Coboty Schuberta– prosta, elastyczna automatyzacja 
20 Apr 2023 13:44

Silna konkurencja i spadające marże zmuszają producentów dóbr konsumpcyjnych do poprawy efektywności procesów pakowania. Dla osiągnięcia tego celu zwykle wykorzystuje się automatyzację. Dzięki nowemu cobotowi firmy Schubert, który wkrótce trafi do seryjnej produkcji, potencjał zapewniany przez automatyzację da się wykorzystać już przy procesach podawania na początku linii pakującej – z wyjątkową elastycznością i bez konieczności programowania. Na targach interpack 2023 Schubert po raz pierwszy pokaże w akcji swoje trzy coboty, w tym urządzenie podające dla maszyny przeznaczonej do napełniania kosmetyków. 

Jak dotychczas procesy automatyzujące pakowanie żywności, słodyczy, kosmetyków i innych podobnych produktów były w większości przypadków ograniczone do samej maszyny pakującej. 

Podawanie pakowanych artykułów najczęściej odbywa się ręcznie, ponieważ działania takie jak wyjmowanie produktów ze skrzynki i układanie ich na taśmie, rozdzielanie, prawidłowe orientowanie lub sortowanie są dość złożone i ich automatyzacja rzadko się opłaca. Wraz z opracowaniem cobota tog.519 firma Schubert zyskała nowe, niezwykle wszechstronne i łatwe w obsłudze rozwiązanie, które jest bez wątpienia ważnym krokiem naprzód z punktu widzenia producentów dóbr konsumpcyjnych.

Szybkie pick & place przy obsługiwaniu nieposortowanych produktów

Cobot firmy Schubert został zaprojektowany z myślą o wymagających aplikacjach pick & place związanych z obsługą lekkich produktów: przy prędkościach do 90 cykli na minutę tog.519 podnosi różnorodne produkty/materiały opakowaniowe ze skrzyni lub z przenośnika i umieszcza je w dowolnie wybranym miejscu docelowym – bez konieczności skomplikowanego programowania, a jedynie wymagając dopasowania odpowiedniego narzędzia do produktu. Benjamin Brand odpowiedzialny za sprzedaż i wdrożenia w dziale cobotów firmy Schubert wyjaśnia: Jednostkę podciśnienia w tog.519 opracowaliśmy w oparciu o nasze sprawdzone roboty F4. Wraz z indywidualnie zaprojektowanymi narzędziami robota, z których część jest drukowana w 3D, możemy obsługiwać szeroką gamę produktów – w tym niezapakowane czekoladki, jak również plastikowe komponenty do butelek na aerozole. W cobocie zawarliśmy wszystkie zaawansowane doświadczenia firmy Schubert w zakresie technologii pick & place.

Za łatwość obsługi cobota odpowiada wspierany przez sztuczną inteligencję system przetwarzania obrazu opracowany przez firmę Schubert. Rozpoznaje on produkty w momencie ich podnoszenia, a także środowisko, w którym mają być umieszczone. Sieć neuronowa cobota jest tak zaawansowana, że może on natychmiast obsłużyć nowe produkty z tej samej grupy produktowej, np. torebek (saszetki, opakowania typu flowpack, torebki stojące, torebki z taśmą uszczelniającą itp.) w różnych rozmiarach lub butelek o różnych kształtach. Sztuczną inteligencję opracowano w takim zakresie tolerancji, by w ramach jednej grupy produktów akceptowała różne wielkości, materiały, rodzaje powierzchni lub grubości. Oznacza to, że w praktyce niepotrzebne są wstępne procesy uczenia lub rozruchu. Cobot firmy Schubert rozpoczyna pracę natychmiast po uruchomieniu.

Elastyczny i prosty w obsłudze

Integracja systemów sprawia, że cobot jest w pełni autonomiczny i mobilny. Dzięki temu może być wykorzystywany do wypełniania luk w automatyzacji w różnych i stale zmieniających się punktach procesu produkcyjnego. Może być wolno stojący lub opcjonalnie umieszczony w klatce bezpieczeństwa. W wersji wolno stojącej tog.519 chroni pracowników zwalniając tempo pracy, jeśli któryś z nich podejdzie zbyt blisko. I na odwrót: w bardzo ciasnym środowisku produkcyjnym klatka bezpieczeństwa ustawiona wokół cobota pozwala mu na realizowanie zleceń z najwyższą prędkością, bez spowolnień i przerw. Nawet przy zastosowaniu klatki ochronnej cobot pozostaje wszechstronny: klatkę wraz z robotem można łatwo przenieść w inne miejsce i wykorzystać do innych zastosowań dzięki w pełni zintegrowanym komponentom systemu plug & play.

Wyjątkowe zalety cobota sprawiają, że jest on szczególnie interesujący dla takich branż jak kosmetyczna, cukiernicza czy spożywcza. Ostatecznie duża wszechstronność i łatwe przełączanie między różnymi produktami mają kluczowe znaczenie dla tych producentów, którzy muszą szybko reagować na rynkowe zmiany i często wprowadzać nowe formaty. Z myślą o nich firma Schubert odpowiednio „wyszkoliła” sztuczną inteligencję; wśród grup produktowych, do współpracy z którymi została wstępnie przygotowana, należą: saszetki, wieczka, pompki i butelki, a także praliny i czekolada.

Sprawdzony w praktyce i wyjątkowo uniwersalny 

Gama potencjalnych zastosowań jest wyjątkowo rozbudowana. Przykładowo tog.519 może wyjmować z pojemników produkty pakowane z pomocą maszyn flow-wrap, przenosić butelki z przenośników taśmowych do maszyny napełniającej i prawidłowo je orientować, podnosić szeroką gamę niesortowanych produktów i układać je w kartonach lub nawet tworzyć opakowania z mieszaną zawartością. Dzięki przetwarzaniu obrazów możliwe jest niezawodne rozpoznanie produktów ustawionych jeden na drugim, na przykład pompek z rurkami. Jeśli bardzo wąskie, niesortowane produkty – takie jak torebki – zostaną niefortunnie dla robota umieszczone w pudełku na sztorc (w pionie) i przez to trudno mu je uchwycić, zespół wibrujący zmienia ułożenie produktów między cyklami i pomaga cobotowi odnaleźć torbę, którą da się podnieść w każdym kolejnym cyklu.

Oprócz zastosowania pojedynczego tog.519, np. do podawania produktów w maszynie pakującej, możliwe jest również ustawienie kilku urządzeń w kompletną linię cobotów, dzięki której procesy pakowania przebiegają znacznie bardziej elastycznie. Ma to sens choćby w przypadku opakowań mieszanych. Cobot współpracuje nie tylko z maszynami Schuberta, ale także z systemami innych firm, a nawet z robotami innych producentów. Ta wszechstronność otwiera przed producentami dóbr konsumpcyjnych zupełnie nowe możliwości bardzo wszechstronnej automatyzacji procesów pakowania i przeniesienia dotychczasowej produkcji na zupełnie nowy poziom. Coboty Schubert potwierdziły już swój potencjał w sektorach piekarniczym i kosmetycznym. 

Trzy coboty tog.519 będzie można obejrzeć na stoisku firmy Schubert podczas targów interpack, które odbędą się w Düsseldorfie w dniach 4-10 maja 2023 r.

Tłumaczenie: TK