Prawie każdy przedsiębiorca zna tę sytuację: nowe zlecenie, nieznany odbiorca, pierwsza faktura z ustalonym terminem płatności 14 dni. A potem mija miesiąc i pieniędzy wciąż nie ma na koncie. Coraz częściej pojawia się pytanie, czy ten nowy klient jest wypłacalny? Czy opóźnienie w płatności to niedopatrzenie, pomyłka, czy realny problem?
Jak zabezpieczyć firmę przed taką sytuacją? Jednym z możliwych rozwiązań jest faktoring.
Faktoring jest jedną z najdynamiczniej rosnących usług finansowych dla biznesu w Polsce. Dzieje się tak, ponieważ zatory płatnicze i opóźnienia w płatnościach to codzienność wielu firm, szczególnie z sektora MŚP. Cykliczne badania Bibby MSP Index potwierdzają, że większość MŚP w Polsce otrzymuje wymagane należności po terminie. W październiku 2014 problem ten potwierdzało 72,4% badanych.
Kredyt z banku czy faktoring?
Trudności w pozyskaniu zewnętrznego finansowania to jedna z barier rozwoju przedsiębiorstw. Firmy faktoringowe stosują inny model oceny ryzyka niż banki: w przeciwieństwie do tradycyjnego kredytu zabezpieczeniem są wystawione faktury, a nie hipoteka. Firma, która chce skorzystać z faktoringu, nie musi posiadać istotnego majątku czy innych twardych zabezpieczeń. Po faktoring mogą sięgnąć firmy mające oprócz problemów z płynnością przejściowe straty na działalności czy zaległości w ZUS i US. Faktoring przyjmuje często funkcję restrukturyzacyjną – faktor może pomóc w opracowaniu planu restrukturyzacji zadłużenia w urzędach, przygotowując ratalne plany spłat.
Faktoring to forma finansowania, którą doceniają również firmy w dobrej kondycji finansowej – przyspiesza bowiem odzyskiwanie należności (zamiana wystawionych faktur na gotówkę następuje w ciągu 24 godzin) i tym samym wspomaga rozwój przedsiębiorstwa.
Istotną korzyścią związaną z faktoringiem jest możliwość redukcji kosztów administracyjnych wiążących się z monitoringiem kontrahentów i ściąganiem należności. Faktoring pozwala również budować wiarygodność finansową wobec kontrahentów. Dzięki dysponowaniu gotówką i płatnościom w terminie przedsiębiorca może negocjować u swoich dostawców rabaty za szybką płatność. Jest to szczególnie ważne w branży produkcji opakowań z tworzyw sztucznych: surowiec do produkcji jest trudno dostępny, co skłania dostawców granulatu do dyktowania krótkich terminów płatności albo wręcz wymagania płatności gotówką.
Dlaczego warto być FairPay
Ostatnio przedsiębiorcy, którzy płacą swoje zobowiązania w terminie, zyskali nowe narzędzie informacyjne: rejestr Rzetelności Płatniczej FairPay, prowadzony przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej. Rejestr FairPay został stworzony, aby gromadzić Informacje Pozytywne o terminowych płatnościach. Dzięki niemu przedsiębiorstwa mogą budować wizerunek rzetelnego kontrahenta, a także pomagać w tym swoim partnerom biznesowym. Zbierając Informacje Pozytywne, każdy może tworzyć historię płatniczą własnej firmy i potwierdzać tym samym swoją wiarygodność.
Faktoring pomaga przedsiębiorcom przerwać błędne koło zatorów płatniczych – dzięki współpracy z faktorem przedsiębiorca uwalnia środki „zamrożone” w fakturach i może w terminie regulować swoje zobowiązania wobec dostawców. W ten sposób działa fair. Dlatego firma faktoringowa Bibby Financial Services dołączyła do grona ambasadorów programu FairPay –nie tylko promując nowy rejestr rzetelności płatniczej, ale również zgłaszając do niego swoich klientów.
Jaki faktoring wybrać?
Istnieją dwa główne rodzaje faktoringu: pełny (zwany też faktoringiem bez regresu) oraz niepełny (faktoring z regresem). Różnica pomiędzy tymi rozwiązaniami dotyczy sytuacji, w której odbiorca nie płaci, np. z powodu upadłości i faktor zmuszony jest w inny sposób odzyskać środki wypłacone przedsiębiorcy za fakturę. Wyboru faktoringu dokonuje przedsiębiorca w porozumieniu z faktorem.
Faktoring pełny polega na finansowaniu należności oraz przejęciu ryzyka niewypłacalności kontrahenta przez faktora. Przejęcie ryzyka jest możliwe dzięki polisie ubezpieczeniowej, którą posiada faktor. Faktoring pełny to rozwiązanie, które nie tylko umożliwia finansowanie bieżącej działalności firmy, ale również pozwala ustrzec się przed ewentualną przedłużającą się zwłoką w płatnościach kontrahentów.
Z danych Polskiego Związku Faktorów wynika, że w ostatnim roku tempo wzrostu faktoringu niepełnego było dwukrotnie wyższe niż faktoringu pełnego (faktoring niepełny rósł w tempie 23%, zaś faktoring pełny 12%; podobny trend jest obserwowany w faktoringu eksportowym). Część przedsiębiorców rezygnowała z faktoringu pełnego z powodu niskich limitów finansowania.
W Bibby Financial Services ostatnio zostały zmienione zasady przyznawania limitów finansowania w ramach faktoringu pełnego, dzięki czemu produkt ten stał się bardziej dostępny. Teraz limity finansowania w ramach faktoringu pełnego są udzielane nawet w ciągu jednego dnia – taki rezultat udało się osiągnąć Bibby Financial Services we współpracy z amerykańskim ubezpieczycielem, HCC. Standardem na polskim rynku jest oczekiwanie na odpowiedź w sprawie limitu finansowania dwa-trzy tygodnie. HCC to ubezpieczyciel bardzo elastyczny, dopasowujący się do specyfiki polskiego rynku.
Dzięki współpracy Bibby Financial Services z HCC 95% wniosków o przyznanie finansowania w ramach faktoringu bez regresu rozpatrywanych jest pozytywnie. Dlatego każdy przedsiębiorca, który chce zabezpieczyć się przed ryzykiem niewypłacalności nowego odbiorcy, zwłaszcza w handlu zagranicznym, powinien rozważyć faktoring pełny. Jest on wprawdzie droższy, ale jest to podyktowane przejęciem przez faktora wszystkich spraw, a więc i kosztów związanych z windykacją oraz odzyskiwaniem należności. Natomiast porównując faktoring pełny z bezpośrednim ubezpieczeniem transakcji warto zwrócić uwagę na koszty administrowania polisą. Współpracując z faktorem przedsiębiorca nie musi martwić się o terminy czy „drobne druczki” w polisie. Przekazuje fakturę, otrzymuje finansowanie i może o niej zapomnieć. Zachowuje płynność bez konieczności zwrotu finansowania.
Bibby Financial Services współpracuje z HCC z powodzeniem już od kilku lat na rynku brytyjskim. Ostatnio zdecydowano, że również spółki w innych krajach będą współpracowały z tym ubezpieczycielem. Wybór jest nieprzypadkowy: HCC ma najwyższe ratingi (S&P: AA, Fitch: AA, Moody’s: A1) i wyróżnia się szybkością działania, zarówno na etapie przyznawania limitu, jak i przy ewentualnej wypłacie odszkodowań.
Przetestuj faktoring
W Bibby Financial Services przedsiębiorca sam może wybrać odbiorcę do ubezpieczenia, ponieważ jest to usługa dodatkowa. Niektóre firmy mają zgłoszonych odbiorców z dwóch grup: do faktoringu z regresem i do faktoringu bez regresu.
Warto rozważyć połączenie faktoringu pełnego i niepełnego w ramach jednej firmy. Nie wszyscy odbiorcy wymagają dodatkowego ubezpieczenia należności. W przypadku dobrze znanych, sprawdzonych kontrahentów, którzy wprawdzie wymagają dłuższych terminów płatności na fakturze, jednak zawsze wywiązują się ze zobowiązań, wystarczy faktoring niepełny. Jeśli natomiast pojawia się nowe zlecenie i przedsiębiorca nie chce ryzykować, wówczas warto skorzystać z faktoringu pełnego. Rozwiązanie to sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy konieczna będzie windykacja nierzetelnego odbiorcy.
Jeśli wcześniejsze doświadczenia firmy z faktoringiem pełnym nie były satysfakcjonujące – np. przyznany limit finansowania był nieadekwatny do oczekiwań firmy – to czas na zapoznanie się z nową ofertą Bibby Financial Services.
Do końca listopada trwa promocja, która pozwoli przedsiębiorcy przetestować faktoring w Bibby Financial Services. Przez pierwsze trzy miesiące od dnia podpisania umowy przedsiębiorca będzie mógł
dokonać jej wypowiedzenia niezależnie od zapisów. W przypadku wypowiedzenia umowy faktor zwróci naliczoną prowizję od limitu finansowania. Prowizja minimalna za okres pierwszego roku współpracy będzie równa 3/4 kwoty rocznej.
***
Jakie korzyści zapewnia faktoring pełny (bez regresu)?
n Gotówka na firmowym koncie bezpośrednio po sprzedaży towarów i usług
n Przejęcie ryzyka niewypłacalności lub zwłoki w zapłacie ze strony kontrahenta
n Dodatkowa weryfikacja odbiorcy przez profesjonalne instytucje
n Koszty związane z ewentualną windykacją i odzyskiwaniem należności po stronie faktora
n Wzrost zdolności firmy do regulowania bieżących i wymaganych prawnie zobowiązań
n Szansa na rabaty ze strony dostawców i dłuższe terminy płatności ze strony odbiorców