Ponad 10 tysięcy zwiedzających, stu wystawców, liczne nowości i premiery – tak wyglądały Targi Taropak 2023 odbywające się w dniach 27-29 września! Targowi goście mieli okazję wzięcia udziału w konferencjach branżowych, a także zapoznania się z najnowszymi trendami i technologiami związanymi z opakowaniami.
Targi Taropak w tym roku odnotowały ogromny sukces, przyciągając dużą liczbę zadowolonych zwiedzających. Wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do zaprezentowania innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie opakowań, a także wymiany doświadczeń pomiędzy dostawcami a kupującymi. Dzięki bogatej ofercie prezentowanej przez wystawców odwiedzający targi mogli zdobyć najnowsze informacje z rynku, nawiązać kontakty biznesowe i znaleźć rozwiązania odpowiadające potrzebom ich przedsiębiorstw.
Podczas Targów Taropak 2023 zwiedzający mogli wziąć udział w wielu merytorycznych prelekcjach prowadzonych przez ekspertów z branży opakowań. W tym roku konferencje skupiły się na tematach związanych z ekologicznymi materiałami opakowaniowymi i ochroną środowiska. We współpracy z Polską Izbą Opakowań odbyła się konferencja nt. folii kompostowalnych. Dostrzegając bardzo duże zapotrzebowanie na praktyczną i podaną z pierwszej ręki wiedzę o tych foliach, niektórzy ich producenci podzielili się swoimi doświadczeniami, opowiadając o zasadach Gospodarki o Obiegu Zamkniętym i wyznaczaniu celów ograniczania ilości odpadów.
Zwiedzający Targi Taropak mogli także wziąć udział w konferencji nt. finansowania przedsięwzięć oraz zmian legislacyjnych dla branży opakowaniowej i spożywczej. Przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polskiej Agencji Rozwoju i Przedsiębiorczości zaprezentowali możliwości wsparcia przedsiębiorstw funduszami zewnętrznymi. Zaprezentowano informacje o nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027, poziomie dofinansowania, uruchomionych programach, ich głównych założeniach oraz możliwości wsparcia skierowanego do przedsiębiorców w ramach programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027. W dalszej części konferencji eksperci z branży opakowań podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi ze zmianami w podejściu do projektowania wyrobów i opakowań z uwzględnieniem nowych wymagań, jakie niosą GOZ, SUP, PPWR.
Złote Medale Grupy MTP
Pięć urządzeń i produktów dedykowanych branży opakowań, wyposażonych w oryginalne rozwiązania i technologie zostało docenionych w tym roku na Targach Taropak przez jury konkursowe. Sąd konkursowy Złotego Medalu Grupy MTP musiał zmierzyć się ze sporym wyzwaniem, bowiem poziom zgłoszonych wyrobów i rozwiązań jest wysoki – powiedział profesor Andrzej Korzeniowski, przewodniczący kapituły. Produkty nagrodzone na tegorocznych Targach Taropak pokazują zmiany zachodzące w branży opakowań. Tegoroczni laureaci Złotych Medali zgłosili urządzenia, w których zastosowano ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania, uwzględniające aspekt dbania o śro- dowisko naturalne.
Sąd konkursowy uhonorował statuetką firmę Amazepack Manufacturing za przyjazny środowisku kontener Corebox. To rozwiązanie dla firm eksportujących swoje towary na cały świat. Opatentowany, ekologiczny i niezwykle wytrzymały system kontenerowo-paletowy to odpowiedź producenta na potrzeby dynamicznie zmieniającego się rynku.
Nagrodzono również maszynę pakującą racePacker firmy Protim Informer Sp. z o.o. Udział w tym wydarzeniu stwarza możliwość zaprezentowania naszego najnowszego produktu – innowacyjnej, wyposażonej w szereg ciekawych rozwiązań maszyny pakującej racePacker. Ogromnym atutem jest dla nas możliwość osobistego spotkania z obecnymi i potencjalnymi klientami, przeprowadzenia dłuższych rozmów i zgłębienia wątków, których nie sposób poruszyć podczas popularnych telekonferencji – podkreśliła Dorota Rogiewicz z firmy Protim Informer Sp. z o.o.
Dzięki zastosowaniu innego nagrodzonego produktu – taśmy spinającej biodegradowalnej PP i PET firmy Wald Gold – branża opakowań stawia kolejnych krok w kierunku ograniczenia wpływu plastikowych odpadów na środowisko. Ta nowoczesna taśma wykonana z polipropylenu (PP) i poliestru (PET) jest nie tylko wytrzymała, ale także przyjazna dla Ziemi, co czyni ją doskonałym wyborem dla firm dążących do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.
Ciekawym, a zarazem nowatorskim rozwiązaniem, nagrodzonym Złotym Medalem Grupy MTP, jest linia pakowania automatycznego typ LPA 100X firmy Filmat Grzegorz Siewiera. Urządzenie to umożliwia w pełni automatyczne grupowanie, formowanie i pakowanie dowolnych produktów w folię termokurczliwą. Udział naszej firmy w targach branżowych Taropak jest dla nas zawsze bardzo dużym wydarzeniem – dodał Grzegorz Siewiera z firmy Filmat.
Złotym Medalem Grupy MTP wyróżniono także maszynę pakującą firmy Radpak. To najnowszy model z 2023 roku o nazwie „Kartoniarka zbiorcza RKZ-NG18”, wyposażony w inteligentny system Case Paker.
Wyjątkowe stoiska wystawiennicze
Podczas Targów Taropak 2023 statuetką Acanthus Aureus, za wyróżniające się i dobrze przemyślane stoisko, które sprzyjało bezpośredniej komunikacji z klientem i podkreślało pozytywny wizerunek firmy, wyróżniono trzy firmy: Campak Poland Sp. z o.o., firmę Urliński oraz EMproject89. Wszystkie statuetki wręczono 27 września podczas uroczystego otwarcia Targów Taropak.
Do zobaczenia w 2024 roku!
Kolejna edycja Targów Taropak odbędzie się w 2024 roku. W planach są nie tylko kolejne branżowe strefy i merytoryczne konferencje, ale także nowości i niespodzianki w ofercie wystawienniczej. Wkrótce organizatorzy przekażą więcej szczegółów na temat przyszłorocznej edycji Targów Taropak.
Opracowano na podstawie materiałów Grupy MTP