedyś rośliny pochłonęły z powietrza. Jest on ponownie uwalniany podczas użytkowania i w ten sposób wzmaga efekt cieplarniany. Ponadto torfu jest coraz mniej. Globalne rezerwy mogą prawdopodobnie pokryć popyt jeszcze przez kilka dekad. Istnieją również regionalne ograniczenia górnicze. Dlatego coraz częściej stosuje się podłoża z włókien drzewnych, kompostu, odpadów zielonych, słomy, perlitu, lawy, trocin, włókien kokosowych i próchnicy z kory. Rynek takich rozwiązań coraz bardziej się rozwija. Oprócz producentów torfu w Niemczech powstaje coraz więcej zakładów, które przetwarzają głównie te alternatywne substraty komunalne. Materiały są znacznie grubsze, przepływa przez nie woda – opisuje Feldmeyer. A im grubsza jest ziemia, tym ma większą objętość. Dlatego alternatywne substraty roślinne są znacznie trudniejsze do zapakowania i paletyzacji. Ściółka z kory jest wyjątkowo gruboziarnista.
Dostarczamy naszym klientom standardowe systemy, które dostosowujemy do danego produktu – mówi ekspert ds. opakowań, Spiekermann. W celu uzyskania optymalnego rozprowadzenia podczas pakowania wstrząsają one podłoża mniej lub bardziej energicznie podczas procesu napełniania. Dalszy system paletyzacji również musi być odpowiednio wyregulowany – na przykład pod względem wysokości taśm wygładzających worki i siły nacisku – w celu wypchnięcia resztkowego powietrza z worków. Idealnie dopasowane worki i stosy gotowych produktów wychodzą z maszyny w stabilnej formie. Stosy na paletach mogą mieć wysokość do 2,40 metra. Schemat układania musi być odpowiednio dopasowany – mówi Spiekermann. W przypadku ziemi doniczkowej jest to stosunkowo łatwe. Worki są potem solidne jak cegły. Jest to znacznie trudniejsze w przypadku ściółki z kory gruboziarnistej. Jeśli wysokość prasowania nie jest ustawiona prawidłowo, kora może się ponownie unieść po procesie spłaszczania worka, co może mieć negatywny wpływ na schemat układania w stos.
Paletyzacja i pakowanie w najlepszej jakości
BEUMER Group oferuje różne rozwiązania w zakresie paletyzacji – na przykład system BEUMER paletpac. W zależności od wymagań produktu dostawca systemu wyposaża go w zacisk lub urządzenie obracające z podwójną taśmą, które szybko i stabilnie w zakresie wymiarów ustawia worki w wymaganej pozycji. Seria paletyzatorów jest nie tylko solidna, lecz także zaprojektowana z myślą o trwałości. BEUMER Group również ją całkowicie przeprojektowała: dzięki nowej modułowej konstrukcji te same lub podobne komponenty i moduły są teraz instalowane we wszystkich systemach, zaprojektowane w jak najbardziej zbliżony sposób. Ponadto liczba elementów jest mniejsza. Ogranicza to ilość części zamiennych i przyspiesza czas ich dostawy, co ma znaczący wpływ na dostępność. Firma BEUMER montuje moduły indywidualnie i zgodnie z wymaganiami klienta, testuje je wewnętrznie i montuje na miejscu. To nie tylko oszczędza czas i pieniądze, lecz także upraszcza późniejsze modyfikacje i zwiększa wydajność.
Opracowano na podstawie informacji BEUMER Group