6. Sympozjum Fleksograficzne firmy Scorpio
19 May 2017 13:48

W dniach 20-21 kwietnia w hotelu Premium Ambasador w Łodzi firma Scorpio zorganizowała kolejne (już szóste) Sympozjum Fleksograficzne. Sympozja są organizowane co dwa lata i adresowane głównie do klientów firmy Scorpio. 

Gości powitali obecnie zarządzający firmą Tomasz Stańczyk i organizator sympozjum Krzysztof Pisera. Poza klientami firmy Scorpio z Polski i ze Słowacji do udziału w sympozjum są zapraszane osoby związane z polską fleksografią. W tegorocznej edycji wygłoszono 13 referatów. Jak zwykle w przypadku sympozjów firmy Scorpio referaty gości zagranicznych były tłumaczone i uzupełniane przez pracowników firmy. Nie wszystkie referaty miały związek z fleksografią par excellence. Poniżej krótkie omówienie wystąpień.

Pierwsze dwa referaty pt. „Hybrid Software: Moc tkwi w PDF-ie” oraz „Stop headache start Cloudflow: pakiet korzyści dla przygotowalni i drukarni opakowaniowych – case studies” zostały wygłoszone przez Christophera Grafa i Tomasza Stańczyka, dopełniając się wzajemnie. W referatach przedstawiono zagadnienia związane z zastosowaniem standardowego PDF w studiach DTP oraz z użytkowaniem w komunikacji z klientami systemu Cloudflow, a także profesjonalnego edytora PDF PACKZ do produkcji etykiet i opakowań.

Trzeci referat pt. „Najprostsza droga do wysokojakościowych fleksograficznych form drukowych” został wygłoszony przez Holgera Neumanna i Kamila Haczmeriana. W referacie przedstawiono nowe rozwiązania firmy Flint Group związane z formami nyloflex FTP Digital. Omówiono zalety form fleksograficznych z płaskim punktem.

Kolejny referat pt. „Naświetlanie form drukowych – nowe możliwości z ThermoFlexX” wygłosili Jenne Smith i Kamil Haczmerian. Przedstawiono maszyny do naświetlania form fotopolimerowych systemu ThermoflexX i omówiono zalety tego rodzaju systemów.

Następnym referentem był Piotr Lis z firmy 3M Poland. W referacie „Jak oszczędzać i zarabiać pieniądze” omówił zastosowanie produktów koncernu 3M w życiu i przemyśle, w tym i w poligrafii.

Referat „Automatyzacja montażu form drukowych” przedstawili Graham Harrison i Mateusz Szymański, charakteryzując systemy i urządzenia FTS 2CM oraz AutoMounter firmy J. M. Heaford. Podkreślono zalety tych systemów i możliwości ich stosowania.

Kolejnym referentem był Mariusz Sosnowski z firmy Infosystem SA. W swoim referacie pt. „Wyniki prac badawczo-rozwojowych kluczem do pozyskania dofinansowania na maszyny” przedstawił wymagania i rodzaje prac B + R niezbędnych do pozyskania dofinansowania zakupu maszyny, która to maszyna będzie instrumentem służącym do wdrożenia w przemyśle wyników uzyskanych prac. 

Tomasz Wojnarowski z firmy Xeikon zaprezentował „Aspekty technologiczne w druku cyfrowym etykiet i opakowań”. W referacie przeprowadzono analizę porównawczą techniczną i ekonomiczną drukowania etykiet i opakowań na urządzeniach firmy Xeikon pracujących w systemie elektrofotografii z suchym tonerem oraz w technologii drukowania natryskowego. Podano zalety tego ostatniego.

W „Wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość w zastosowaniu praktycznym” wprowadził słuchaczy Maciej Walczak z firmy Vitualion. Wystąpienie to zamknęło pierwszy dzień obrad. 

W piątek 21 kwietnia wygłoszono następujące referaty:

„Jakość drukowania fleksograficznego w świetle normy ISO 12647 – 7” autorstwa Svitlany Khadzhynovej z Instytutu Papiernictwa i Poligrafii PŁ. Autorka przybliżyła słuchaczom wymagania stawiane przez tę normę oraz zwróciła uwagę na krytyczne punkty technologiczne.

Następnie Maurycy Organa w wystąpieniu „Własność intelektualna i prawa autorskie w segmencie opakowań” wprowadził słuchaczy w meandry tego problemu, które nie są dobrze znane większości pracowników segmentu opakowań.

Daniel Niehues i Justyna Długosz w referacie pt. „Redukuj wagę tulei i przepływ powietrza do adapterów – innowacje Rotec” przedstawili ostatnie innowacje w tym zakresie wprowadzone do produkcji przez firmę Rotec.

Ostatni referent, Krzysztof Pisera, w bardzo ciekawym wystąpieniu „Uszlachetnianie cyfrowe opakowań i etykiet – MGI JV 3DV” przedstawił możliwości cyfrowego uszlachetniania druków z wykorzystaniem do tego celu cyfrowych maszyn (urządzeń do lakierowania i foliowania) JETvarnish 3 DW i foil.

W sympozjum wzięło udział ponad 120 osób. Większość z nich czeka na kolejne sympozjum, które odbędzie się za 2 lata.

Stefan Jakucewicz