Antislip Gluing – 75% mniej folii opakowaniowej 
19 Nov 2021 13:43

W 2020 roku w młynie firmy Swissmill zainstalowano system nanoszenia kleju firmy Robatech w celu ustabilizowania kartonów zbiorczych na paletach w sposób przyjazny dla środowiska. 

Swissmill jest największym młynem zbożowym w Szwajcarii. Ponad 200 000 ton zboża jest mielone w siedzibie firmy w Zurychu na ponad 100 różnych produktów. Erwin Waldvogel, kierownik młyna, zajmuje się produkcją i pakowaniem płatków zbożowych. Płatki są napełniane na linii pakującej do 500-gramowych torebek foliowych dla marek własnych i pakowane w 12-paki w kartonie wtórnym. Na końcu linii robot paletyzujący układa 84 kartony w 7 warstwach poprzecznie na palecie. W razie potrzeby paleta może zostać ustabilizowana folią na stanowisku owijania. Wcześniej młyn Swissmill używał 100% folii opakowaniowej, aby ustabilizować palety podczas transportu. Od 2020 r. jest to 25%. 

Gdy firma Robatech w 2019 r. wprowadziła stabilizację palet w firmie Swissmill, Erwin Waldvogel natychmiast dostrzegł potencjał oszczędnościowy tego systemu: Firma Robatech przekazała mi dwa tygodnie później system testowy do nanoszenia kleju na gorąco za pomocą pistoletu ręcznego. Szybko mogłem się przekonać, jak dobrze klej topliwy na bazie PSA stabilizuje kartony zbiorcze na palecie. Depaletyzacja kartonów również była łatwa. 

Niedługo później firma Swissmill podjęła decyzję o zakupie w pełni automatycznego systemu stabilizacji palet. 

Od początku 2020 roku dwie głowice napylające klej AX nanoszą po dwie warstwy kleju bezpośrednio na górną część opakowań zbiorczych z płatkami śniadaniowymi. Kartony w ostatniej warstwie nie są natryskiwane. Zapewnia to zintegrowana funkcja paletowania w elektronice sterującej urządzenia do topienia kleju Concept. Komunikuje się ona bezpośrednio z systemem sterowania robota paletyzującego. 

Na początku nie wszystko szło łatwo. Klientka skarżyła się na zapadające się kartony w dolnej warstwie palety w niektórych dostawach. Wiadomo, że nawet przy zastosowaniu folii termokurczliwej możliwe są uszkodzenia spowodowane silnymi ruchami. Grubość tektury odgrywa ważną rolę w rozłożeniu obciążenia, zwłaszcza gdy palety są narażone na większe siły ścinające podczas transportu. Szybko jednak znaleźliśmy dobre rozwiązanie – zdradza Erwin Waldvogel. – W przypadku palet transportowanych koleją po naniesieniu kleju na gorąco owijamy paletę folią, ale tylko do połowy. Jest to wystarczające dla osiągnięcia równomiernego rozłożenia obciążenia i uniknięcia zapadania się kartonów. 

Obok oszczędności folii pojawił się jeszcze jeden pozytywny efekt. W przeszłości operatorzy linii odbierali paletę na linii pakowania, zabierali ją do stacji owijania, wracali na linię pakowania i odbierali opakowaną paletę. Oznaczało to wiele pustych przejazdów. Dzięki systemowi kleju AntiSlip Gluing codzienny półmaraton operatorów linii został skrócony do dystansu sprintu – podsumowuje Erwin Waldvogel. – To co najmniej 1,5 godziny więcej czasu dziennie na wykonywanie podstawowych zadań. W pełni automatyczna stabilizacja palet zdecydowanie opłaciła się firmie Swissmill. 

Artykuł sponsorowany

Robatech Polska
ul. Żernicka 35 / 44-105 Gliwice
tel.: +48 32 270 20 32 / fax: +48 32 270 20 32
e-mail: info@robatech.pl
www.robatech.pl