Cradle to Cradle – koncepcja inspirowana naturą 
22 Jul 2019 13:48

Jednym z największych współczesnych problemów zarówno ekologicznych, jak i ekonomicznych stają się ciągle kurczące się zasoby naturalne i coraz większa ilość generowanych odpadów. Na szczęście zagadnienia ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju zyskują dla firm coraz większe znaczenie. Stale rośnie światowy popyt na produkty zoptymalizowane pod kątem ekologii. Wielu producentów marek podjęło zobowiązanie dotyczące zrównoważonego rozwoju w sensie holistycznej odpowiedzialności i stara się optymalizować swoje produkty, a tym samym zaznaczać udział w działaniach proekologicznych. To te firmy wyznaczają trendy rynkowe.

Hubergroup od zawsze kierował się zasadą społecznej odpowiedzialności za człowieka i naturę. Wszystkie firmy należące do hubergroup są świadome swojej odpowiedzialności za środowisko. 

W roku 2017 wyznaczyliśmy nowe standardy ochrony środowiska i dbania o zasoby naturalne. Jako pierwszy producent farb drukarskich na świecie opracowaliśmy szeroki asortyment produktów, który został przetestowany i certyfikowany przez EPEA wg standardów Cradle to Cradle. Tym samym chcemy umożliwić klientom drukowanie w tym standardzie.

Innowacyjny standard

EPEA Internationale Umweltforschung GmbH to międzynarodowa agencja ochrony środowiska z siedzibą w Hamburgu, która promuje optymalizację, a certyfikacji dokonuje Cradle to Cradle Products Innovation Institute. Organizacja pomaga projektować i rozwijać produkty w taki sposób, aby nie wytwarzać odpadów, a jedynie składniki odżywcze jako punkt wyjścia będący początkiem dla czegoś nowego. Zastosowanie tej metody możliwe jest tylko wtedy, kiedy produkt jest całkowicie wolny od jakichkolwiek toksycznych składników.

Cradle to Cradle to koncepcja o bardzo wysokim standardzie, inspirowana naturą, dużo bardziej innowacyjna niż inne certyfikaty środowiskowe. Certyfikacja Cradle to Cradle stanowi nowe podejście do oceny efektywności ekologicznej produktu. Opiera się na koncepcji opracowanej przez prof. dr. Michaela Braungarta i Williama McDonougha, która zakłada przepływ produktów „od kołyski do kołyski”, czyli w zamkniętym obiegu materiałów bez generowania odpadów i przy zachowaniu cennych surowców. W ramach takiego skutecznego ekologicznie cyklu materiały użyte w procesie produkcji mogą zostać ponownie wprowadzone do ekosystemu lub być poddane obróbce technologicznej, pozwalającej na zachowanie ich walorów. Skuteczny ekologicznie produkt to ten, który jest od początku projektowany w taki sposób, by był nie tylko w jak największym stopniu przydatny do recyklingu, lecz również pozwalał na wtórny odzysk surowców przy jak najmniejszym zużyciu energii. 

Wyjście poza schematy

W przypadku farb drukarskich oznacza to, że jeśli zastosowane do druku produkty mogłyby być przetworzone w zamkniętym obiegu biologicznym, to osad powstający podczas odfarbiania makulatury nie byłby odpadem, a cennym surowcem odżywczym. 

Produkty drukowane mogą być certyfikowane ekologicznie na zlecenie. Poprzez zastosowanie oznaczeń cieszących się międzynarodową rozpoznawalnością drukarnie i producenci dóbr mogą wyrazić swoją odpowiedzialność za dbałość o środowisko naturalne. Dotychczas większość oznaczeń ekologicznych na produktach drukowanych świadczyła jedynie o stosowaniu certyfikowanego papieru makulaturowego. Nie oceniano w żaden sposób, czy druk był zgodny z kryteriami ekologicznymi.

W procesie drukowania i dalszej obróbki druków wymagane są rezygnacja z konkretnych niepożądanych substancji oraz ograniczenie emisji rozpuszczalników w postaci lotnych związków organicznych z farb, lakierów, środków myjących, czyszczących i zwilżających.

Oznaczenie środowiskowe Cradle to Cradle oznacza wyjście poza schematy, a procedura certyfikacyjna opiera się na pięciu kryteriach:

– konsekwentne stosowanie materiałów bezpiecznych dla człowieka oraz środowiska pod względem toksykologicznym,

– używanie wyłącznie materiałów nadających się do przerobu wtórnego w cyklach biologicznych i technologicznych, 

– stosowanie odnawialnych źródeł energii i ograniczenie emisji dwutlenku węgla,

– odpowiedzialne gospodarowanie zasobami wodnymi, 

– strategiczne, społeczne zobowiązanie przedsiębiorstw do zachowania zasad odpowiedzialności społecznej.

 

Zobowiązanie na przyszłość

Aby uzyskać certyfikat Cradle to Cradle, farby drukarskie, lakiery i środki pomocnicze powinny zawierać surowce odnawialne lub być produkowane na ich bazie. W zależności od oznakowania ekologicznego farby muszą spełniać określone kryteria względem składu surowcowego. 

Szeroki asortyment produktów hubergroup bazuje na olejach roślinnych ze źródeł odnawialnych i spełnia kryteria odfarbiania zgodnie z metodą INGEDE 11 oraz zaleceniami Europejskiej Rady ds. Makulatury.

Przy produkcji uwzględniamy zarządzanie energią, ponieważ przejście na odnawialne źródła energii (słońce, wiatr, woda) jest nieuniknione w rozumieniu zrównoważonego rozwoju i pozwala na kompensację emisji dwutlenku węgla. 

Odpady powstające podczas produkcji lub też po zużyciu produktu są kolejnym ważnym kryterium. Wprowadzanie odpadów w cykl obiegowy jest zasadne zarówno pod kątem ekologicznym, jak i ekonomicznym. W procesie recyklingu cenne surowce jak np. celuloza mogłyby być powtórnie używane, a jedynie odpadki resztkowe niepodlegające powtórnemu przerobowi musiałyby być utylizowane. Chroni się w ten sposób źródła pochodzenia surowców i redukuje ilość odpadów. 

Certyfikat Cradle to Cradle można uzyskać na jednym z pięciu poziomów: bazowym, brązowym, srebrnym, złotym i platynowym. Stopnie te oznaczają, jak dalece wytwórca spełnia kryteria wyznaczone przez Instytut. 

Dla producenta, który może się posługiwać nadanym oznakowaniem Cradle to Cradle, nie oznacza to, że nie jest zobowiązany do dalszego ulepszania swoich produktów. Co dwa lata odbywa się bowiem recertyfikacja.

Hubergroup otrzymał certyfikat Cradle to Cradle na produkowane farby i lakiery na 3 poziomach: brązowym, srebrnym i złotym.

Wszystkie certyfikaty dostępne są na stronie Cradle to Cradle Products Innovation Institute lub też w oddziałach naszej firmy. 

Posiadanie certyfikatu jest dla nas swoistym zobowiązaniem na przyszłość i określeniem proekologicznego kierunku działania firmy. Świadomość tę chcemy także przenieść na naszych klientów. Tylko działając razem możemy zadbać o nasze zdrowie i środowisko naturalne.

Ewa Rajnsz