Najnowsze badanie LCA (oceny cyklu życia), przeprowadzone przez SÜDPACK we współpracy z firmą Sphera zgodnie z normą ISO 14040/44, wskazuje, że firmy wykorzystujące do druku opakowań zrównoważoną technologię druku SPQ firmy SÜDPACK mogą zmniejszyć emisję CO2 w druku nawet o 18%. Dotyczy to zarówno materiałów opakowaniowych na bazie polipropylenu, jak i PET. Nawet w najgorszym dla SPQ scenariuszu (w warunkach miksu energetycznego, czyli uśrednionego zasilania energią elektryczną pochodzącą ze źródeł nieodnawialnych i odnawialnych), jego ślad węglowy jest nadal do 11% mniejszy niż w najlepszym scenariuszu dla procesu druku fleksograficznego, gdy wykorzystywana jest wyłącznie „zielona” energia elektryczna.
Wyjątkowość SPQ znajduje odzwierciedlenie w rozwinięciu skrótu - Sustainable Print Quality - wskazującego na zrównoważony charakter tej technologii. Dzięki niej SÜDPACK ogranicza zużycie farb i rozpuszczalników, a także ilość foliowych odpadów i zużycie energii, zarówno w druku fleksograficznym, jak i wklęsłodrukowym, dzięki ustandaryzowanej palecie barw. Jak podkreśla producent, innowacyjny system zarządzania kolorami umożliwia niezmiennie precyzyjną reprodukcję wszystkich projektów druku przy wysokim stopniu automatyzacji.
Solidne wyniki
Jak dowodzi SÜDPACK, wewnątrzfirmowe oceny zrównoważonego charakteru technologii SPQ zyskały teraz potwierdzenie twardymi faktami w badaniu LCA. Wyniki nie są zaskoczeniem, ponieważ procesy drukowania zazwyczaj wiążą się z wysokim zużyciem materiałów i energii ze względu na zmiany kolorów, procedury czyszczenia tworzenie odbitek próbnych.
Certyfikowane badanie LCA wyraźnie pokazuje zalety SPQ w porównaniu z konwencjonalnym procesem druku fleksograficznego na różnych nośnikach. Z punktu widzenia ochrony środowiska, wszystkie opłacalne procesy drukowania powinny zostać przeniesione na tę nową technologię. Jedynie zamówienia wymagające kolorów spotowych nadal utrzymują konwencjonalny proces druku fleksograficznego w gronie opcji do wyboru” - mówi Carolin Grimbacher, partnerka zarządzająca w SÜDPACK.
SÜDPACK oferuje swoim klientom szereg procesów druku opakowań. W najnowszym badaniu LCA potencjalny wpływ na środowisko procesu SPQ został porównany z konwencjonalną metodą druku fleksograficznego dla folii OPP i PET.
Jednostką funkcjonalną (FU) wykorzystaną do porównania był 1 m² zadrukowanej folii OPP lub PET, bez zastosowania kolorów spotowych. Obliczono różne scenariusze zarówno dla procesu druku SPQ, jak i fleksograficznego, w tym wykorzystanie folii OPP o grubości 20 μm i folii PET o grubości 12 μm jako podłoża druku. Inny scenariusz analizował wpływ różnych źródeł energii na produkcję. Dla wszystkich scenariuszy oceniono kluczowe kategorie wpływu, takie jak zmiany klimatyczne, zużycie surowców kopalnych oraz wpływ fotochemicznego tworzenia się ozonu na zdrowie ludzkie.
Jasne rezultaty
Badanie wykazało, że przejście na technologię druku SPQ może zmniejszyć emisję CO2 o 18% zarówno dla nośników PP, jak i PET. Nawet w najlepszym scenariuszu dla procesu druku fleksograficznego (przy użyciu zielonej energii elektrycznej), jego ślad węglowy był nadal o 11% większy niż w najgorszym scenariuszu dla SPQ (przy użyciu miksu energetycznego). Zdaniem SÜDPACK, z punktu widzenia ochrony środowiska warto przenosić na SPQ druk zawsze, gdy to możliwe, zaś konwencjonalny proces druku fleksograficznego należy rezerwować wyłącznie dla zamówień wymagających kolorów dodatkowych, których nie można odtworzyć za pomocą SPQ.
Opracowano na podstawie informacji firmy SÜDPACK