10 lat technologii Kodak Flexcel NX
11 May 2018 13:48

Zorganizowana 12 kwietnia w łódzkim hotelu Vienna House Andel's konferencja Meet Kodak Polska stała się okazją do świętowania – przez pracowników firmy, klientów i użytkowników rozwiązań Kodaka – okrągłej, 10. rocznicy wprowadzenia na rynek technologii Kodak Flexcel NX. Oprócz wspomnień z początków wprowadzania tej technologii na rynek, spotkanie posłużyło przedstawieniu nowej inicjatywy – utworzenia Klubu Flekso zrzeszającego użytkowników rozwiązań fleksograficznych marki Kodak. 

Jubileuszowe spotkanie rozpoczęli Jolanta Wiśniewska – dyrektor zarządzająca Kodak Polska – i Jacek Galiński odpowiedzialny za wdrożenia technologii Flexcel NX w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Dekadę temu firma Kodak pokonała ograniczenia dotyczące jakości i wydajności druku fleksograficznego dzięki rewolucyjnemu jak na tamten czas podejściu do produkcji płyt fleksograficznych. W 2008 roku na targach drupa zadebiutował system Kodak Flexcel NX, który otworzył możliwość drukowania w wysokiej rozdzielczości i zapewnił proste wdrożenie innowacyjnego wówczas rozwiązania w standardowym środowisku produkcyjnym – podkreślał Jacek Galiński. Wszystkim Państwu, którzy byliście z nami przez te lata, z którymi wspólnie dzieliliśmy się wiedzą i doświadczeniem, poznawaliśmy możliwości tej technologii, chcielibyśmy przy tej okazji serdecznie podziękować – dodała Jolanta Wiśniewska. 

Jak powstał i co zapoczątkował system Kodak NX – pocztówki z historii 

W pierwszym wystąpieniu Jacek Galiński wrócił do przeszłości: Za początek fleksografii (a dokładnie druku anilinowego) przyjmuje się rok 1853, kiedy to w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy użyto elastycznej płyty do maszyny rotacyjnej. W 1938 roku opatentowano cylinder rastrowy (anilox) do przekazywania farby, w 1972 roku wprowadzono fotopolimerowe formy drukowe, a w 1996 – CtP do płyt flekso. Rok 2006 przyniósł przełomowy moment – Kodak Polychrome Graphics, ówczesny lider technologii materiałów termicznych, połączył siły z firmą Creo – liderem technologii laserowej obróbki termicznej, sprawdzonej pod kątem stabilności i jakości obrazowania. Połączenie unikalnych materiałów, opatentowanego procesu laminowania i najlepszej w swojej klasie technologii naświetlania zaowocowało systemem Kodak Flexcel NX. 

Jak podkreślał prelegent, system umożliwił zniesienie niektórych ograniczeń cyfrowej technologii płyt fleksograficznych LAMS i był pionierem zastosowania cyfrowych płaskich punktów w przemyśle fleksograficznym. Wprowadzenie tej technologii nie tylko pozwoliło podnieść standard druku fleksograficznego, ale także umożliwiło mu konkurowanie z wklęsłodrukiem i offsetem.

Początkowo firma Kodak wprowadziła na rynek system Flexcel NX jako rozwiązanie dla małych i średnich formatów płyt, ale z biegiem lat systematycznie je rozwijała. W ciągu kilku następnych lat rodzina Flexcel NX została rozszerzona o wersje wielkoformatowe, co zapewniło pełne pokrycie wszystkich segmentów druku opakowań w technice fleksograficznej. Klienci docenili przede wszystkim fakt, że technologia ta obniża koszty i zapewnia większą wydajność oraz standaryzację w drukarni.

Flexcel NX – nieustanne wzrosty i Klub Flekso

Obecnie na świecie pracuje ponad 550 systemów Kodak Flexcel NX, z czego około 230 w Europie. Kodak regularnie odnotowuje co roku dwucyfrowy wzrost sprzedaży płyt Flexcel NX. Jednym z kluczowych rynków dla firmy, co podkreślał Jacek Galiński, jest również Polska, gdzie systematycznie przybywa użytkowników tej technologii. Spotkanie rocznicowe stało się więc okazją do utworzenia pierwszego w Polsce Klubu Flekso. Inicjatywa ta ma umożliwić użytkownikom rozwiązań Kodak Flexcel NX dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Jej idea powstała – o czym mówił Piotr Lis z firmy 3M – jesienią ubiegłego roku, kiedy to obie firmy zorganizowały pierwszą edycję panelu branżowego poświęconego wyzwaniom technologicznym i technicznym, jakie niesie współczesna produkcja fleksograficzna. Założyciele mają nadzieję, że Klub Flekso będzie kontynuacją tego typu spotkań, a także okazją, by w mniej formalnej atmosferze rozmawiać o wyzwaniach technologii fleksograficznej. Co bardzo ważne, dostęp do Klubu mają wszyscy pasjonaci flekso.

Kiedy flekso smakuje jak 10-letnia whisky

Właśnie w takiej mniej już formalnej atmosferze przebiegła kolejna część spotkania, podczas którego firma Kodak podziękowała swoim klientom – użytkownikom technologii Kodak Flex-cel NX – za lata współpracy, wręczając ich przedstawicielom butelki 10-letniej whisky. Wcześniej przedstawiono garść informacji na temat tego trunku i jego klasycznego smakowania w specjalnych szklankach, które również zostały dołączone do prezentu. 

Podstawowa technologia systemu Flexcel NX była stopniowo udoskonalana od 2008 roku, kiedy to zaczęto ją wdrażać w drukarniach, o czym wspominali w tej części spotkania Jacek Galiński i Andrzej Basiński z firmy Netflex, partnera biznesowego Kodaka na rynku fleksograficznym. Jak podkreślali, klienci decydujący się na to rozwiązanie zyskiwali rozwiązanie odróżniające ich od konkurentów w dynamicznym otoczeniu rynkowym; obecni na sali użytkownicy dodali do tych zalet także spore oszczędności zapewniane przez wdrożenie systemu Flexcel NX. 

Flexcel NX – limitowana edycja i konkurs Kodak's Global Flexo Innovation Awards

Ostatni z prelegentów – Roland Hamacher, szef sprzedaży na Europę z firmy Kodak – zapowiedział dwie ciekawe globalne inicjatywy przedsiębiorstwa z okazji 10-lecia technologii Flexcel NX. Pierwszą z nich będzie wprowadzenie na rynek limitowanej edycji 25 systemów Flexcel NX, wyróżniających się unikalną stylistyką i atrakcyjnym, nowoczesnym wzornictwem. Równolegle Kodak wprowadza także nowe nagrody Kodak Global Flexo Innovation Awards. Konkurs jest otwarty dla uczestników z całego świata, a jego celem jest uhonorowanie osiągnięć i postępów w projektowaniu opakowań, a także sukcesów w zakresie zastosowania workflow w produkcji. Wziąć w nim może udział każdy projekt opakowania komercyjnego wydrukowanego z pomocą płyt Kodak Flexcel NX. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach zostaną wybrani przez niezależne jury złożone z ekspertów, a następnie zaprezentowani podczas specjalnej ceremonii na początku 2019 roku. Jacek Galiński zachęcał polskich użytkowników tej technologii do udziału w konkursie. Kończąc spotkanie zapowiedział jednocześnie kolejne wydarzenia Klubu Flekso i warsztaty z technologią Flexcel NX.

Artykuł sponsorowany