Aersystem – kabiny dźwiękoszczelne skrojone na miarę
24 Feb 2021 14:44

Aersystem to włoska firma z siedzibą w Campodarsego koło Padwy, która ma długą tradycję w produkcji rozwiązań do ochrony przed hałasem takich jak kabiny dźwiękoszczelne i ekrany dla różnych gałęzi przemysłu. Posiada wieloletnie doświadczenie w branży tektury falistej, a dzięki ponad 80 instalacjom w samej Polsce stała się preferowanym dostawcą wiodących producentów na naszym lokalnym rynku. 

Firma Aersystem została założona w 1990 roku przez dwóch braci, którzy przez kilka lat pracowali w sektorze rekultywacji środowiska na zlecenie różnych firm. Zdecydowali, że nadszedł czas, aby założyć własną firmę, koncentrującą się na produktach dostosowanych do potrzeb najbardziej wymagających branż w zakresie redukcji hałasu. 

Osiemnaście lat temu, przez przypadek, zgłosił się do nas dostawca tekturnic, który miał problem z hałasem w zakładzie jednego ze swoich klientów – wspomina Renzo Rigoni, dyrektor generalny Aersystem. – Wtedy po raz pierwszy zobaczyliśmy sklejarkę pojedynczą. Skonstruowaliśmy 4-ścienną kabinę chroniącą resztę hali produkcyjnej przed hałasem generowanym przez tę maszynę, w którą wbudowaliśmy również system wentylacyjny odprowadzający gorące powietrze z kabiny. W przeciwnym razie stworzylibyśmy w niej saunę i mielibyśmy problem z przeciekającą z dachu wodą. To było nasze pierwsze doświadczenie z branżą tektury falistej i okazało się, że jest to udana instalacja. Od tego czasu zaczęliśmy współpracować z innymi firmami, które miały podobne problemy z hałasem. Jedna instalacja kabiny za drugą szybko uczyniły nas sławnymi również poza granicami Włoch.

Głośny problem

Aersystem jest obecnie znaczącym graczem z imponującą liczbą instalacji w Europie Wschodniej i szybko umacnia swoją pozycję również w krajach takich jak Hiszpania, Turcja, a nawet Rosja, gdzie przepisy dotyczące hałasu stają się coraz bardziej rygorystyczne – potwierdza Gunnar Prucker z firmy Corrutek, która jest przedstawicielem Aersystem na rynkach polskim i wschodnioeuropejskim. – Jeszcze 5 czy 6 lat temu kabiny dźwiękoszczelne były raczej rzadkością instalowaną jedynie na sklejarkach pojedynczych. Obecnie hałas jest istotnym problemem: zgodnie z przepisami UE maksymalny poziom hałasu w środowisku produkcyjnym nie może przekraczać 85 dB. Tekturnice są coraz szybsze i szersze (większość nowych tekturnic zainstalowanych w Polsce ma szerokość roboczą 2,8 m), więc przenoszą więcej masy i transportują więcej tektury, co powoduje, że cały proces generuje więcej hałasu. Dlatego dziś firmy z branży tektury falistej zwracają się do nas o pomoc w obniżeniu poziomu hałasu nie tylko na sklejarkach, ale także w części suchej, na podgrzewaczu i agregacie klejowym, a nawet pod tzw. mostem. Często zdarza się, że cała tekturnica, zwłaszcza w przypadku nowych instalacji, jest w pełni wygłuszona od początku do końca linii. Aersystem to majstersztyk: to o wiele więcej niż zainstalowanie grubej kabiny dźwiękoszczelnej wokół maszyny i zamontowanie systemu wentylacji na jej dachu w celu odprowadzania gorącego powietrza; potrzeba wielu lat doświadczenia i głębokiej wiedzy na temat charakterystyki technicznej każdego typu maszyny, aby dostarczyć funkcjonalny produkt. Każda instalacja wymaga bardzo dobrej widoczności wewnątrz kabiny, ponieważ operatorzy muszą być w stanie przez cały czas monitorować pracę maszyny. Dlatego też rozmiary i położenie okien są za każdym razem dostosowywane do indywidualnych potrzeb, zawsze biorąc pod uwagę, że wzrost operatorów i personelu konserwacyjnego może wahać się od 1,6 do 2 metrów. Przed wyprodukowaniem kabiny precyzyjnie określamy również miejsca, w których należy zamontować „drzwi użytkowe” dla operatorów, umożliwiające łatwy i natychmiastowy dostęp do wnętrza kabiny, a także większe drzwi, typu wahadłowego lub przesuwnego, pozwalające na wjazd nawet wózków widłowych w przypadku konserwacji i usuwania usterek.

Właśnie dlatego lubię nazywać Aersystem krawcem izolacji akustycznej – stwierdza Renzo Rigoni. – Musi on dostarczyć idealnie dopasowaną „kurtkę” dla tekturnicy, ponieważ każda maszyna ma swoją specyfikę. To właśnie tutaj w grę wchodzi wiedza specjalistyczna.

Zgodnie z przepisami UE, dźwiękoszczelne kabiny stają się koniecznością niemal na całej linii tekturnicy – począwszy od sklejarek pojedynczych, a skończywszy na innych jednostkach, takich jak przekrawacze, gdzie poziom hałasu może sięgać 100 dB. Nie widziałem w Polsce żadnej tekturnicy całkowicie pozbawionej kabin dźwiękoszczelnych – stwierdza Gunnar Prucker. – Muszę przyznać, że polscy producenci tektury falistej są bardzo odpowiedzialni i wrażliwi na zdrowie i dobre warunki pracy swoich pracowników, nie chodzi im wyłącznie o spełnienie przepisów BHP. W porównaniu z ceną tekturnicy kabiny dźwiękoszczelne są znacznie mniejszą, ale mądrą inwestycją, ponieważ przede wszystkim poprawiają komfort pracy operatorów i ogólne warunki pracy, zarówno pod względem redukcji hałasu, jak i odprowadzania nadmiaru ciepła. Co więcej, podczas mroźnych miesięcy zimowych nasze kabiny mogą przekierować ciepło generowane przez tekturnicę do obszaru magazynowania papieru lub nawet do hali przetwórczej, znacznie obniżając koszty ogrzewania.

Technicznie rzecz biorąc, kabiny dźwiękoszczelne Aersystem są w stanie obniżyć poziom hałasu o 20-22 dB. Ostateczny wynik zależy w dużej mierze od hali, w której zainstalowana jest tekturnica. Jeśli na przykład sufit jest bardzo niski, co zdarza się w starym budownictwie, to prawdopodobnie „odbije” hałas – wyjaśnia Gunnar Prucker. – Im wyższy budynek, tym lepiej, przy czym ważną rolę odgrywają również materiały użyte do budowy, a także szerokość hali.

Doskonała jakość i włoskie wzornictwo

Co wyróżnia Aersystem? Przede wszystkim nasze ogromne doświadczenie, szczególnie w branży tektury falistej, nasza głęboka znajomość wszystkich istniejących modeli tekturnic i poszczególnych maszyn, niezależnie od ich marki, wieku i konfiguracji – stwierdza Alessandro Busatto, jeden z wyspecjalizowanych inżynierów zajmujących się projektowaniem kabin. – Traktujemy tę sprawę bardzo poważnie i dostarczamy najwyższy możliwy poziom jakości dla każdej kabiny, wyposażonej w wytrzymałe ściany o grubości 100 mm, zapewniające solidność, maksymalne pochłanianie hałasu i długowieczność. Z pewnością dodajemy również ostateczny akcent włoskiego wzornictwa i stylu, które sprawiają, że te monstrualne maszyny wyglądają o wiele bardziej atrakcyjnie.

Firma kontynuuje reinwestowanie swoich zysków, aby z każdym rokiem stawać się coraz bardziej konkurencyjną. Pozwolę sobie dodać, że to, co wyróżnia Aersystem, to również uczciwa i atrakcyjna cena, którą rynek docenia – mówi Renzo Rigoni. – W ciągu ostatnich 5-6 lat dużo zainwestowaliśmy we własne urządzenia do cięcia laserowego, montażu i malowania, co pozwala nam nie tylko kontrolować koszty produkcji, ale przede wszystkim zagwarantować najwyższą jakość. Sprzedajemy nasze urządzenia z 2-letnią gwarancją i w tym okresie wymieniamy bezpłatnie wszystko, co się zepsuje. Ale tak naprawdę kabiny dźwiękoszczelne nie są pracującymi maszynami, więc awarie zdarzają się niezwykle rzadko, jeśli w ogóle.

Żadne oczekiwanie nie pozostanie niezaspokojone

Mamy około 150 kabin dźwiękoszczelnych i pomieszczeń kontrolnych Aersystem zainstalowanych w Polsce i Europie Wschodniej i naprawdę nie możemy sobie przypomnieć żadnego problemu z nimi – potwierdza Gunnar Prucker. – DS Smith, Smurfit Kappa, Dunapack Eurobox, Mondi, TFP, Werner Kenkel, Model Group, Aquila, Convert Paper, Bart, Royal Pack, Inpol Papier i wielu innych producentów wybrało Aersystem ze względu na jakość, elastyczność, solidność i wzornictwo. Oferujemy modułową konstrukcję w stylu LEGO, która pozwala klientowi w razie wypadku – np. uderzenia wózkiem widłowym – na szybką i tanią wymianę uszkodzonej części. Nasza elastyczność i inteligentne projektowanie pozwalają nam również spełniać niezwykłe oczekiwania naszych klientów; na przykład jeden z nich – oprócz typowej dla naszych kabin wytrzymałej konstrukcji – zażyczył sobie, aby od podłogi aż po sufit wyglądały one jak wielkie, wysokie wieże. Ponadto w Arabii Saudyjskiej zainstalowaliśmy dźwiękoszczelne ściany od podłogi po sufit wzdłuż całej tekturnicy, aby wypuszczać gorące powietrze bezpośrednio przez dach i chronić pracowników nie tylko przed hałasem, ale również przed upałem, który w Arabii Saudyjskiej czasem przekracza nawet 50°C! Zawsze dostosowujemy kabiny do potrzeb klienta, oferując duży wybór kolorów, logo firmy i inne personalizacje, które nadają ostateczny szlif doskonałości, dokładnie taki, jakiego można oczekiwać od pasjonata włoskiego krawiectwa!  AN