Analiza zawartości tlenu z „Oxyspot”
30 Mar 2015 13:37

Szybkie i dokładne oznaczanie zawartości tlenu w opakowaniach wyłącznie za pomocą światła umożliwia nowa seria produktów „Oxyspot” firmy Witt. Niemieccy specjaliści w dziedzinie technologii gazowych oferują nowoczesną i potężną, opartą na czujnikach optycznych alternatywę dla kontroli jakości produktów wrażliwych na tlen. Zależnie od zastosowania, „Oxyspot” dostępny jest w trzech wersjach: kropka, igła i linia.

„Oxyspot” wyposażony jest w czujnik optyczny nowego typu mierzący stężenie tlenu w opakowaniach sztywnych i elastycznych. „Pomiar jest wyjątkowo dokładny i szybki” - twierdzi Alexander Kampschulte, szef działu marketingu w firmie Witt. Producent deklaruje pomiar z dokładnością do 1 procenta mierzonej wartości w przedziale stężenia tlenu od 0 do 5 procent, oraz do 2 procent mierzonej wartości w przedziale stężeń od 5 do 25 procent.

Zasada pomiaru optycznego

Układ pomiarowy działa w oparciu o zasadę fluorescencji optycznej i zasadniczo składa się z trzech komponentów: diody LED, nośnika barwnika (kropki) i fotodiody. Kropka stymulowana jest przez diodę LED. Warstwa barwna absorbuje energię świetlną i emituje ją ponownie z opóźnieniem. Fotodioda określa stężenie tlenu na podstawie wyemitowanej energii świetlnej. „W zależności od stężenia tlenu odbijane jest mniej albo więcej energii. Im więcej jest cząsteczek tlenu, tym niższa energia promienia powracającego” - wyjaśnia Kampschulte.

Trzy przyrządy do wyboru

Dostępne są trzy wersje urządzenia „Oxyspot”, odpowiednie do szerokiej gamy zastosowań: od analizy nieniszczącej do długotrwałej obserwacji, przez analizy losowo wybranych próbek opakowań o małej objętości, do ciągłego nadzorowania procesu pakowania.

W wersji „Oxyspot kropka” pomiar nie wymaga kontaktu, jest więc nieniszczący. Niewielki nośnik barwnika jest dołączony do opakowania, ale może także zostać zintegrowany na stałe. Ponieważ gaz nie jest zużywany, urządzenie tego rodzaju jest idealne do długotrwałych obserwacji i sprawdzania przydatności do spożycia. Jeżeli urządzenie zostało zainstalowane stacjonarnie na linii pakującej, możliwe jest prowadzenie automatycznego mierzenia śladowych ilości tlenu w całej produkcji.

Także przy minimalnej objętości gazu

Na potrzeby próbkowania produktów o bardzo nieregularnej albo nieprzepuszczalnej dla światła powierzchni, firma Witt opracowała wariant „Oxyspot igła”. Wszystkie niezbędne komponenty zgrupowane są w wąskiej igle, którą wprowadza się do wnętrza produktu. Dane z pomiarów przesyłane są do urządzenia światłowodem. Analiza wykonywana jest bezpośrednio na miejscu pomiaru. Nie ma potrzeby pobierania próbki gazu. Alexander Kampschulte: „Teraz możliwe jest sprawdzanie nawet najmniejszych opakowań, zawierających minimalne objętości gazu, np. kapsułki z kawą, blistry i ampułki w przemyśle farmaceutycznym.”

Mobilnie i w linii

Urządzeniem „Oxyspot” steruje się za pomocą zwykłego komputera PC poprzez kabel USB. Specjalne oprogramowanie umożliwia automatyczne przesyłanie i ocenę danych pomiarowych. Wyniki pomiaru można równolegle wizualizować i eksportować do MS Excel w celu ich przetwarzania lub archiwizacji. Oznacza to, że w dowolnym czasie można poddać ocenie wszystkie środki zapewniania jakości. Na życzenie, urządzenie Oxyspot Bluetooth można także sterować przez Bluetooth za pomocą tabletu, np. w aplikacjach mobilnych.

Dostępny jest także „Oxyspot linia” do badania podłużnych toreb na linii produkcyjnej: system pomiarowy zintegrowany jest z urządzeniem pakującym za pomocą lancy ze światłowodem. Zawartość tlenu można automatycznie kontrolować w czasie procesu pakowania. Tu również do analizy nie jest pobierany gaz.

Nowy analizator dostarczany jest wraz z oprogramowaniem i kablem USB w praktycznej walizce. Do „Oxyspot” w wersji kropki dołączany jest wysokiej jakości stolik ze stali nierdzewnej.

Źródło: Witt