Stanowisko Parlamentu Europejskiego wobec recyklingu opakowań stawia wielu producentów w obliczu koniecznej zmiany. Szczególnie tych, których linie produkcyjne nakierowane są teraz na jednorazowe plastikowe i metalowe pojemniki. Do 2030 r., kiedy w Europie będzie całkowity zakaz używania nierecyklowalnych opakowań, pozostało jeszcze kilka lat. Jednak już teraz warto przygotować się do zmiany i zaplanować niezbędne kroki.
PET a recykling
Jeśli chodzi o zapewnienie zgodności z regulacjami, nie wszystkie opakowania i materiały opakowaniowe są sobie równe. W rzeczywistości większość opakowań jednorazowego użytku i opakowań o krótkim cyklu życia, w szczególności opakowań wielomateriałowych, takich jak elastyczne torebki i kartony na napoje, nie będzie spełniać przyszłych standardów zgodności. Oceniając obiegowość różnych opakowań, wydaje się, że istnieją preferencje dla niektórych tworzyw, przy czym PET znajduje się na szczycie wielu list materiałów opakowaniowych najczęściej poddawanych recyklingowi.
Mając to na uwadze, ważne jest, aby dokładnie przyjrzeć się obecnym opakowaniom, aby trafnie określić, czy są one zgodne zarówno z obowiązującymi, jak i z nadchodzącymi normami dotyczącymi recyklingu. Dla tych podmiotów, których opakowania znajdują się w kategorii niezgodnych z przepisami, to dobry czas, aby rozpocząć planowanie procesu konwersji już teraz, aby być gotowym na spełnienie nowych wymogów prawnych.
Zmiana zaczyna się teraz
Aby pozostać o krok przed konkurencją, doświadczone firmy nie tylko szukają sposobów na dostosowanie się do nowych przepisów, lecz także wykorzystują to jako okazję do całkowitego przeformułowania swoich opakowań i wykorzystywanych materiałów opakowaniowych. Dotyczy to w szczególności organizacji, które decydują się na przejście na PET. Co to oznacza? Przedsiębiorcy obecnie korzystający z opakowań jednorazowych, o krótkim cyklu życia lub opakowań laminowanych nienadających się do recyklingu, powinni już teraz rozpocząć proces konwersji, jeśli nie chcą ryzykować, że za kilka lat nie spełnią przyszłych standardów zgodności. Przy strategicznym podejściu przepisy i regulacje prawne, takie jak te, są okazją do tchnięcia nowego życia w istniejące opakowania, po to, aby osiągnąć znacznie więcej niż tylko zgodność z normami. Wiodące organizacje już teraz podejmują kroki, przechodząc na nadające się do recyklingu, zrównoważone PET i polipropylen.
Jeśli porównamy PET z alternatywnymi materiałami opakowaniowymi, to oferuje on znacznie większą elastyczność w zakresie możliwości recyklingu i zrównoważonego rozwoju. Firmy, które rozważają transformację opakowaniową, powinny wziąć pod uwagę szereg czynników, z których kluczowym jest wybór zaufanego partnera do tej podróży – mówi Michał Michałkiewicz, business manager na Polskę i Ukrainę w firmie Husky Technologies.
Jak się przygotować?
Na co zwrócić uwagę? Dobre praktyki w tym obszarze to używanie materiałów, które wspierają gospodarkę obiegu zamkniętego, czyli takich, które w największym procencie składają się z recyklowalnego PET. Dodatkowo warto obrać strategię projektowania opakowań o możliwie najniższej wadze bez straty dla jakości. W kontekście kolorów ważne jest zminimalizowanie napigmentowanego PET, tak aby ułatwić recykling. Zaś nakrętki lub inne typy zamknięć, jak również etykiety powinny zachować zgodność pod kątem recyklingu z całym opakowaniem – wyjaśnia Michał Michałkiewicz. – Nie zapominajmy także o klarownym poinformowaniu konsumenta, w jaki sposób właściwie segregować poszczególne elementy opakowania – dodaje.
Warto wziąć pod uwagę powyższe wskazówki i rozpocząć przygotowania do zmiany, zanim będzie za późno.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Husky Technologies