CorruJET 170 w centrum cyfrowej strategii
28 Jan 2021 11:49

HANS KOLB Wellpappe (z siedzibą w Memmingen w Bawarii), niemiecki producent opakowań z tektury falistej, wkroczył na ścieżkę wzrostu w cyfrowej produkcji po zakończonej sukcesem instalacji systemu CorruJET 170, stworzonego dzięki współpracy firm Koenig & Bauer oraz Durst. Szybki czas wprowadzenia nowych produktów na rynek, nieograniczona liczba wersji i skrócenie czasu realizacji poszczególnych zamówień to główne korzyści wynikające ze strategicznej zmiany, którą zainspirowały ewoluujące potrzeby klientów.

CorruJET 170, stosowany do cyfrowego druku post-pressowego na tekturze falistej, jest kluczowym elementem znaczących inwestycji poczynionych przez KOLB w ostatnich latach i stanowi centralny punkt jej cyfrowej strategii. Maszyna drukuje cyfrowo z rozdzielczością 1200x600 dpi przy prędkości produkcyjnej do 5000 ark./h i obsługuje formaty do 1700x1300 mm.

Wzorzec jakości i bezpieczeństwa

W Grupie KOLB nie ma mediów, których nie zadrukuje CorruJET 170 – powiedział Sebastian Fromm, kierownik produkcji w KOLB Digital Solutions, cyfrowym oddziale przedsiębiorstwa. – Nie ma znaczenia, czy podłoże jest powlekane, niepowlekane, białe czy w naturalnym, brązowym kolorze tektury. Niesamowita elastyczność i jakość druku oraz brak konieczności powlekania primerem niepowlekanych podłoży to główne zalety systemu. Jest to bardzo innowacyjne, wysoce zautomatyzowane rozwiązanie również dla produkcji wysokonakładowej z ciągłym podawaniem i układaniem w stosy. CorruJET 170 stanowi wzorzec jakości druku dla podłoży niepowlekanych, zwłaszcza w przypadku brązowych i białych papierów z recyklingu, których zadrukowanie było wcześniej bardzo trudne, nawet przy zastosowaniu konwencjonalnych technologii. Różnorodność produktów, które możemy drukować, jest niesamowita. Weźmy za przykład naszą podstawową działalność. Dziesięć lat temu istniałby jeden produkt; teraz produkujemy go w czterech różnych odmianach – każda z nich wymaga specjalnego opakowania, które może być wyprodukowane tylko w sposób cyfrowy. Długość serii może się zmniejszać, ale ilość wersji będzie nadal rosnąć. Prowadzi to do większego zróżnicowania produktów, co dla nas oznacza nowe możliwości rozwoju. Nakład niektórych prac na żądanie wynosi zaledwie 500 arkuszy – ich druk zajmuje tylko sześć minut, ale maszyna jest również wykorzystywana do realizacji zamówień na ponad 20 tys. arkuszy. Nie ma praktycznie żadnych kosztów przygotowania do druku, niezależnie od długości nakładu, więc każdy arkusz kosztuje tyle samo.

CorruJET 170 drukuje atramentami bezpiecznymi dla żywności, co jest niezwykle ważne dla producentów opakowań. Atramenty wodne, wykorzystywane przez system CorruJET 170 to produkty zgodne z Ordynacją Szwajcarską, EuPIA, listą farb i atramentów Nestlé i są wytwarzane zgodnie z dobrymi praktykami produkcyjnymi (GMP). 

Maszyna CorruJET 170, przeznaczona dla przetwórców tektury falistej, została opracowana przez firmę Koenig & Bauer przy wykorzystaniu bogatego doświadczenia zdobytego przy produkcji systemu RotaJET. Połączenie wysokiej jakości i maksymalnej wydajności jest kluczową cechą wyróżniającą CorruJET 170. Wbudowana jednostka lakierująca zapewnia błyszczące lub matowe wykończenie czterokolorowych nadruków nanoszonych atramentami wodnymi. 

W odpowiedzi na zmiany

Grupa KOLB opracowuje i wytwarza szeroką gamę opakowań, materiałów opakowaniowych oraz produktów specjalnych z tektury falistej. CorruJET 170 jest istotną częścią zakrojonych na szeroką skalę inwestycji, które poczyniliśmy w ostatnich latach w ramach naszych wysiłków na rzecz optymalizacji łańcucha procesów technologicznych – mówi dr Bernhard Ruffing, dyrektor zarządzający Grupy KOLB. – Zmiany zachodzące na rynku spowodowały, że nasi klienci oczekują szybkich zwrotów z inwestycji, co oznacza krótkie serie i zwiększoną ilość wersji. Wszystkie muszą być wyprodukowane z powtarzalną, najwyższą jakością. W związku z tym w coraz większym stopniu koncentrujemy się na opcji cyfrowego zadruku wtórnego, zwłaszcza w przypadku podłoży niepowlekanych i o naturalnym, brązowym kolorze.

Maszyna CorruJET 170 znajduje się obecnie w portfelu utworzonej w 2019 roku spółki joint venture Koenig & Bauer Durst. Dzięki CorruJET 170 firma KOLB jest wyjątkowo dobrze przygotowana do reagowania na przyszłe wymagania klientów, ponieważ nadal otwiera nowe możliwości rynkowe – uważa Robert Stabler, dyrektor zarządzający Koenig & Bauer Durst. – Zapotrzebowanie na szybkie, zautomatyzowane, niezawodne i elastyczne systemy druku nigdy nie było większe w rzeczywistości, w której jedyną stałą rzeczą jest zmiana. Szybkie zmiany popytu wymagają cyfrowego rozwiązania typu „wszystko w jednym”, aby sprostać wymaganiom właścicieli marek. My je dostarczamy w ramach partnerskiego podejścia. AN