Arka Druk inwestuje w nową KBA Rapida 106-7+L ALV3
15 Sep 2015 11:07

W ostatnim czasie w firmie Arka Druk z Łap, specjalizującej się w produkcji opakowań klasy premium, rozpoczęła pracę nowa, pełnoformatowa maszyna arkuszowa KBA Rapida 106-7+L ALV3. Jej hybrydowa konfiguracja znacząco rozszerza spektrum dostępnych zastosowań m.in. o naprzemienne drukowanie farbami UV i konwencjonalnymi, zadrukowywanie podłoży niewsiąkliwych oraz aplikowanie różnych kombinacji lakierów. Zakup ten umożliwił wyjście drukarni na rynki zagraniczne oraz zaoferowanie klientom niedostępnych dotychczas produktów. Równocześnie wdrożony tu został zaawansowany system MIS stworzony przez firmę Cicero Stapro Group, reprezentowaną na polskim rynku przez KBA CEE. Inwestycja została częściowo sfinansowana ze środków unijnych w ramach projektu „Zakup innowacyjnych maszyn drukarskich oraz oprogramowania kluczem do zwiększenia pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa Arka Druk”.

Arka Druk specjalizuje się w produkcji opakowań kartonowych od niemal dwudziestu lat. Gros jej klientów stanowią odbiorcy z branż farmaceutycznej, kosmetycznej oraz spożywczej. W firmie, m.in. dzięki niedawnym inwestycjom, systematycznie rośnie udział eksportu – obecnie wynosi on 30% sprzedaży. Jak twierdzi Artur Bach, właściciel drukarni, stało się to możliwe dzięki wdrożeniu maszyny hybrydowej KBA Rapida 106, pozwalającej na zadrukowywanie i uszlachetnianie wielu nietypowych podłoży, a tym samym – na znaczne rozszerzenie portfolio realizowanych zleceń:

Dodaje przy tym, że zakup nowej maszyny w hybrydowej konfiguracji podyktowany był przede wszystkim chęcią wykonywania niedostępnych dotychczas zleceń: „Po jej wdrożeniu udział opakowań na bazie podłoży niewsiąkliwych stanowi 20% naszej produkcji. Technologia hybrydowa pozwoliła nam również na zastosowanie innowacyjnych uszlachetnień w postaci aplikowania różnych kombinacji lakierów.”

Jak przyznaje właściciel drukarni, wybór dostawcy planowanej maszyny hybrydowej nie był prosty: „Naszą dotychczasową produkcję realizowaliśmy z pomocą maszyn innego dostawcy. Jednak po przeanalizowaniu dostępnych ofert rynkowych okazało się, że firma KBA CEE zagwarantowała nam najlepszy stosunek jakości do ceny, a maszyna KBA Rapida 106 oferuje najszersze spektrum możliwości konfiguracji”.

Została ona fabrycznie dostosowana do produkcji opakowań kartonowych poprzez podniesienie o 450 mm oraz wyposażenie w pakiet CX umożliwiający zadrukowywanie surowców o grubości do 1,2 mm. Jej konfiguracja obejmuje m.in.: system odsysania pyłu papierowego w systemie nakładania; w pełni automatyczną zmianę form drukowych; wieżę lakierującą do nanoszenia lakierów UV i dyspersyjnych; system cyrkulacji lakierów pigmentowanych SCC, energooszczędną technologię suszenia KBA VariDry Blue IR/TL/UV, jak również rozbudowane systemy kontrolno-pomiarowe. Na te ostatnie Artur Bach zwraca szczególną uwagę: „Działający w trybie in-line, rewolucyjny system KBA QualiTronic Professional wsparliśmy pracującym off-line rozwiązaniem firmy Eye C, które dokonuje kontroli na każdym etapie produkcji. Dzięki temu możemy m.in. sprawdzać poprawność zapisu Braille’a, jak też wysokość jego wytłoczenia na gotowym produkcie. Posiadając tak rozbudowane rozwiązanie kontrolno-pomiarowe jesteśmy w stanie wychwycić nawet najmniejszy błąd, czasem niewidoczny dla ludzkiego oka, a tym samym – sprostać najbardziej restrykcyjnym wymogom jakościowym stawianym przez klientów”.

Wśród dostarczonych wraz z maszyną rozwiązań kontrolno-pomiarowych KBA znalazły się także systemy: ErgoTronic ColorControl z funkcją ErgoTronic Lab, QualiTronic QualityPass, QualiTronic DotView, ErgoTronic ACR, ImageZoom oraz QualiTronic PileView. Po wdrożeniu maszyna została poddana standaryzacji ISO/PSO przez współpracującą z KBA CEE firmę IPM.

Równocześnie z jej zakupem w firmie został wdrożony system MIS czeskiej firmy Cicero Stapro Group, mający za zadanie usprawnić pracę całego przedsiębiorstwa. Jego dostawcą, podobnie jak w przypadku maszyny, była firma KBA CEE. „Elastyczność i kreatywność naszych czeskich partnerów spowodowała, że pracujemy obecnie z systemem idealnie skrojonym pod potrzeby drukarni stricte opakowaniowej, jaką jest Arka Druk” – podkreśla Artur Bach.

Hybrydowa KBA Rapida 106 jest pierwszą maszyną drukującą zakupioną z myślą o nowo wybudowanym przez Arka Druk zakładzie produkcyjnym. Poza inwestycjami w proces drukowania oraz zarządzania firmą, w ostatnim czasie znacząco rozbudowany został także tutejszy dział introligatorni; wśród zakupionych urządzeń znalazły się m.in. kolejne maszyny do sztancowania i tłoczenia folią.

Źródło: KBA