Agfa pokazała najnowsze rozwiązania do drukowania offsetowego
10 Jul 2020 13:03

Przez sześć dni, w okresie przypadającym na przełożone targi drupa, Agfa prezentowała w sposób zdalny swoje najnowsze rozwiązania dla druku offsetowego. Podczas dedykowanych sesji jej przedstawiciele zaprezentowali ofertę belgijskiego producenta uwzględniającą różne segmenty rynkowe bazujące na offsecie. Webinaria poprzedziła – przeprowadzona również w trybie online – konferencja prasowa, podczas której zaanonsowano poszczególne premiery rynkowe oraz udoskonalone wersje rozwiązań software’owych i sprzętowych – w tym te przeznaczone dla drukarń opakowaniowych. Wirtualny projekt nosił nazwę Studio 4D48 – taki miał być numer stoiska firmy na targach drupa 2020.

Jedną z najważniejszych premier zaanonsowanych przez firmę Agfa była nowa wersja jej sztandarowego systemu produkcyjnego – Apogee v12. Pojawi się w ofercie belgijskiego producenta jesienią br., zaś Studio 4D48 było okazją do zaprezentowania najważniejszych nowych i udoskonalonych jej funkcjonalności. Przedstawiali je, kierując je do drukarń o różnych profilach (m.in. specjalizujących się w produkcji opakowaniowej i komercyjnej), Alain Cormond – Business Development Manager, oraz Erik Peeters – Marketing Manager Software Solutions w firmie Agfa.

Kilka miesięcy temu w ofercie firmy Agfa pojawiła się bezprocesowa płyta Eclipse, której charakterystykę – także podczas webinariów skierowanych m.in. do drukarń opakowaniowych i akcydensowych bazujących na arkuszowym druku offsetowym – zaprezentowała Iris Bogunovic, Product Manager Plates & CtP Systems w firmie Agfa. Wymieniała m.in. cztery kluczowe – zdaniem producenta – korzyści wynikające z jej wdrożenia: wysoki i stabilny, utrzymujący się nawet przez 7 dni kontrast obrazu (niezwykle istotny w kontekście płyt bezprocesowych); możliwość przechowywania do 24 godzin w oświetleniu biurowym, wysoką odporność na zadrapania oraz przenoszenie powłoki, którą jest pokryta, na papier podczas rozruchu maszyny. O swoich doświadczeniach z płytami Eclipse opowiadał Thomas Klit Thomsen – właściciel duńskiej drukarni Kandrups Bogtrykkeri, który wskazywał m.in. wysoką stabilność produkcji i znaczące oszczędności kosztów na etapie prepress.

Kwestia usprawnienia procesu przygotowania form drukowych, niezależnie od rodzaju realizowanej produkcji (komercyjnej, opakowaniowej, heatsetowej czy gazetowej) pojawiała się bardzo często w ramach projektu Studia 4D48. W tym kontekście Agfa zaanonsowała światową premierę w swojej ofercie – robot do transportu płyt (w różnych formatach) z palet do systemu CtP. Jest on – jak podkreśla firma – dostępny w jej portfolio w ramach wyłączności, a z jego zalet w takim samym stopniu mogą skorzystać drukarnie heatsetowego, jak i arkuszowe – kluczem do osiągnięcia odpowiedniej wydajności jest skala produkcji i różnorodność stosowanych formatów płyt. Prezentująca jego funkcje Iris Bogunovic wskazywała m.in. na takie elementy jak: dostosowanie konfiguracji robota do indywidualnych potrzeb klienta, optymalizacja procesów prepress w kontekście ładowania płyt (zwłaszcza w przypadku więcej niż jednej naświetlarki CtP pracujących w tym samym pomieszczeniu), odciążenie pracowników od ręcznych, powtarzalnych czynności (co oznacza możliwość przydzielenia im innych, bardziej efektywnych czasowo i kosztowo zadań) oraz wzrost całkowitej wydajności działań w obszarze prepress. Robot pracuje z prędkością do 80 płyt/h, niezależnie od formatu – tych zaś może być maksymalnie pięć. Co więcej, jest w pełni zintegrowany z systemem Apogee.

Źródło: Agfa

Zdjęcia (aut. Agfa): od góry: 1. Kilka miesięcy temu w ofercie firmy Agfa pojawiła się bezprocesowa płyta Eclipse, której charakterystykę omawiano podczas webinariów skierowanych m.in. do drukarń opakowaniowych i akcydensowych. 2/ W czasie Studia 4D48 firma Agfa zaanonsowała światową premierę w swojej ofercie - robot do transportu płyt (w różnych formatach) z palet do systemu CtP.