Barwy druku. Offset arkuszowy. Lakiery część 3.
22 Mar 2021 12:45

Stale rosnące wymagania klientów dotyczące atrakcyjności wyglądu i funkcjonalności produktów poligraficznych powodują, że większość druków jest następnie uszlachetniana. Najczęściej stosuje się do tego celu metodę lakierowania powierzchni lub laminowanie folią.

 

Schnięcie lakierów dyspersyjnych cd.

Dla przebiegu procesu schnięcia lakierów dyspersyjnych korzystne jest również wydłużone wykładanie na maszynie. Powoduje ono wydłużenie czasu potrzebnego do wyschnięcia warstwy lakieru. Ponadto łatwiej jest wtedy zainstalować dodatkowe agregaty suszące.

Należy też przestrzegać następujących wskazówek:

– Suszenie powinno odbywać się tylko do momentu uzyskania nieklejącej się warstwy lakieru i niesklejania się arkuszy w stosie. Podawanie większej ilości energii jest bezcelowe.

– Dodatkowe środki przyspieszające schnięcie powinno się stosować przede wszystkim w wypadku stosowania podłoży drukowych o niskiej chłonności lub przy drukach o kryciu farbą powyżej 250%.

– Ciepłe powietrze zastosowane do suszenia nie powinno zakłócać pracy aparatu do proszkowania. 

– Lakiery do opakowań blistrowych muszą być wysuszone całkowicie. Nanosi się je często w dużej ilości, a ponieważ tworzą bardziej miękkie warstwy niż lakiery standardowe, to wykazują tendencję do sklejania druków w stosie.

– Chłodzenie arkuszy zimnym, sprężonym powietrzem po przejściu przez strefę suszącą jest najczęściej mało efektywne. 

– W wypadku lakierowania dwustronnego należy stosować specjalnie przeznaczone do tego lakiery o wysokiej zawartości ciał stałych i bardzo krótkim czasie schnięcia. W przeciwnym wypadku zalecane jest zachowanie 48-godzinnej przerwy między lakierowaniem pierwszej i drugiej strony arkusza.

Lakiery dyspersyjne powinny mieć taką szybkość schnięcia, aby nie kleiły się w stosie przy standardowo nanoszonej ilości. 

W przypadku dużego krycia farbą konieczne jest stosowanie specjalnych proszków. Należy jednak pamiętać, że proszkowanie zmniejsza odporność warstwy lakieru na ścieranie i wpływa negatywnie na efekt połysku. Najlepiej jest stosować proszek na bazie skrobi, ponieważ jego ziarna są kuliste i nie posiadają ostrych krawędzi. Można również zastosować specjalną wersję z ziarnami powlekanymi silikonem, ale należy pamiętać, że mogą utrudnić one np. proces foliowania na gorąco.

Problemy z powlekaniem. Drukowanie offsetowe możliwe jest tylko wtedy, kiedy farba i roztwór zwilżający nawzajem się odpychają. 

Jeżeli lakierujemy druki na maszynie drukującej w linii mokro na mokro, lakier, pomimo że składa się głównie z wody, musi powlec całkowicie warstwę farby. 

Lakiery dyspersyjne charakteryzują się najczęściej mniejszym napięciem powierzchniowym niż farby offsetowe, bo poniżej 35 mN/m.

Im mniejszy jest kąt zwilżania pomiędzy lakierem i warstwą farby, tym lepsze będzie powlekanie. W wypadku kątów zwilżania powyżej 20° mogą występować zjawiska wadliwego powlekania, nazywane również efektem skórki pomarańczowej. Problem ten zauważalny jest już przy wykładaniu arkuszy.

Efekt skórki pomarańczowej może powstać również podczas lakierowania mokro na sucho. Pojawia się wtedy, kiedy na powierzchni farby znajdują się duże ilości produktów rozpadu, redukujące napięcie powierzchniowe do tego stopnia, że drastycznie zmniejsza się przyczepność lakieru do powierzchni. W takim wypadku należy dobrze przewietrzyć arkusze lub poddać je wyładowaniom koronowym. Zjawisko to występuje jednak bardzo rzadko, na przykład w sytuacji, kiedy krycie farbą wynosi ok. 300%.

Pękanie warstwy lakieru. Pęknięcia warstwy lakieru mogą powstawać, kiedy lakieruje się mokro na mokro druki o bardzo dużym stopniu krycia farbą (ok. 300%). Jest to wynik nieprawidłowego tworzenia się warstwy lakieru z powodu powstających różnic napięcia powierzchniowego, spowodowanych niedostosowaniem czasu schnięcia farby i lakieru. Spękania przybierają wygląd podobny do starej glazury na antycznych wazach.

Spękania nie powstają natychmiast po wyłożeniu arkuszy, ale trochę później. 

W przypadku powstawania takiego zjawiska należy zastosować środki pomocnicze wspomagające prawidłowe tworzenie się warstwy lakieru lub opóźniacze schnięcia. cdn.

Ewa Rajnsz

Artykuł sponsorowany