Kiedy duża globalna grupa opakowaniowa, taka jak Amcor, wybiera dla swojego zakładu produkcji opakowań giętkich w Belgii sprzęt do obróbki powierzchniowej Vetaphone, jest to jednoznaczne świadectwo jakości i niezawodności technologii duńskiego producenta.
Zakład produkcyjny Amcor w Gandawie to gigant, który realizuje zlecenia na wklęsłodruk w maksymalnie dziewięciu kolorach, druk cyfrowy, powlekanie rozpuszczalnikowe i na bazie wody, laminowanie, koekstruzję, a także wykorzystuje systemy Vision w procesach konwersji i wytłaczania. Wszystko zaczęło się w 1925 roku od produkcji celofanu, który był pierwszym materiałem z tworzyw sztucznych używanym do pakowania żywności. W 1950 roku zakład jako pierwszy w Europie rozpoczął wytłaczanie, a w latach 60. Amcor Flexibles znacznie rozwinął swój potencjał w sektorach farmaceutycznym, folii i opakowań oraz chemicznym, formując silny dział badawczo-rozwojowy.
W latach 90. Grupa rozwijała się dzięki licznym przejęciom, w tym firm Danisco, A&R, Rexam i Tobepal, oraz skupiła procesy wytłaczania w zakładzie w Gandawie i brytyjskim w Ilkeston. W roku 2008 uruchomiła w Gandawie zaawansowany program inwestycyjny o wartości 17 mln euro, obejmujący instalację czterech nowych linii do wytłaczania i budowę nowej hali produkcyjnej, podczas gdy przejęcie Alcan w 2010 r. spowodowało wydzielenie procesów konwersji i wytłaczania do Gandawy, a w 2019 r., po akwizycji firmy Bemis, grupa stała się liderem w produkcji opakowań z nadrukiem w skali globu.
Obecnie fabryka w Gandawie oferuje szeroką gamę produktów, w tym opakowania typu peel i barierowe, które trafiają do wszystkich sektorów przemysłu. Zakład wytłacza polietyleny, polipropyleny, poliamidy oraz PET w maksymalnie dziewięciu warstwach, a następnie poddaje obróbce z wykorzystaniem wklęsłodruku i druku cyfrowego oraz procesów laminowania, powlekania i cięcia wzdłużnego. Zarówno sektor wytłaczania, jak i przetwarzania są monitorowane przez Vison Systems w celu zapewnienia jakości.
To właśnie w tym środowisku produkcyjnym Vetaphone rozpoczął sprzedaż swojej technologii obróbki powierzchniowej. Jak wyjaśnia Dirk Den Haese, kierownik sprzedaży w Vetaphone Benelux: Wyzwaniem we współpracy z tak dużą i zróżnicowaną grupą jak Amcor jest wiedza, od czego zacząć! Wiedziałem jednak, że firma bardzo ceni swoją reputację w zakresie jakości i że dokładność wielu produkowanych przez nią opakowań ma kluczowe znaczenie, więc nie było miejsca na słabe ogniwo w łańcuchu produkcyjnym.
Począwszy od 1990 roku, Vetaphone dostarczył belgijskiemu zakładowi zróżnicowaną technologię koronową o szerokości wstęgi od 1400 do 2300 mm, z generatorami do 2 x 6 kW dla linii wytłaczania oraz do 2 x 10 kW dla różnych linii laminowania. Do produkcji żywności i farmaceutyków Amcor używa wyłącznie wałków ceramicznych Vetaphone VP2, tak by zagwarantować brak zanieczyszczeń z tulei silikonowych oraz wulkanizowanych i aluminiowych wałków nośnych. To obecnie standard w gandawskim zakładzie Amcor Flexibles, w którym te maszyny sprawdzają się dobrze, zbierając pochwały za niskie wymagania konserwacyjne i łatwy dostęp oraz niezawodną wydajność, która zapewnia niezmiennie równomierną obróbkę niezbędną dla wysokiej jakości produktu końcowego.
Wypowiadając się w imieniu Amcor, Andries Van Nieuwenhove, dyrektor generalny zakładu Amcor Flexibles Conversion w Gandawie, powiedział: Kluczem z naszego punktu widzenia jest posiadanie dobrych partnerów, którzy wspierają nas na naszej drodze do bycia referencyjnym dostawcą specjalistycznych laminatów typu peelable i barierowych.
Amcor jest bardzo dumny ze swojego zaangażowania na rzecz klientów, które przyjmuje formę indywidualnego podejścia do wyzwań związanych z nowoczesnymi opakowaniami. Od koncepcji do prototypu, a następnie do produkcji i recyklingu, firma ciężko pracuje nad innowacyjnością - mówi dyrektor handlowy Johan Van Wesemael. Korzystając z naszej własnej linii pilotażowej i wszystkich zgromadzonych przez nas zasobów analitycznych i wiedzy specjalistycznej, możemy przyspieszyć rozwój i dostarczać sprawdzone rozwiązania dzięki testom w rzeczywistych warunkach.
Dowodem tej dbałości o szczegóły jest liczba międzynarodowych certyfikatów jakości posiadanych przez Amcor, w tym ISO 9001, 14001, 45001, 50001, a także akredytacje ISTA, Ecovadis i BRC. Chociaż nie są one niczym wyjątkowym w przypadku tak dużego rynkowego gracza, to stanowią obecnie podstawowe wymagania dla sektorów spożywczego, farmaceutycznego i przemysłowego, które Amcor regularnie i globalnie zaopatruje.
By spojrzeć na skalę działalności Amcor z odpowiedniej perspektywy, warto dodać, że grupa zatrudnia 42,5 tys. pracowników w 220 lokalizacjach w 43 krajach; jej produkty opakowaniowe trafiają do ponad 4 tys. właścicieli marek; posiada 3700 patentów, znaków towarowych i zarejestrowanych wzorów; co roku wydaje ponad 100 mln euro na badania i rozwój; jej roczne obroty to 14 mld dolarów. Jak podsumował Dirk Den Haese: Jeśli technologia Vetaphone jest wystarczająco dobra dla Amcor, przez skojarzenie czyni nas to również globalnym liderem - i jest to coś, z czego jesteśmy bardzo dumni! Szacuję, że nasza technologia zainstalowana obecnie w zakładzie w Gandawie ma wartość ponad 1 mln euro, co czyni Amcor jednym z naszych największych klientów w regionie Beneluksu.
Opracowano na podstawie informacji firmy Vetaphone