Rozwiązanie EcoTrace LCA to efekt holistycznego i opartego na danych podejścia firmy SÜDPACK do oceny wpływu jej produktów na środowisko w całym łańcuchu wartości. Za pomocą różnych scenariuszy i prognoz, EcoTrace umożliwia porównywanie różnych koncepcji opakowań, podejmowanie obiektywnych decyzji dotyczących optymalnych rozwiązań opakowaniowych, osiąganie ambitnych celów w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju oraz rozszerzanie i optymalizację raportowania produktów w oparciu o wiarygodne dane LCA.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez WWF Niemcy, ilość odpadów z tworzyw sztucznych można zmniejszyć o około 8% poprzez wyeliminowanie niepotrzebnych opakowań i wprowadzenie ulepszonych projektów. Nawet 365 kiloton, czyli 9% wszystkich tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, da się zastąpić materiałami o mniejszym śladzie ekologicznym. Co więcej, wycofanie materiałów wielopolimerowych zwiększyłoby wydajność recyklingu mechanicznego w obiegu zamkniętym o 185 kiloton, czyli o około 30%. Włączając recykling chemiczny jako realną opcję odzysku, potencjalne korzyści dla środowiska wzrastają wielokrotnie, ponieważ węgiel jest zatrzymywany w pętli materiałowej na czas nieokreślony - wyjaśnia Carolin Grimbacher, partnerka zarządzająca SÜDPACK.
Odpowiednie kategorie wpływu i obserwacje
EcoTrace umożliwia firmie SÜDPACK analizę całego cyklu życia jej własnych produktów, jak również koncepcji klientów, pod kątem ich wpływu na środowisko. Obliczenia te opierają się na podejściu „od kołyski do grobu”, które uwzględnia nie tylko gazy cieplarniane (CO2e), ale także czynniki takie jak zużycie zasobów kopalnych, toksyczność dla środowiska i ludzi oraz różne źródła energii i opcje wycofania z eksploatacji, w ramach określonych limitów systemowych. Jest to ważne podejście, ponieważ około 10% oddziaływania folii giętkich SÜDPACK na środowisku ma miejsce pod koniec ich cyklu życia (przy założeniu średniego wskaźnika recyklingu na poziomie 48% i wskaźnika odzysku termicznego na poziomie 52%).
We współpracy z firmą Sphera SÜDPACK przeprowadził niedawno badanie LCA zgodnie z normą ISO 14040/44 dla swojego rozwiązania Flow Pack PurePP - w celu oceny potencjalnego wpływu na środowisko tych innowacyjnych, wysokowydajnych folii z gamy Pure-Line. Materiały, o których mowa, to giętkie laminaty foliowe wykorzystywane do produkcji opakowań typu flow pack służących do rozmaitych zastosowań, głównie w sektorze spożywczym. Są one wykonane z polipropylenu, a ze względu na swoją monomateriałową strukturę mają wskaźnik recyklingu na poziomie 92% (zgodnie z oceną instytutu Cyclos-HTP).
Dla celów analizy LCA jako scenariusz bazowy wykorzystano obecny niemiecki miks recyklingowy, który porównano z wynikami analizy 100% recyklingu mechanicznego, 100% recyklingu chemicznego i 100% odzysku termicznego. Dodatkowo w badaniu przeanalizowano wpływ różnych źródeł energii wykorzystywanych w produkcji, a także włączenie do granulatu materiałów pochodzących z recyklingu.
Podsumowanie wyników badania LCA
W scenariuszu bazowym 1 m² opakowania Flow Pack PurePP generuje 246 g CO₂e/m² w całym cyklu życia. Zgodnie z oczekiwaniami, spalanie opakowania Flow Pack pod koniec jego cyklu życia powoduje najwyższą emisję, wynoszącą 293 g CO₂e/m², podczas gdy recykling mechaniczny zmniejsza ją o około 50 g CO₂e/m². Dlatego też, w efekcie zastosowania recyklingu mechanicznego lub chemicznego jako alternatywy dla odzysku termicznego, ślad ekologiczny ulega znacznej poprawie. Nawet w przypadku recyklingu chemicznego różnica w porównaniu z odzyskiem termicznym wynosi około 50 g CO₂e/m². W przypadku wykorzystania odnawialnej energii elektrycznej emisja CO2e zmniejsza się jeszcze bardziej - o ponad 5%. Co więcej, recyklat mechaniczny działa lepiej niż materiały wejściowe poddane recyklingowi chemicznemu, ponieważ te ostatnie wymagają więcej energii podczas produkcji.
Podsumowując, wyniki dowodzą, że Flow PurePP oddziałuje w znaczący sposób na środowisko w całym swoim cyklu życia, co podkreśla potrzebę oceny opartej na faktach w celu podejmowania świadomych decyzji dotyczących kryteriów zrównoważonego rozwoju.
Inteligentna usługa
Za kolejną zaletę EcoTrace można uznać fakt, że wyniki tych badań są w stanie posłużyć jako podstawa do opartego na faktach rozwoju i optymalizacji produktów w oparciu o różne kryteria zrównoważonego rozwoju, a także mogą być udostępniane klientom w razie potrzeby. Jak przekonuje SÜDPACK, EcoTrace umożliwia szybką i łatwą integrację zbiorów danych z oprogramowaniem klienta "LCA for Experts".
Opracowano na podstawie informacji firmy SÜDPACK