Powłoka barierowa firmy Sidel z wyróżnieniem APR
25 Sep 2024 10:35

Powłoka barierowa Actis firmy Sidel spełniła i przekroczyła kryteria wyróżnienia Design for Recyclability przyznawanego przez Association of Plastic Recyclers (APR). Założone ponad 30 lat temu stowarzyszenie APR jest międzynarodową organizacją non-profit i jedyną północnoamerykańską organizacją skupiającą się wyłącznie na udoskonalaniu recyklingu tworzyw sztucznych.

APR Design for Recyclability Recognition to inżynierska ocena technicznej zgodności elementu opakowania, zespołu elementów lub kompletnego opakowania z dzisiejszymi procesami recyklingu tworzyw sztucznych.

Powłoka Actis firmy Sidel została oceniona przez komisję weryfikacyjną APR po przeprowadzeniu niezależnych testów i poddana ocenie według najbardziej rygorystycznych, przyjętych w branży kryteriów, obejmujących szeroki zakres cech projektowych wpływających na recykling tworzyw sztucznych w celu uzyskania znaku APR Design for Recyclability.

Actis (Amorphous Carbon Treatment on Internal Surface) firmy Sidel to pionierska technologia nanoszenia powłoki plazmowej wewnątrz butelek PET, zapewniająca wydłużony okres przydatności do spożycia przy równoczesnym znacznym zmniejszeniu masy. Technologia nanoszenia powłoki jest stosowana wewnątrz butelek PET i wykorzystywana do poprawy ochrony barierowej opakowań bezalkoholowych napojów gazowanych (CSD), piwa i napojów wrażliwych na tlen, takich jak soki lub herbaty.

Wiodące kryteria zrównoważonego rozwoju

W firmie Sidel podczas projektowania naszych materiałów opakowaniowych przywiązujemy dużą wagę do możliwości recyklingu. Zapewnia to pełny obieg naszych materiałów opakowaniowych bez uszczerbku dla jakości materiałów pochodzących z recyklingu poużytkowego - komentuje Naima Boutroy, globalna specjalistka ds. opakowań w firmie Sidel.

Butelki Actis nadają się już do recyklingu i zostały dopuszczone w europejskich procesach recyklingu opakowań typu „od butelki do butelki” przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Wyróżnienie APR Design® for Recyclability stanowi świadectwo projektowania butelek Actis z myślą o obiegu zamkniętym.

Pionierska technologia nakładania powłok plazmowych

Technologia barierowej powłoki plazmowej Actis może wydłużyć okres przydatności do spożycia nawet trzykrotnie w przypadku produktów gazowanych i nawet dziesięciokrotnie w przypadku napojów wrażliwych na tlen, w zależności od typu produktu, masy i wielkości butelki - dodaje Alexandre Huet, kierownik produktu ds. rozdmuchiwania i powlekania w firmie Sidel.

Actis umożliwia również obniżenie masy poprzez zmniejszenie ilości tworzywa PET potrzebnego do produkcji butelek, przy równoczesnym zachowaniu niezbędnej wytrzymałości i właściwości barierowych dla napojów.

Przykładowo, standardowa butelka PET o pojemności 500 ml do CSD o masie 24 g zwykle zapewnia okres przydatności do spożycia wynoszący dziesięć tygodni, ale technologia Actis umożliwia wydłużenie tego okresu do 24 tygodni przy równoczesnym zaoszczędzeniu pięciu gramów PET, co stanowi ponad dwadzieścia procent oszczędności w zakresie emisji gazów cieplarnianych.

Na całym świecie wprowadzono już ponad trzydzieści systemów Actis, co przekłada się na ponad pięć miliardów butelek wyprodukowanych we wszystkich głównych kategoriach napojów, w przypadku których wymagana jest ochrona barierowa.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sidel