Amcor nadal na czele
9 Jul 2014 15:03

Ostatnie zmiany strukturalne w przemyśle opakowań z tworzyw sztucznych zostały udokumentowane w nowym raporcie firmy Applied Market Information Ltd. Badanie 50 czołowych europejskich firm z tego sektora pozwoliło ustalić, że branża wyszła z kryzysu finansowego, zaś okres restrukturyzacji – łączenia i dzielenia firm – wzmocnił przedsiębiorstwa, pozwolił im zwiększyć swój udział w rynku oraz dodać wartość ich przedsięwzięciom.

Co ciekawe, pięć czołowych europejskich firm z tego sektora produkuje niemal pełen przekrój opakowań z tworzyw sztucznych i prawie każda z nich była zaangażowana w ostatnim okresie w jakąś formę istotnych zmian biznesowych lub działań restrukturyzacyjnych.

Podobnie jak w poprzedniej edycji raportu, grupa Amcor pozostaje największym producentem opakowań z tworzyw w Europie pod względem wartości, na co miało wpływ przejęcie przez nią biznesu opakowań giętkich firmy Alcan, a także pozbycie się fabryk produkujących opakowania sztywne. W rezultacie grupa skoncentrowała się na produkcji przynoszących większe wpływy opakowań giętkich, których rynek w 2013 r. osiągnął wartość ok. 3 mld euro.

Pod względem ilości wyprodukowanych opakowań na czele znajduje się austriacko-niemiecka grupa Alpla-Werke, która w 2013 r. zużyła ok. 680 tys. ton polimerów i jest sytuowana na drugim miejscu pod względem wartości biznesu, ze sprzedażą w Europie na poziomie 1,8 mld euro. Alpla zbudowała swoją czołową pozycję jako dostawca pojemników z HDPE, przeznaczonych na rynek środków chemicznych dla gospodarstw domowych, ale obecnie rozszerzyła swoją działalność o butelki z PET oraz preformy. W ostatnich latach wzmocniła swój biznes poprzez przejęcia (m.in. europejskiego biznesu preform PET firmy Tetra Pak) oraz organiczny rozwój. Od 2010 r. zwiększyła o 10 ilość swych fabryk, choć jednocześnie pozbyła się 8 innych.

Niedawno stworzona grupa Coveris jest obecnie trzecią europejską siłą, ze sprzedażą ocenianą na 1,5 mld euro oraz rocznym zużyciem polimerów na poziomie 400 tys. ton. Stworzona przez Sun Capital Partners firma gromadzi czołowe firmy z rynków opakowań giętkich i sztywnych.

Raport dotyczy wszystkich kluczowych firm z tych sektorów w Europie, których pierwsza pięćdziesiątka – zdaniem AMI – w 2013 r. sprzedała produkty o wartości ponad 25 mld euro i zużyła ok. 6,8 mld ton materiałów polimerowych w swych przeszło 750 fabrykach.

Na podstawie informacji AMI opracował TK