Artystyczna wizja na tekturze
24 Feb 2021 15:19

Właściwości estetyczne i dotykowe opakowania to pierwszy kontakt konsumenta z produktem – dlatego pierwsze wrażenie, pierwszy wysłany do klienta sygnał są szczególnie ważne. Równocześnie konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na zrównoważony rozwój. Właściciele marek, projektanci i twórcy opakowań stoją więc przed wyzwaniem opracowania rozwiązań łączących design i zrównoważony rozwój. 

Dzięki nowej broszurze demonstracyjnej fiński producent tektury Metsä Board chce zainspirować wszystkich zaangażowanych w proces projektowania i pokazać różnorodne możliwości, jakie oferuje zrównoważony materiał – tektura z pierwotnych mas włóknistych. 

Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów

„Tworzenie artystycznej wizji na tekturze” to nazwa broszury, która sama w sobie jest małym dziełem sztuki i prezentuje obszerny zestaw efektów specjalnych: od różnych technik tłoczenia na gorąco po bardzo wymagające mikrotłoczenia. W broszurze przedstawiono również różne metody uzyskiwania metalicznego wyglądu. Chcieliśmy, aby projektanci i właściciele marek mogli dosłownie zobaczyć, jakie mają możliwości – 

wyjaśnia Marko Leiviskä, graphic packaging designer w firmie Metsä Board. – Dlatego uwzględnia wszystko – od bardziej ekonomicznych i prostszych po droższe i precyzyjniejsze techniki uszlachetniania. Oprócz nakładania folii na gorąco z nadrukiem na jej powierzchni, broszura demonstracyjna przedstawia również nakładanie złotej i srebrnej folii z wytłaczaniem, a także nakładanie na gorąco na powierzchnię nadruku przezroczystej folii holograficznej, połączone z wielowarstwowym tłoczeniem. Do produkcji broszury użyto tektury MetsäBoard Prime FBB Bright 355 g/m2. Dzięki odpowiedniemu materiałowi można w zrównoważony sposób realizować wizje artystyczne i uzyskać realistyczny efekt – dodaje Marko Leiviskä. – Aby to osiągnąć, tektura musi charakteryzować się doskonałą drukowalnością i przetwarzalnością.

Wiele zastosowań tektury z pierwotnych mas włóknistych 

Materiałem, który spełnia te wymagania, jest tektura z pierwotnych mas włóknistych. Jej czystość sprawia, że nadaje się do szerokiej gamy produktów, w tym do żywności i innych końcowych zastosowań wymagających wysokiej jakości takich jak farmaceutyki. Ponadto tektura z pierwotnych mas włóknistych jest materiałem zrównoważonym ekologicznie. Materiał ten jest wytwarzany z surowców odnawialnych i może 

być poddawany recyklingowi z wysokim wskaźnikiem ekoefektywności, w zależności od oferty przedsiębiorstw komunalnych. W szczególności gatunki lekkie, takie jak te z Metsä Board, przynoszą korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju, ponieważ mniejsze zapotrzebowanie na drewno już podczas produkcji pozwala zaoszczędzić surowce, energię i wodę, a dzięki mniejszej masie transportowej może zmniejszyć emisje. Jednocześnie materiał ma doskonałą drukowalność i może być uszlachetniany, co można wykorzystać do tworzenia przyciągających wzrok projektów. 

Wspólne zrównoważone projektowanie

Aby pomóc właścicielom marek i projektantom opakowań w projektowaniu zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych, powstało Nowe Excellence Center Metsä Board. Chcemy współpracować z naszymi klientami, aby opracować najlepsze możliwe opakowanie dla ich produktu – mówi Marko Leiviskä. – Osiągamy to w naszym Excellence Center dzięki połączeniu własnego know-how z umiejętnościami różnych ekspertów i partnerów. Na warsztatach online wspólnie pracujemy nad optymalizacją istniejących opakowań, opracowujemy zupełnie nowe opakowania i szukamy nowych rozwiązań dla istniejących technologii, aby stworzyć opakowania na miarę przyszłości. W celu zapewnienia analizy opracowywanych koncepcji Metsä Board korzysta między innymi z dobrze wyposażonego laboratorium swojego Excellence Center. Wykorzystuje się tu ponad 100 różnych metod pomiarowych i narzędzi analitycznych. Dzięki wirtualnemu biznesowi i oprogramowaniu do komputerowego wspomagania prac inżynierskich (CAE) firma może przeprowadzać zaawansowane symulacje i analizy wydajności opakowań. Tutaj mamy możliwość zaangażowania klientów i partnerów w proces tworzenia zrównoważonego rozwiązania opakowaniowego, koncentrując się na indywidualnych wymaganiach produktu, jednocześnie opracowując zrównoważone opakowanie tak szybko, jak to możliwe – podsumowuje Marko Leiviskä.

Opracowanie: AN

 

error: Kopiowanie zabronione!