4∞Form: rewolucja w przemyśle farmaceutycznym
19 Sep 2024 14:31

Firma Aluflexpack opracowała rewolucyjną – jak twierdzi – innowację w dziedzinie opakowań, która znajdzie zastosowanie przede wszystkim w przemyśle farmaceutycznym, ale może przydać się również w innych zastosowaniach.

4∞Form to farmaceutyczny blister wykonany w całości z lakierowanego aluminium, co oznacza, że ​​idealnie nadaje się do recyklingu. Ma imponujące właściwości ochronne i jest zgodny zarówno z istniejącymi, jak i przyszłymi normami prawnymi oraz przepisami farmaceutycznymi i opakowaniowymi, takimi jak niedawno wprowadzone rozporządzenie PPWR.

4∞Form przeznaczony jest przede wszystkim dla przemysłu farmaceutycznego, gdzie może zastąpić dotychczasowe rozwiązania stosowane przy pakowaniu tabletek, kapsułek i tym podobnych produktów, takie jak OPA/AL/PVC (do formowania na zimno) czy PVC/PVDC (termoformowanie). Istotną różnicą jest to, że innowacyjne opakowanie Aluflexpack jest w całości wykonane z lakierowanego aluminium. Tutaj kryje się sekret nazwy produktu; aluminium to materiał, który można poddawać recyklingowi w nieskończoność bez utraty jego właściwości, które w branży opakowaniowej są niezwykle istotne dla zachowania bezpieczeństwa i jakości produktów.

Aluminium jest wyjątkowo lekkie, odporne zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury, oraz zapewnia stuprocentową ochronę przed wilgocią, światłem, tlenem i innymi gazami, a także bakteriami i mikroorganizmami. Produkty w elastycznych opakowaniach aluminiowych zapewniają zatem bardzo długi okres przechowywania.

Jako firma zajmująca się opakowaniami giętkimi, która od ponad 40 lat opracowuje produkty na bazie aluminium, zdecydowanie stoimy za wszystkim, co aluminium ma do zaoferowania, a wynika z jego właściwości barierowych i cyrkularnych.  (...) Nowe przepisy kształtujące rynek zachęciły nas do wypróbowania czegoś, czego nikt wcześniej nie zrobił: przekształcenia lakierowanego aluminium w nowy, w pełni nadający się do recyklingu produkt dla przemysłu farmaceutycznego! (...) Opracowaliśmy rozwiązanie, które może nadać rynkowi farmaceutycznemu nowy, bardziej zrównoważony kierunek – mówi Johannes Steurer, dyrektor generalny Aluflexpack.

Produkt można w pełni dostosować do wszelkich indywidualnych potrzeb klientów, od kształtu po nadruk i branding, a także stosować do pakowania różnych produktów farmaceutycznych, m.in. antybiotyków, właśnie ze względu na szczególnie silną barierę oraz leków dostępnych bez recepty i wielu innych.

Aluflexpack stawia na zrównoważony rozwój, o czym świadczą liczne certyfikaty. W maju 2024 r. firma została nagrodzona złotym medalem przez EcoVadis, organizację oceniającą wyniki w zakresie zrównoważonego rozwoju w czterech głównych obszarach: środowisko, prawo pracy i prawa człowieka, zrównoważone zamówienia oraz etyka. Tym samym Aluflexpack znalazł się w 1% najlepiej ocenianych firm przez EcoVadis w branży poligraficznej. Aluflexpack aktywnie rozwija również rozwiązania w zakresie obiegu zamkniętego, które zapewniają pełną zgodność z proponowanym unijnym rozporządzeniem w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) na poziomie europejskim. Firma zaangażowała się także w inicjatywę Science-Based Targets (SBTi), starając się zminimalizować wpływ na środowisko.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Aluflexpack