Biznes na drugą nogę
23 Mar 2020 12:37

KF Technologie, warszawska firma specjalizująca się od 2002 r. w dostarczaniu na polski rynek najwyższej jakości maszyn i linii do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych oraz płyt i folii do termoformowania czołowych producentów, na Warsaw Pack skoncentrowała swoją prezentację na ekologicznych naczyniach jednorazowych wykonanych z wysokiej jakości pulpy trzciny cukrowej.

O głównej działalności firmy związanej z termoformowaniem opakowań z tworzyw sztucznych przypominał baner wymieniający imponującą listę dostawców maszyn, które sprzedaje w Polsce KF Technologie. Na pierwszym planie pyszniły się białe i kremowe naczynia marki GRACZ produkowane przez firmę z Bangkoku, której dystrybutorem na polskim rynku została firma-córka warszawskiego przedsiębiorstwa o nazwie KF Technologie BIO OPAKOWANIA: talerze, miski, tacki, kubki, śniadaniowe pudełka z przykrywką i pudełka na hamburgery. Są to bezpieczne dla zdrowia produkty naturalne, 100% biodegradowalne, w pełni kompostowalne i odnawialne, doskonale nadające się do wykorzystania w restauracjach, barach i do cateringu. 

Z dnia na dzień, tuż po tym, gdy dotarła do mnie wiadomość, że od 2021 roku Unia Europejska postanowiła zakazać stosowania naczyń i sztućców jednorazowych z polistyrenu, zdecydowałem o szukaniu kierunku BIO – mówi Piotr Kaczyński, właściciel firmy. Jego biznes opierał się dotychczas na sprzedaży maszyn do produkcji opakowań z plastiku i dlatego zdecydował się na dywersyfikację swojej oferty. 

Na pytanie o to, w jaki sposób nawiązał kontakt z tajlandzkim producentem, odpowiada z uśmiechem, że to... tajemnica jego Żony. Kooperantem KF Technologie BIO Opakowania została firma Biodegradable Packaging for Environment Public Co Ltd. (PBE) z siedzibą w Bangkoku, która od 15 lat produkuje i sprzedaje biodegradowalne opakowania oraz naczynia jednorazowe przeznaczone do kontaktu z żywnością marki GRACZ. Firma po ponad 5 latach poszukiwań optymalnego biomateriału do produkcji opakowań jednorazowych postawiła na wytłoczyny z trzciny cukrowej, której największym światowym producentem jest właśnie Tajlandia. Bagassa ma wiele korzystnych cech: po uformowaniu w naczynia nadaje się do przechowywania zimnej i ciepłej żywności oraz napojów, w tym również gorących olejów. Można je podgrzewać w kuchenkach mikrofalowych, piekarnikach, a po zużyciu wrzucić do kompostownika, gdzie rozkładają się w ciągu 6 tygodni. 

Używanie naczyń GRACZ jest całkowicie bezpieczne dla konsumentów, bo nie zawierają składników rakotwórczych, metali ciężkich, innych środków chemicznych, patogenów ani fencyklindyny oraz nie obciążają środowiska (w trakcie ich wytwarzania nie powstają odpady poprodukcyjne). 

Jeszcze nie ma dostępnej technologii wytwarzania opakowań z biomasy, która by chociaż ocierała się wydajnością o możliwości maszyn pracujących z tworzywami. Trzy lata temu próbowałem rozkręcić z kooperantem z Katalonii biznes produkcji opakowań z pulpy papierowej; wtedy nam się nie udało, bo plastik jest kilka razy tańszy i dużo szybciej się go obrabia. Teraz wchodzę do tej rzeki po raz drugi, tyleż z potrzeby biznesowej, co obywatelskiej odpowiedzialności za środowisko. Ale idę pod prąd i nie po raz pierwszy w swym życiu wybieram rozwiązanie, które nie jest jeszcze rozpowszechnione – podsumowuje Piotr Kaczyński. 

BIO OPAKOWANIA

ul. Łuki Wielkie 1, 02-434 Warszawa

tel.: +48 606 593 400

handel@bioopakowania.pl

www.bioopakowania.pl

Artykuł sponsorowany