Ardagh Glass Packaging ogranicza zużycie wody
11 Jan 2023 11:29

 

Redukcja zużycia wody w zakładach należących do Ardagh Glass Packaging – Europe (AGD – Europe) to kluczowy element Strategii Zrównoważonego Rozwoju Ardagh Group, zakładający zmniejszenie o 26% ilości wody w procesach produkcyjnych firmy do 2030 r. i dzięki temu ograniczenie jej negatywnego wpływu na środowisko przy zachowaniu wydajności produkcyjnej procesu produkcji szkła.

Aby to osiągnąć AGP – Europe realizuje znaczące inwestycje w zakresie projektów zmniejszających o 1/3 zużycie wody w swych 20 zakładach i wspierających realizację celów przewidzianych na 2030 r.

Dwa projekty zmniejszenia zużycia wody uruchomione w 2022 r. już przyniosły istotne korzyści: mowa o Procesie Chłodzenia Wody w Obiegu Zamkniętym zakładu w szwedzkim Limmared oraz Projekcie Zmniejszenia Zużycia Wody w polskim Ujściu.

W Limmared, dzięki instalacji dwuetapowego zamkniętego systemu chłodzenia powietrza i wody przeznaczonego do schładzania procesów produkcyjnych zdołano zastąpić powietrzem wodę czerpaną dotychczas z pobliskiej rzeki i uzyskano aż 66% oszczędność tego surowca w porównaniu z 2021 r.

W Ujściu w miejsce dotychczasowego poboru wód gruntowych zainstalowano niezależne systemy obiegu zamkniętego dla czystej i brudnej wody, służące do chłodzenia maszyn wykorzystywanych przy produkcji szkła, i osiągnięto 25% ograniczenie zużycia wody w porównaniu do 2021 r.

Programy oszczędzania wody Ardagh zostały zostały niedawno nagrodzone przez British Glass w konkursie 2002 Glass Focus Sustainable Practice. Jak komentowało jury: Fantastycznie jest obserwować, jak dzięki transferowi zdolności jeden pomysł w jednym miejscu zmienia się w szereg pomysłów w wielu miejscach, na czym wszyscy korzystają. Nie zrobiono tego tylko w jednej lokalizacji, ale w dwudziestu, co faktycznie pokazuje, że ta technologia jest możliwa do przeniesienia do innych zakładów, znacznie zmniejszając ilość wody w ich działalności.

Annelene Ikemann, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Ardagh Glass Packaging – Europe: Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z postępu, jaki dokonał się dzięki tym inicjatywom: w ciągu dwóch lat byliśmy w stanie znacząco ograniczyć nasze zużycie wody, co zbliża nas do osiągnięcia celu na 2030 r. Będziemy nadal koncentrować się na wodzie jako surowcu i dalej ograniczać jej zużycie w naszych fabrykach.

Opracowano na podstawie informacji Ardagh Group

 

error: Kopiowanie zabronione!