Przemysł opakowaniowy podlega stałej ewolucji: rosnący poziom emisji CO2, bardziej rygorystyczne przepisy i zwiększone oczekiwania konsumentów wymagają innowacyjnych rozwiązań. Współczesne standardy w sektorze zrównoważonych opakowań są narzucane przez materiały pochodzenia biologicznego i kleje niskotemperaturowe. Firma Henkel Adhesive Technologies po raz pierwszy połączyła obie technologie w jednym produkcie.
Efektem jej wysiłków jest klej termotopliwy Supra 079 Eco Cool, czyli produkt pochodzenia biologicznego, na który składa się 49% surowców pochodzenia biologicznego i 30% materiału certyfikowanego przez ISSC w zakresie bilansu masy. Nowy produkt służy do klejenia pudełek składanych, tacek i opakowań typu wrap-around w temperaturze obróbki niższej nawet o 40°C.
W nowym kleju termotopliwym Technomelt Supra 079 Eco Cool Henkel łączy zalety sprawdzonych serii Technomelt Supra Eco i Supra Cool. Pierwsza z wymienionych to gama klejów termotopliwych, które zapewniają niższe zużycie energii dzięki obniżonym temperaturom aplikacji. Seria Supra Eco wykorzystuje materiały pochodzenia biologicznego do produkcji opakowań o bardziej zrównoważonej charakterystyce. Dzięki połączeniu obu technologii w najnowszym kleju, jego użytkownicy mogą wynieść na jeszcze wyższy poziom ekologiczność swoich opakowań w dwóch ogniwach łańcucha wartości – surowców i technologii przetwórstwa.
Technomelt Supra 079 Eco Cool jest produktem pochodzenia biologicznego, który zawiera co najmniej 49% bioskładników i łączy je z 30% certyfikowanego przez ISCC materiału opartego na balansie masy. Uzyskanie certyfikatu ISCC przez klej gwarantuje zachowanie właściwego stosunku objętości certyfikowanego i niecertyfikowanego materiału w produkcie. Jednocześnie temperaturę aplikacji można obniżyć nawet o 40°C. Oprócz niższego zużycia energii zapewnia to dodatkowe korzyści z punktu widzenia personelu obsługi w postaci mniejszego ryzyka poparzeń oraz wdychania oparów i substancji lotnych.
Stosując klej Technomelt Supra 079 Eco Cool, firmy mogą zmniejszyć emisję CO2 nawet o 32% w porównaniu z klejami topliwymi na bazie poliolefin klasy premium. Oszczędność ta odpowiada ok. 7500 kg CO2 rocznie, przy założeniu, że zużycie kleju wynosi 7 t w ciągu roku. Te szacunki zostały oparte na analizie śladu węglowego produktu „od kołyski do bramy” (czyli przeprowadzonej na etapach pozyskania surowców naturalnych, ich transportu i procesu produkcyjnego, z wyłączeniem fazy użytkowania i końcu cyklu życia). Podobnie jak wiele klejów z portfolio firmy Henkel, które nie zostały oparte na materiałach biologicznych, nowy produkt może być przetwarzany w strumieniach recyklingu papieru i ma certyfikat cyclos-HTP. Instytut cyclos-http na podstawie metod naukowych opracował katalog wymagań i ocen służący do testowania i weryfikacji potencjału recyklingu opakowań i towarów.
(...) Cieszymy się, że możemy wprowadzić na rynek produkt, który zmniejsza emisję CO2, może poprawić wydajność przetwórstwa i jest w pełni kompatybilny z procesem recyklingu papieru – powiedziała Nele Gering, kierowniczka ds. zrównoważonego rozwoju dla Europy w firmie Henkel Consumer Goods Adhesives.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Henkel
Tłumaczenie: TK